Kiedy zakończył się w Polsce i zniesiono stan zagrożenia epidemicznego?
Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z 14.06.2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego zostało opublikowane 16 czerwca w Dzienniku Ustaw. To właśnie ten dokument ustalił datę 1 lipca jako moment odwołania stanu zagrożenia epidemicznego w związku z wirusem SARS-CoV-2.
Stan zagrożenia epidemicznego odwołany. Takie obowiązki ponownie będzie mieć przedsiębiorca
Najpowszechniejszym powracającym obowiązkiem na pewno są kwestie badań i szkoleń BHP. Z moich obserwacji wynika, że pracodawcy nie deklarują problemów z dostosowaniem się do powracających obowiązków związanych z badaniami czy szkoleniami BHP, ale na pewno z zadowoleniem przyjmują zmianę w zakresie doręczeń i powrót do „starych” zasad – powiedziała Monika Jurkiewicz, radca prawny, specjalista prawa pracy, ochrony danych osobowych oraz odpowiedzialności za produkt, członek European Employment Lawyers Association.
Przestaną obowiązywać zmiany wynikające z tzw. ustawy covidowej, dotyczące
- badań profilaktycznych,
- badań wstępnych,
- badań kontrolnych,
- przeprowadzania szkoleń bhp
- zawieszania działalności socjalnej
- odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
Zaległe badania będą musiały zostać uzupełnione w ciągu 180 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, czyli do 28.12.2023 r.
Odnośnie szkoleń okresowych z zakresu BHP, pracodawcy będą mieli 60 dni na ich przeprowadzenie.
Monika Jurkiewicz w rozmowie z PAP mówiła także o powrocie do wyższej kwoty odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
- Pracodawcy będą musieli też wrócić do wyższej kwoty odpisu na ZFŚS, ustalonego w układach zbiorowych pracy lub regulaminach wynagradzania, o ile była obniżana w okresie stanu zagrożenia epidemicznego – powiedziała.
Ponadto nie będą już miały zastosowania regulacje związane ze zmniejszeniem odpraw oraz odszkodowań, czy też z wypowiedzeniem przez pracodawcę umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia.
Nie będzie już możliwości rozwiązywania obowiązującej po ustaniu stosunku pracy umowy o zakazie konkurencji z okresem wypowiedzenia wynoszącym 7 dni.
Uchylona zostaje możliwość jednostronnego udzielenia przez pracodawcę zaległego urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 30 dni, 1 lipca 2023 r. przestanie bowiem obowiązywać art. 15 gc specustawy covidowej, który dawał pracodawcy jednostronną możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy w wymiarze do 30 dni.
Przywrócona zostaje tzw. fikcja doręczenia przesyłek dwukrotnie awizowanych, wracamy do procedury rozwiązania umowy o pracę za pośrednictwem operatora pocztowego. Rozwiązanie umowy o pracę dostarczone pocztą, a nie odebrane, zostanie uznane za skutecznie zakończone po upływie 14 dni od dnia zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego.
Źródło:
