O kredyt trudniej, ale można negocjować

marzena
Mimo, że ceny mieszkań spadają, nie przekłada się to na ich sprzedaż. Zaostrzone procedury spowodowały, że o kredyt hipoteczny jest znacznie trudniej, niż kiedyś.

Według ekspertów portalu Szybko.pl w 14 na 15 analizowanych polskich miast, ceny ofertowe  za metr kwadratowy spadły na przestrzeni roku nawet o kilka procent. Największy spadek cen odnotowano w Sopocie (różnica na metrze kwadratowym wynosi 620 zł), Wrocławiu (420 zł), Łodzi (320 zł), Gdyni (300 zł) oraz Warszawie (250 zł). Jedynym miastem, które w tym samym okresie zanotowało wzrost ceny na metrze kwadratowym są Katowice, w których różnica wyniosła 45 zł. Mimo, że ceny wyraźnie spadły, na rynku nie widać ożywienia. Wpłynęły na to zaostrzona polityka kredytowa banków, ograniczenia narzucone przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz zmiany w programie Rodzina na Swoim.

Zaobserwować można również znacznie mniejszą liczbę ofert sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, gdyż spora część lokali stanowi na nim zabezpieczenie zaciągniętych wcześniej kredytów. Mieszkania sprzedają więc tylko ci właściciele, którzy muszą, pozostali czekają na lepsze czasy i wyższe ceny. - Spadek cen mieszkań, nawet kilkuprocentowy, nie rekompensuje niestety równoległego spadku zdolności kredytowej klientów. Przeciętny Kowalski, przy takich samych zarobkach jak w roku 2011, otrzyma dzisiaj kredyt o kilkanaście procent niższy. Przy kredycie walutowym różnica ta może wynieść nawet kilkadziesiąt procent  – komentuje Tomasz Synal, doradca Aspiro z Kielc. Nie oznacza to jednak, że stoimy na straconej z góry pozycji. Możemy sporo zaoszczędzić negocjując zarówno ze sprzedającym mieszkanie, jak i z bankiem udzielającym nam kredytu.

Negocjuj ze sprzedawcą i bankiem

Na podstawie danych udostępnionych przez Metrohouse można stwierdzić, że najlepiej z zakupem mieszkań radzą sobie gdynianie. Różnica pomiędzy średnią ceną ofertową, a transakcyjną, wynosi tam aż 12,9 procent. Z negocjacjami słabo radzą sobie natomiast poznaniacy, gdzie różnica w cenie wynosi jedynie 2,8 procent. Rozbieżności są spore, więc jest się o co bić, zwłaszcza, że przy dobrych negocjacjach można też sporo zaoszczędzić na kredycie. Z bankiem można negocjować obecnie dużo więcej elementów składających się na koszt kredytu, gdyż standardowe oferty kredytowe są dzisiaj bardziej złożone i bardziej kosztowne,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: O kredyt trudniej, ale można negocjować - Echo Dnia

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu