Polskie przedsiębiorstwo na globalnym rynku
Tele-Fonika Kable, czołowy polski producent kabli, zyskał zaufanie Polenergii i Equinor, liderów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Firma, znana ze swojej pozycji na światowym rynku, została wybrana do wykonania i dostarczenia kluczowych komponentów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To partnerstwo nie tylko wzmacnia pozycję Tele-Foniki na globalnej arenie, ale również podkreśla zaangażowanie w rozwój zielonej energii.
Jerzy Zań, prezes Polenergii, wyraził swoje zadowolenie z wyboru polskiego dostawcy, podkreślając jego znaczenie dla krajowej gospodarki i sektora energetycznego.
– Chcemy, aby nasze inwestycje przyczyniały się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzmacniały krajowe firmy z różnych branż. Potencjał polskich wykonawców na rynku odnawialnych źródeł energii jest bardzo duży. Podpisując umowę z Tele-Foniką Kable, chcemy to wyraźnie podkreślić. Polski producent, który jest jednym ze światowych liderów branży kablowej, wykona dla nas bardzo ważne komponenty do obsługi projektów Bałtyk 2 i 3. Jednocześnie to kolejna polska firma, z którą wiążemy się w związku z realizacją naszych farm wiatrowych na morzu – przyznał Zań.
Znaczący wkład w rozwój zielonej energii
Tele-Fonika Kable jest odpowiedzialna za projektowanie, produkcję oraz dostarczenie kabli lądowych wysokiego (HV) i ekstra wysokiego napięcia (EHV) dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. W ramach umowy, firma dostarczy 85 km kabli HV 220 kV i 38 km kabli EHV 400 kV. Te kluczowe komponenty połączą podstacje morskie z lądowymi oraz stacją elektroenergetyczną Słupsk Wierzbięcino, będącą częścią Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Produkcja kabli odbywać się będzie w zakładzie firmy w Bydgoszczy, skąd zostaną przetransportowane na polskie wybrzeże.
Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor Polska, podkreślił znaczenie współpracy z polskimi firmami w kontekście rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
– Umowa z Tele-Foniką Kable to doskonały przykład na angażowanie się polskich firm w projekty morskiej energetyki wiatrowej. Szczególnie cieszy nas, że etap produkcji odbędzie się w zakładzie w Bydgoszczy. Ważny podkreślenia jest fakt, że to już kolejna umowa zawarta z polską firmą jako głównym dostawcą dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To potwierdzenie, że rozwój sektora farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim buduje silną gałąź gospodarki w Polsce – stwierdził Kołodziejczyk.
Przyszłość energetyczna Polski na horyzoncie
Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, mają potencjał zasilenia ponad 2 milionów polskich gospodarstw domowych w zieloną energię. Zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, te farmy wiatrowe stanowią ważny krok w kierunku niezależności energetycznej i zrównoważonego rozwoju Polski. Pierwsza energia z tych projektów ma popłynąć do sieci w 2027 roku, z komercyjnym etapem użytkowania zaplanowanym na rok późniejszy.
W dalszej perspektywie, Equinor i Polenergia planują rozwój projektu Bałtyk 1, który ma stać się największą farmą wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego. Z mocą do 1560 MW, projekt ten jest przygotowywany do aukcji w 2025 roku, zapowiadając nową erę w polskiej energetyce odnawialnej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?