Nowe zasady dotacji na wymianę źródła ciepła od stycznia 2025 roku

Maciej Badowski
Opracowanie:
Od 2025 r. dotacje do zakupu kotłów niskotemperaturowych oraz kotłów kondensacyjnych na gaz będą możliwe jedynie w zestawie zawierającym odnawialne źródła energii.
Od 2025 r. dotacje do zakupu kotłów niskotemperaturowych oraz kotłów kondensacyjnych na gaz będą możliwe jedynie w zestawie zawierającym odnawialne źródła energii. bacho12345/ 123RF
Od 1 stycznia 2025 roku zmienią się zasady dotyczące dotacji na zakup kotłów gazowych. Zgodnie z nowym projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, dotacje do zakupu kotłów niskotemperaturowych oraz kotłów kondensacyjnych na gaz będą możliwe jedynie w zestawie zawierającym odnawialne źródła energii. Taka zmiana ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej i promowanie ekologicznych źródeł ciepła. Wprowadzenie nowych przepisów jest odpowiedzią na dyrektywę Unii Europejskiej dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków.

Jakie zmiany w dotacjach?

W odpowiedzi na wytyczne Unii Europejskiej, Polska wprowadza zmiany w systemie dotacji na systemy grzewcze. Zgodnie z projektem rozporządzenia, od 2025 roku dotacje na zakup kotłów gazowych będą przyznawane tylko wtedy, gdy będą one częścią zestawu z odnawialnymi źródłami energii. Takie podejście ma na celu zredukowanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz promowanie energii odnawialnej.

Projekt rozporządzenia został opublikowany na stronach rządowego centrum legislacji i zakłada, że nie będzie możliwe otrzymanie dotacji na same kotły gazowe, bez wsparcia w postaci OZE. Zmiana ta jest konsekwencją dyrektywy UE, która zakazuje udzielania zachęt finansowych do instalacji kotłów opalanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem tych wybranych do inwestycji przed 2025 rokiem.

Co się zmieni dla konsumentów?

Dla konsumentów zmiana przepisów oznacza konieczność przemyślenia planowanych inwestycji w systemy grzewcze. – W ramach programów dofinansowań możliwe aktualnie jest dofinansowanie przedsięwzięć polegających na wymianie istniejącego źródła ciepła na indywidualne źródła ciepła zasilane paliwami kopalnymi, tj. gazem ziemnym lub olejem opałowym. Od 1 stycznia 2025 r. powyższe działanie będzie niezgodne z prawem unijnym – podkreślono w OSR projektu.

Zainteresowani będą musieli zatem zainwestować w kompleksowe rozwiązania, łączące kotły gazowe z technologiami odnawialnymi, takimi jak solarne systemy grzewcze czy pompy ciepła. Na rynku dostępne są już zestawy, które spełniają te wymagania, oferując jednocześnie wyższą klasę efektywności energetycznej.

Wpływ na rynek i środowisko

Zmiany w przepisach mają nie tylko wpłynąć na wybory konsumentów, ale również przyczynić się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia emisji CO2. Wprowadzenie wymogu łączenia kotłów gazowych z OZE jest krokiem w stronę zrównoważonego rozwoju i wykorzystania ekologicznych źródeł energii.

– Nadal będzie istniała możliwość dofinansowania ww. źródeł ciepła, ale wyłącznie w zestawach zawierających odnawialne źródła energii – zauważono w uzasadnieniu projektu.

Wymagania dotyczące efektywności energetycznej zestawów grzewczych są określone w prawodawstwie unijnym, co oznacza, że konsumenci inwestujący w nowe technologie mogą liczyć na wsparcie finansowe, ale tylko w ramach zdefiniowanych kryteriów.

Nowe przepisy dotyczące dotacji na kotły gazowe w zestawie z odnawialnymi źródłami energii są odpowiedzią na potrzeby środowiska oraz wytyczne Unii Europejskiej. Mają one na celu nie tylko ograniczenie negatywnego wpływu na atmosferę, ale również promowanie nowoczesnych, efektywnych energetycznie rozwiązań. Warto już teraz zacząć planować przyszłe inwestycje, mając na uwadze zmieniające się przepisy i korzyści płynące z ekologicznych źródeł energii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu