Nowe prawo zakazu handlu w niedziele wprowadzone w sierpniu 2023

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Przepisy mają być uszczelnione i to już od 1 sierpnia! Według zapowiedzi, skończy się omijanie zakazu handlu w niedzielę. w jaki sposób dotąd pracodawcy obchodzili przepisy? Jak wykorzystywali ustalenia dotyczące COVID-u? Z tej luki już nie skorzystają!
Przepisy mają być uszczelnione i to już od 1 sierpnia! Według zapowiedzi, skończy się omijanie zakazu handlu w niedzielę. w jaki sposób dotąd pracodawcy obchodzili przepisy? Jak wykorzystywali ustalenia dotyczące COVID-u? Z tej luki już nie skorzystają! Pixabay
Przepisy mają być uszczelnione i to już od 1 sierpnia! Według zapowiedzi, skończy się omijanie zakazu handlu w niedzielę. w jaki sposób dotąd pracodawcy obchodzili przepisy? Jak wykorzystywali ustalenia dotyczące COVID-u? Z tej luki już nie skorzystają!

Spis treści

Zakaz handlu w niedzielę - czy obowiązuje wszystkich?

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w niedziele wielkie sklepy są pozamykane. Jednak zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy wszystkich. Nie jest bezwzględny, a jego zapisy uwzględniają szereg wyjątków. Dodatkowo właściciele niektórych sklepów wykorzystują przy tym furtki w przepisach, aby zagwarantować sobie możliwość sprzedaży towarów pomimo rzekomego zakazu. Jednak już od 1 sierpnia furtka ta zostanie ostatecznie zamknięta. Wtedy to właśnie wejdzie zaostrzenie prawa w zakresie pracy w placówkach handlowych w niedzielę.

Polecamy

Prawo sklepowe w czasie pandemii

Podczas trwania zagrożenia epidemicznego wprowadzono przepisy, które uwzględniały to, żeby w niedzielę sklepy miały możliwość przyjmowania, rozładowania i wystawienia na półki towarów tzw. pierwszej potrzeby. Choć pracownicy dalej nie mogli sprzedawać produktów, dało to znakomite rozwiązanie właścicielom sklepów. Właściciel sklepów mógł cały czas korzystać z przywileju stanie za kasą. Jednak inaczej było w przypadku wielkich sklepów.

Polecamy

Jak pracodawcy wykorzystali dostępną furtkę?

Dzięki przepisom pozwalającym na przyjście do pracy w niedzielę w ramach wykładania towaru i sprzątania sklepu część pracodawców obeszło obowiązujące przepisy. O ile pracownicy nie mogli obsługiwać nikogo na kasie, o tyle sklep mógł być otwarty. Co więcej, w założeniu specustawa covidowa miała pomagać w czasie pojawienia się problemów z dostawami produktów wynikającymi z pandemii. Choć w praktyce takich problemów praktycznie nie było, pracodawcy z chęcią korzystali z dostępnej opcji.

Kasa samoobsługowa w niedzielę

Popularnym rozwiązaniem było otwieranie sklepów z kasą samoobsługową. Na terenie budynku przebywali pracownicy, jednak nie obsługiwali klientów, a zajmowali się jedynie wykładaniem towarów. Rozwiązanie to miało tę wadę, że nie można było kupować alkoholu (nie było komu weryfikować wieku klienta). Poza tym jednak każdy mógł kupić potrzebne produkty.

Polecamy

Powrót do przepisów

Zaostrzenie obowiązujących przepisów jest efektem zniesienia stanu epidemicznego. Ten obowiązywał do końca czerwca, a niesiony został 1 lipca 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe prawo zakazu handlu w niedziele wprowadzone w sierpniu 2023 - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu