Nowy właściciel Ursusa chce wznowić produkcję ciągników

Maciej Badowski
Opracowanie:
Odbudujemy moce produkcyjne Ursusa, by wznowić produkcję ciągników – zadeklarował Oleg Krot, prezes firmy M.I. Crow, nowego właściciela przedsiębiorstwa.
Odbudujemy moce produkcyjne Ursusa, by wznowić produkcję ciągników – zadeklarował Oleg Krot, prezes firmy M.I. Crow, nowego właściciela przedsiębiorstwa. Łukasz Kaczanowski/ Polska Press
Ursus, legendarna marka polskich ciągników, ma powrócić do dawnej świetności. Nowy właściciel, firma M.I. Crow, planuje odbudowę mocy produkcyjnych i wznowienie produkcji. Prezes Oleg Krot zapowiada ambitne plany rozwoju na najbliższe lata, które mają przywrócić Ursusowi pozycję lidera na rynku ciągników.

Nowy rozdział dla Ursusa

Pod koniec października 2024 roku, Ursus został sprzedany w trzecim przetargu za 74 mln zł spółce M.I. Crow. Nowy właściciel, z siedzibą w Warszawie, specjalizuje się w produkcji sprzętu transportowego. Oleg Krot, prezes M.I. Crow, zapowiada, że przejęcie firmy zostanie sfinalizowane w pierwszym kwartale 2025 roku, a wraz z nim przedstawiony zostanie plan rozwoju na najbliższe pięć lat.

Inwestorzy z M.I. Crow planują odbudowę mocy produkcyjnych Ursusa, by wznowić produkcję ciągników. Oleg Krot zapewnia, że firma dysponuje odpowiednimi środkami, by odnowić park maszynowy zakładów w Lublinie i Dobrym Mieście oraz zatrudnić nowych pracowników.

– Ursus miał konkurencyjne produkty i klientów, więc to nie obiektywne czynniki rynkowe doprowadziły do upadku firmy, tylko błędy poprzedniego zarządu – powiedział PAP Oleg Krot.

Krot zaznacza, że afrykańscy odbiorcy oczekują produktów konkurencyjnej i sprawdzonej jakości, co Ursus może zapewnić. Jednakże, aby to osiągnąć, konieczne jest odnowienie parku maszynowego i zwiększenie zatrudnienia. Z dawnej kadry liczącej tysiąc osób, pozostało jedynie 117 pracowników, z czego niespełna 90 w głównym zakładzie w Dobrym Mieście.

Potencjał rynkowy i plany rozwoju

Oleg Krot widzi duży potencjał rynkowy dla Ursusa, szczególnie na rynkach afrykańskich oraz w Ukrainie i innych krajach europejskich. Zainteresowanie sprzętem Ursusa jest nadal wysokie, a Krot planuje odtwarzanie utraconych kanałów dystrybucji.

– Te rynki potrzebują takich ciągników i to w dużej liczbie. Co prawda błędne decyzje podjęte w czasach poprzedniego zarządu doprowadziły do utraty kanałów dystrybucji, ale będziemy je odtwarzać. To jedno z najpilniejszych zadań nowego teamu zarządzającego przedsiębiorstwem – dodał.

Prezes M.I. Crow podkreśla, że Ursus ma wciąż rozpoznawalną markę oraz wartościowy dorobek techniczny. Firma kończy audyt dokumentacji technicznej, by przygotować zakłady do produkcji, oraz planuje aktualizację certyfikatu ISO 9001 i przeprowadzenie audytu energetycznego.

Wsparcie finansowe i inwestycje

Oleg Krot zapewnia, że M.I. Crow dysponuje środkami umożliwiającymi sfinansowanie sanacji Ursusa. Inwestorzy mają własny kapitał oraz partnerów finansowych w Polsce i za granicą, którzy są zainteresowani zainwestowaniem w przedsiębiorstwo.

– Mamy własny kapitał, a także partnerów finansowych w Polsce i za granicą, którzy wyrażają duże zainteresowanie zainwestowaniem w przedsiębiorstwo – poinformował Krot.

Krot podkreśla, że specjalizuje się w zarządzaniu kryzysowym i lubi ambitne zadania. Jest przekonany, że firmę da się odbudować i wspólnie z zespołem uda się to osiągnąć.

Historia i dziedzictwo Ursusa

Ursus to marka z bogatą historią, sięgającą 1893 roku, kiedy to w Warszawie powstało przedsiębiorstwo produkujące armaturę dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego. W 1923 roku, po przekształceniach, powstały Zakłady Mechaniczne "Ursus" S.A., które rozpoczęły produkcję pierwszych polskich ciągników rolniczych.

W latach 1988-2003 Zakłady Przemysłu Ciągnikowego "Ursus" przeszły restrukturyzację, a w 2003 roku powstało przedsiębiorstwo Ursus, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2007 roku. W 2011 roku producenta ciągników kupiła spółka Pol-Mot Warfama, a Ursus informował o świetnych wynikach sprzedaży i wielomilionowych kontraktach na dostawę sprzętu rolniczego do krajów afrykańskich.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu