Nowe przepisy dotyczące klas energetycznych budynków od 2026 roku

PAP
Aż 70 procent z blisko 6,9 miliona polskich budynków mieszkalnych wymaga modernizacji pod kątem efektywności energetycznej.
Aż 70 procent z blisko 6,9 miliona polskich budynków mieszkalnych wymaga modernizacji pod kątem efektywności energetycznej. Fot. imago stock&people/EAST NEWS
Od 1 stycznia 2026 roku zacznie obowiązywać nowy system klasyfikacji budynków według ich efektywności energetycznej, wprowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zmiany te są odpowiedzią na wymogi dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD), która weszła w życie w maju 2024 roku.

Spis treści

Zgodnie z nowymi przepisami, Polska wprowadzi system klasyfikacji budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, a także obiektów gospodarczych i magazynowych, oparty na ośmiu kategoriach - od najbardziej efektywnych A+ do najmniej efektywnych G. Kryterium podziału stanowi wskaźnik EP, czyli zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, wyrażone w kWh na metr kwadratowy rocznie.

Nie tylko klasyfikacja istniejących budynków

Budynki, które są w stanie oddać sieci więcej energii, niż zużywają, zostaną zaklasyfikowane do najwyższej kategorii A+. Natomiast obiekty jedno- i wielorodzinne, które generują emisję CO2 z paliw kopalnych na poziomie zerowym i mają wskaźnik EP poniżej 63 i 59 kWh/m2/rok odpowiednio, otrzymają klasę A. W najniższej kategorii G znajdą się budynki jedno- i wielorodzinne z zapotrzebowaniem na energię powyżej 150 i 140 kWh/m2/rok.

Nowe regulacje mają na celu nie tylko klasyfikację istniejących budynków, ale również motywowanie do podnoszenia ich efektywności energetycznej, aby osiągnęły wyższe kategorie. Wprowadzone zostaną także zmiany w metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków, w tym obowiązkowe stosowanie tzw. metody godzinowej do obliczeń, z możliwością wyjątków dla budynków mieszkalnych, gdzie dopuszczalne będzie stosowanie metody miesięcznej.

Znaczenie dla poprawy efektywności energetycznej

Analizy grupy Fala Renowacji wskazują, że około 70% z blisko 6,9 miliona polskich budynków mieszkalnych wymaga modernizacji pod kątem efektywności energetycznej. Szacunkowo milion z nich to tzw. wampiry energetyczne, odpowiadające za znaczną część zużycia energii. Dodatkowo, około 2 miliony najbardziej energochłonnych budynków generuje ponad połowę całkowitego zużycia energii w sektorze mieszkalnym.

Wprowadzenie nowych klas energetycznych budynków ma zatem kluczowe znaczenie dla poprawy efektywności energetycznej i redukcji zużycia energii w Polsce, co przyczyni się do zwiększenia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lolo
Precz z tymi idiotami i z UE to banda złodzieji a klimat i CO2 to jedno wielkie kłamstwo by garstka ludzi zarabiała miliardy a ludzie mają na nich zasowac za darmo a klimat to naturalny cykl ziemi a CO2 to pierwiastek życia i jest go bardzo mało prawie nic tylko większość nawet nie zna składi powietrza i robią ludzi w trąbę a skład jest 78 procent to azot 21 procent to tlen i jeden procent to reszta innych a w tym jednym procencie jest 0.04 procent CO2 czyli nic i to nie dobrze bo rośliny potrzebują CO2 by dać tlen a tlenu z tlenu nie dadzą i rośliny usychają i ludzie działaja podobnie i to tak w skrucie
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu