Nowy rozdział dla Ursusa
Pod koniec października 2024 roku, Ursus został sprzedany w trzecim przetargu za 74 mln zł spółce M.I. Crow. Nowy właściciel, z siedzibą w Warszawie, specjalizuje się w produkcji sprzętu transportowego. Oleg Krot, prezes M.I. Crow, zapowiada, że przejęcie firmy zostanie sfinalizowane w pierwszym kwartale 2025 roku, a wraz z nim przedstawiony zostanie plan rozwoju na najbliższe pięć lat.
Inwestorzy z M.I. Crow planują odbudowę mocy produkcyjnych Ursusa, by wznowić produkcję ciągników. Oleg Krot zapewnia, że firma dysponuje odpowiednimi środkami, by odnowić park maszynowy zakładów w Lublinie i Dobrym Mieście oraz zatrudnić nowych pracowników.
– Ursus miał konkurencyjne produkty i klientów, więc to nie obiektywne czynniki rynkowe doprowadziły do upadku firmy, tylko błędy poprzedniego zarządu – powiedział PAP Oleg Krot.
Krot zaznacza, że afrykańscy odbiorcy oczekują produktów konkurencyjnej i sprawdzonej jakości, co Ursus może zapewnić. Jednakże, aby to osiągnąć, konieczne jest odnowienie parku maszynowego i zwiększenie zatrudnienia. Z dawnej kadry liczącej tysiąc osób, pozostało jedynie 117 pracowników, z czego niespełna 90 w głównym zakładzie w Dobrym Mieście.
Potencjał rynkowy i plany rozwoju
Oleg Krot widzi duży potencjał rynkowy dla Ursusa, szczególnie na rynkach afrykańskich oraz w Ukrainie i innych krajach europejskich. Zainteresowanie sprzętem Ursusa jest nadal wysokie, a Krot planuje odtwarzanie utraconych kanałów dystrybucji.
– Te rynki potrzebują takich ciągników i to w dużej liczbie. Co prawda błędne decyzje podjęte w czasach poprzedniego zarządu doprowadziły do utraty kanałów dystrybucji, ale będziemy je odtwarzać. To jedno z najpilniejszych zadań nowego teamu zarządzającego przedsiębiorstwem – dodał.
Prezes M.I. Crow podkreśla, że Ursus ma wciąż rozpoznawalną markę oraz wartościowy dorobek techniczny. Firma kończy audyt dokumentacji technicznej, by przygotować zakłady do produkcji, oraz planuje aktualizację certyfikatu ISO 9001 i przeprowadzenie audytu energetycznego.
Wsparcie finansowe i inwestycje
Oleg Krot zapewnia, że M.I. Crow dysponuje środkami umożliwiającymi sfinansowanie sanacji Ursusa. Inwestorzy mają własny kapitał oraz partnerów finansowych w Polsce i za granicą, którzy są zainteresowani zainwestowaniem w przedsiębiorstwo.
– Mamy własny kapitał, a także partnerów finansowych w Polsce i za granicą, którzy wyrażają duże zainteresowanie zainwestowaniem w przedsiębiorstwo – poinformował Krot.
Krot podkreśla, że specjalizuje się w zarządzaniu kryzysowym i lubi ambitne zadania. Jest przekonany, że firmę da się odbudować i wspólnie z zespołem uda się to osiągnąć.
Historia i dziedzictwo Ursusa
Ursus to marka z bogatą historią, sięgającą 1893 roku, kiedy to w Warszawie powstało przedsiębiorstwo produkujące armaturę dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego. W 1923 roku, po przekształceniach, powstały Zakłady Mechaniczne "Ursus" S.A., które rozpoczęły produkcję pierwszych polskich ciągników rolniczych.
W latach 1988-2003 Zakłady Przemysłu Ciągnikowego "Ursus" przeszły restrukturyzację, a w 2003 roku powstało przedsiębiorstwo Ursus, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2007 roku. W 2011 roku producenta ciągników kupiła spółka Pol-Mot Warfama, a Ursus informował o świetnych wynikach sprzedaży i wielomilionowych kontraktach na dostawę sprzętu rolniczego do krajów afrykańskich.
źródło: PAP
