Odbicie na ropie i decyzje banków centralnych

Szymon Juszczyk
Szymon Juszczyk, Zarządzając Portfelami, RDM Wealth Management
Szymon Juszczyk, Zarządzając Portfelami, RDM Wealth Management RDM WM
Miniony tydzień okazał się bardzo optymistyczny dla rynków akcji. Giełda amerykańska ustanowiła kolejne rekordy, a parkiety zachodnioeuropejskie prawdopodobnie zakończyły korektę.

Inwestorzy przyzwyczaili się już do kolejnych prowokacji Korei Północnej i praktycznie przestali na nie reagować. Kolejne sankcje nałożone na reżim w Piongyangu i poważne groźby Koreańczyków przyciągają coraz mniej uwagi. Rynki wschodzące, pomimo lokalnych problemów, kontynuują trend wzrostowy.

Ropa naftowa jest istotnym surowcem, pośrednio wpływającym na światowe rynki akcji. Jeszcze w połowie roku istniały obawy, że spadające ceny czarnego złota, poprzez negatywne oddziaływanie na gospodarki wielu krajów (Rosja, kraje OPEC, Brazylia, Wenezuela), mogą wywołać globalne napięcia. W chwili obecnej zagrożenie to uległo znaczącemu ograniczeniu. Limity wydobycia wprowadzone przez OPEC i Rosję zaczęły stopniowo wpływać na obniżenie globalnych zapasów surowca. Zaburzenia pracy amerykańskich rafinerii ze względu na huragany spowodowały wprawdzie gwałtowne wahania cen, jednak miały one charakter krótkookresowy. Istotny wpływ na ceny mają ostatnie analizy dotyczące globalnego popytu i podaży. Zarówno OPEC jak i Międzynarodowa Agencja Energii podniosły szacunki popytu na ropę w 2017 i 2018 roku. Pojawiły się też informacje o prawdopodobnym przedłużeniu okresu ograniczeń wydobycia i możliwości przystąpienia do porozumienia również Nigerii. Dodatkowo ilość wiertni w USA w ciągu ostatnich kilku tygodni spada. Wszystkie te czynniki powodują, że ceny ropy w długim terminie powinny się ustabilizować w przedziale 45- 60 dolarów za baryłkę, zapewniając tym samym stabilne warunki rozwoju zarówno dla eksporterów i importerów tego surowca.

Z ciekawych wydarzeń bieżącego tygodnia należy odnotować posiedzenia Komitetów Polityki Monetarnej Banku Centralnego Turcji oraz Banku Anglii. W obydwu przypadkach zapadły decyzje o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W przypadku Banku Anglii władza monetarna postanowiła również o utrzymywaniu zakupionego w ramach QE pakietu obligacji skarbowych o wartości 435 mld GBP oraz obligacji korporacyjnych o wartości 10 mld GBP. Co najistotniejsze, zasygnalizowano również, że jeśli gospodarka będzie się rozwijała zgodnie z prognozami, to pierwsza podwyżka stóp nastąpi w ciągu kilku miesięcy. Informacje te znacznie wzmocniły w czwartek notowania brytyjskiego funta. Wiele wskazuje więc na to, że Bank of England będzie kolejnym bankiem centralnym, który rozpocznie proces podnoszenia stóp procentowych. Turcy zaś zamierzają utrzymywać restrykcyjną politykę pieniężną tak długo, dopóki nie spadnie inflacja i oczekiwania inflacyjne.

W związku z brakiem nowych zagrożeń sytuacja na rynkach powinna w najbliższym czasie rozwijać się korzystnie dla posiadaczy akcji. Obserwowany w ostatnich dniach odwrót od złota świadczy o tym, że inwestorzy ponownie gotowi są akceptować większe ryzyko, co daje duże szansę dla kontynuacji dotychczasowego trendu wzrostowego.

Obejrzyj wideo

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu