Spis treści
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w komunikacie, że przygotowywane na zlecenie resortu przez Lasy Państwowe nowe zasady ograniczą szalony eksport drewna poza obszar Unii Europejskiej.
"W przygotowywanych rozwiązaniach, do przyszłych kontraktów na eksport drewna, są między innymi nowe zasady skonstruowane tak, aby oferowany produkt drzewny dostosowany był do potrzeb polskich nabywców, a nie tych zagranicznych, na przykład z Chin" - podało MKiŚ.
Resort przypomniał, że dane z pierwszej połowy 2024 r. pokazały wzrost eksportu nieprzetworzonego drewna, m.in. do Chin, co jest efektem kontraktów podpisanych jeszcze w 2023 r. i ustalonych na wiele miesięcy do przodu zasad sprzedaży.
Szkodliwe zasady dla gospodarki
"Zasady przetargów przyjęte w 2023, ustalone na rok 2024, pozwalały na wywóz drewna, które powinno służyć polskiemu przemysłowi drzewnemu. Drewno, które wyjechało z Polski w pierwszych miesiącach tego roku, było kontraktowane na przełomie listopada i grudnia. Nowe zasady przetargów, przed nowym sezonem zakupowym, będą stabilizowały polski rynek drewna" - oceniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, cytowana w komunikacie resortu.
Jak podkreśli resort klimatu, "Proklimatyczna lokalność" - czyli premia dla kupców przerabiających drewno bliżej miejsca pozyskania, co pozwala ograniczyć generowanie CO2 w czasie transportu - będzie ważnym elementem nowych zasad eksportu drewna. Nowe rozwiązania mają też zachęcać do przerobu drewna w Polsce np. na meble. Już 15 marca tego roku Minister Klimatu i Środowiska przekazała wytyczne dla Lasów Państwowych do opracowania tych zasad w ramach "Pakietu dla przemysłu drzewnego", a ogłoszenie nowych zasad nastąpi wkrótce.
Zakaz od 1 stycznia 2025 roku
Według PAP wprowadzenie zakazu wywozu drewna z Polski poza UE od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. zaproponowały resortowi klimatu Lasy Państwowe. W rozmowie agencji z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych Witoldem Kossem, wyjaśnił on, że propozycja zakłada zmiany w ustawie o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju, a także w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów.
Według niego Lasy Państwowe nie eksportują drewna z Polski, a robią to pośrednicy, którzy zgodnie z prawem kupują surowiec od LP, po czym sprzedają go m.in. do państw trzecich. Z informacji Lasów Państwowych wynika, że z Polski w latach 2019-2023 za granicę sprzedano 14,3 mln ton nieprzetworzonego drewna, a w ubiegłym roku było to 2,2 mln ton.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło: