Od 1 stycznia zmiany w podatkach. Ważne nie tylko dla prowadzących działalność gospodarczą

red./AIP
Paweł Lacheta
Oto syntetyczna ściągawka dla wszystkich, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i rozliczają się z fiskusem z PIT albo CIT oraz VAT.

Zmiany w VAT

Limit dla zwolnienia podmiotowego z VAT wzrasta ze 150 000 zł do 200 000 zł.

Ustawodawca przedłużył obowiązywanie 23 proc. i 8 proc. stawki VAT do końca 2018 roku.

Grudniowa nowelizacja ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wprowadza nowe warunki zwrotu VAT w terminie 25 dni. Konsekwentnie, uzyskanie zwrotu VAT w tym terminie będzie utrudnione. Poza tym rozszerzony został katalog towarów i usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia m.in. o usługi budowlane świadczone przez podwykonawców.

Od 1 stycznia 2017 roku wchodzą także w życie przepisy wprowadzające dodatkowe zobowiązanie podatkowe w związku z nierzetelnym rozliczeniem VAT. Informacje podsumowujące będą mogły być składane wyłącznie za okresy miesięczne za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Niektórzy podatnicy będą również zobligowani do składania deklaracji VAT w formie elektronicznej.

Ustawa wprowadza nowe przesłanki odmowy rejestracji podmiotu jako podatnika VAT oraz wyrejestrowania z VAT.
W związku z zamiarem uszczelnienia systemu poboru VAT, zaostrzeniu ulegną również kary przewidziane w Kodeksie karnym skarbowym za wystawianie tzw. „pustych” faktur.

Obejrzyj:
Wszyscy mamy postanowienia noworoczne. Sprawdź co radzi psycholog w sprawie ich realizacji

Zmiany w CIT

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2017 roku zmianami w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, część spółek będzie mogła skorzystać z obniżonej 15 proc. stawki podatku CIT. Dotyczy to ok. 393 tys. spółek, których roczny obrót nie przekracza 1,2 mln euro.

Ponadto w przypadku objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za aport, przychodem będzie wartość przedmiotu wkładu a nie jak dotychczas wartość nominalna obejmowanych udziałów. W związku z tą zmianą zniesione zostaje ograniczenie w możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze aportu, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na kapitał zakładowy spółki.

Rozszerzony zostaje również zakres obowiązków w odniesieniu do cen transferowych, m.in. wchodzi w życie obowiązek sporządzenia dokumentacji grupowej dla podmiotów działających w grupie kapitałowej.

Nowelizacja wprowadziła definicję rzeczywistego właściciela (tzw. klauzula beneficial owner) dla potrzeb stosowania zwolnienia z podatku u źródła. W rezultacie, podmiot otrzymujący należności licencyjne lub odsetki musi być ich rzeczywistym właścicielem.

Doprecyzowany zostaje katalog dochodów, które będą uznawane za uzyskane przez nierezydentów na terytorium Polski.

Niższy limit transakcji bezgotówkowych
Od 1 stycznia 2017 roku limit transakcji, które można opłacać bez pośrednictwa rachunku bankowego będzie wynosił 15 000 zł a nie 15 000 euro jak dotychczas. Przekroczenie tego limitu w transakcjach gotówkowych uniemożliwi zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

Wyższy limit dla księgi przychodów

Ustawa przewiduje podniesienie limitu przychodów, do którego podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów z 1 200 000 euroobecnie do 2 000 000 euro.
Zmianę wprowadza nowelizacja usstawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, na podstawie ustawy z dnia 2 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Podatek handlowy

Senat zaakceptował bez poprawek zawieszenie obowiązywania podatku od sprzedaży detalicznej. Jest to związanie z faktem, że Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie obowiązującego w Polsce podatku od handlu detalicznego, wzywając Polskę do jego zawieszenia. Podniesiono zarzuty, że podatek ten może faworyzować mniejsze sklepy, a takie działanie może zostać uznane za pomoc publiczną. W konsekwencji, Ministerstwo Finansów zawiesiło pobór podatku w dotychczasowej formie oraz rozpoczęło prace nad projektem ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego według innej formuły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu