Od kwietnia ubiegłego roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 17,7 procent!

Zbigniew Biskupski AIP
Filip Kowalkowski
Najniższe bezrobocie w kwietniu br. było w woj. wielkopolskim - 4,6 proc., najwyższe - aż 13,3 proc. w woj. warmińsko-mazurskim, wyliczenia podał w czwartek 25 maja Główny Urząd Statystyczny.

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS), zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w skali roku w tempie zbliżonym do obserwowanego w poprzednich miesiącach. Stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się do 7,7 proc. w końcu kwietnia br.

Osób długotrwale bezrobotnych w końcu kwietnia br. było 697,8 tys., co stanowiło, podobnie jak przed rokiem, 55,7 proc. ogółu bezrobotnych.

Wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za I kwartał br. wskazują na większą niż przed rokiem liczbę pracujących i wzrost wskaźnika zatrudnienia, przy spadku bezrobocia liczonego zgodnie z definicją Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Czytaj też:
Płaca minimalna od początku 2018 r. musi wzrosnąć. O ile? Skorzystasz?

Przeciętne nominalne i realne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu br. wzrosły w skali roku w mniejszym stopniu niż przed miesiącem. Utrzymał się niewielki wzrost nominalnych emerytur i rent w obu systemach. Siła nabywcza świadczeń emerytalno-rentowych w systemie pracowniczym była podobna jak przed rokiem, a rolników indywidualnych – obniżyła się.

Bezrobotnych wciąż ubywa

W końcu kwietnia br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 1 252,7 tys., tj. zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 5,4 proc., tj. o 71,5 tys.) i z analogicznym miesiącem ub. roku (o 17,7 proc., tj. o 269,1 tys.). Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 7,7 proc., tj. mniej niż przed miesiącem (o 0,4 p.proc.) i przed rokiem (o 1,7 p.proc.).

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 4,6 proc. w wielkopolskim do 13,3 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z marcem br. zmniejszyła się we wszystkich województwach; najbardziej w województwie warmińsko-mazurskim (o 0,8 p.proc.), a najmniej – w dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim (po 0,3 p.proc.).
W porównaniu z kwietniem ub. roku stopa bezrobocia zmniejszyła się również we wszystkich województwach. W największym stopniu obniżyła się w województwie warmińsko-mazurskim (o 2,4 p.proc.), a w najmniejszym – w opolskim i wielkopolskim (po 1,3 p.proc.).

Więcej kobiet wśród bezrobotnych

W strukturze bezrobotnych zarejestrowanych udział kobiet był wyższy niż przed rokiem o 1,7 p.proc. i wyniósł 53,3 proc. w końcu kwietnia br. Zwiększył się również udział osób uprzednio pracujących. Zmniejszył się natomiast odsetek osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku oraz absolwentów.

Spośród osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, zwiększył się udział następujących kategorii w liczbie zarejestrowanych ogółem): posiadających co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 roku życia (o 2,0 p.proc. do 18,1 proc.), w wieku powyżej 50 roku życia, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Zmniejszył się natomiast udział osób bezrobotnych w wieku poniżej 30 roku życia (o 2,0 p.proc. do 26,3%, w tym udział osób w wieku poniżej 25 roku życia był niższy niż przed rokiem o 1,6 p.proc. i wyniósł 12,4 proc.).

Jednak mniej ofert w urzędach

W kwietniu br. do urzędów pracy zgłoszono 135,6 tys. ofert zatrudnienia, tj. mniej niż przed miesiącem (o 20,2 proc.) i przed rokiem (o 3,7 proc.).
Zmniejszyła się liczba ofert zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Oferty z sektora publicznego stanowiły 11,0 proc. ogółu ofert.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Chcemy sklepów bez kolejek do kas i dlatego niestraszne są nam żadne nowe technologie zakupowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu