Czym jest oprogramowanie typu open source?
Open source to rodzaj oprogramowania, którego kod źródłowy jest dostępny dla wszystkich. Można go nie tylko zobaczyć, ale też modyfikować. Z perspektywy sprzedawcy internetowego najbardziej liczy się dowolność w tworzeniu strony sklepu.
Warto jednak pamiętać, że otwartoźródłowe narzędzia nie zawsze są darmowe. Ich najważniejsze cechy to:
swobodne modyfikowanie – użytkownicy mogą dostosowywać oprogramowanie do własnych potrzeb, czyli wprowadzać autorskie zmiany, dodawać funkcje, naprawiać błędy itd.;
licencje open source – mimo dużej dowolności to oprogramowanie jest objęte specyficznymi licencjami, takimi jak m.in. GPL, MIT, Apache, które określają prawa i obowiązki użytkowników oraz programistów;
wsparcie społeczności – open source często rozwija się dzięki grupie programistów, którzy współpracują nad ulepszaniem oprogramowania oraz publikują ważne informacje na temat zmian i działania poszczególnych funkcji na forach;
trudne do oszacowania koszty użytkowania – takie oprogramowanie jest zazwyczaj dostępne bezpłatnie, ale samo wdrożenie go i wsparcie mogą wiązać się z wydatkami na pomniejsze wtyczki i inne ulepszenia.
Otwartoźródłowym narzędziom nie można odmówić wysokiej funkcjonalności. Problemem bywają jednak comiesięczne opłaty za korzystanie z niego. Przykładem jest WordPress. Samo założenie witryny nic nie kosztuje. Za to trzeba się liczyć ze sporymi kwotami za subskrypcje wtyczek np. WooCommerce, która daje dostęp m.in. do bramek płatniczych.
Co to jest oprogramowanie SaaS?
Software as a Service (SaaS) to oprogramowanie sprzedawane w formie usługi. Co ważne, stanowi ono całość i nie da się go modyfikować. Do korzystania z takich narzędzi wystarczy wykupienie subskrypcji. W zamian za to nabywca otrzymuje dostęp do chmury i funkcji oferowanych w ramach konkretnego abonamentu.
Zalety oprogramowania SaaS
Wybór takiej usługi eliminuje potrzebę inwestowania w infrastrukturę IT. To dostawca SaaS jest odpowiedzialny za utrzymanie, aktualizacje i poprawki bezpieczeństwa oprogramowania. Co więcej, abonamentowy model rozliczeń przynosi firmom duże korzyści finansowe.
Kolejna wielka zaleta modelu Software as a Service to skalowalność. Usługę da się łatwo dostosować do rosnących potrzeb biznesu. Dzięki niemu przedsiębiorca szybko zwiększy lub zmniejszy liczbę kanałów sprzedaży, dopasuje opcje płatności, wdroży sprzedaż w walutach innych niż lokalna itd.
Wady oprogramowania SaaS
Usługi tego rodzaju oferują mniej możliwości dostosowania oprogramowania do specyficznych potrzeb biznesowych w porównaniu do open source. Prowadzi to do zależności przedsiębiorstwa od dostawcy usługi. Tylko on decyduje o kierunkach rozwoju swojego narzędzia. Zmiany bądź ich brak mogą wpłynąć na działalność firmy.
Przedsiębiorstwa oferujące Software as a Service dokładają starań, żeby ich produkty były jak najbardziej funkcjonalne. Dzięki temu duża liczba osób handlujących w sieci jest zadowolona z szerokiego, choć do pewnego stopnia ograniczonego, zakresu usług. Brak pełnej swobody może jednak przeszkadzać firmom, które ponad wszystko cenią sobie niezależność.
Oprogramowanie Sky-Shop – SaaS na miarę potrzeb każdej firmy
O tym, że zamknięta usługa tak naprawdę daje wszystkie potrzebne możliwości, przekonują się klienci polskiej platformy e-commerce. Oprogramowanie Sky-Shop pozwala kompleksowo zarządzać sklepem internetowym w cenie niskiego miesięcznego abonamentu. Dlaczego warto skorzystać z oferty tej firmy?
Łatwość użytkowania
Sky-Shop oferuje intuicyjny interfejs, który umożliwia łatwe zarządzanie sklepem internetowym. Nawet osoby bez doświadczenia w e-commerce mogą szybko uruchomić i prowadzić własny sklep.
Szeroki zakres funkcji
Platforma wyposażona jest w wiele funkcji, takich jak integracje z popularnymi systemami płatności oraz platformami marketplace. Dzięki nim, a także wielu innym opcjom, sprzedawca może szybko zwiększyć widoczność sklepu w wyszukiwarkach.
Gotowe szablony stron
Sky-Shop oferuje 11 podstawowych szablonów stron internetowych oraz dodatkowy wzór Flex. Przy pomocy każdego z nich z łatwością da się dostosować identyfikację wizualną witryny do potrzeb i estetyki marki. To pozwala na błyskawiczne uruchomienie sklepu internetowego bez konieczności projektowania go od podstaw.
Dropshipping
Osoby, które wykupią jeden z wyższych pakietów usług, dostają okazję do wdrożenia praktycznego systemu dystrybucji towarów. W takim modelu sprzedawca przekazuje zamówienie do jednej ze współpracujących z nim hurtowni. Następnie to z jej magazynu produkt trafia do klienta e-sklepu.
Wsparcie techniczne
Firma oferuje profesjonalne wsparcie techniczne w dwóch formach. Subskrybenci usług Sky-Shop w razie potrzeby uzyskają pomoc w trakcie rozmowy telefonicznej albo po wysłaniu e-maila.
Przystępne ceny
Sky-Shop oferuje różne pakiety cenowe, które można dostosować do wielkości i potrzeb sklepu. Dzięki temu każdy podmiot gospodarczy, od jednoosobowej działalności po duże przedsiębiorstwo, znajdzie odpowiednią opcję dla siebie. Co ważne, znaczna część usług jest dostępna we wszystkich planach abonamentowych.
To zależy, czyli niełatwy wybór oprogramowania dla e-sklepu
Zatem open source czy SaaS? Oba rozwiązania mają szansę sprawdzić się w danej organizacji. Warto jednak pamiętać, że otwartoźródłowe nie zawsze znaczy całkowicie darmowe, a zamknięte na pewno jest funkcjonalnie ograniczone.
Jeśli wybór padnie na SaaS, warto rozważyć ofertę Sky-Shop. Ta wszechstronna i wygodna platforma e-commerce zapewnia wszystkie niezbędne narzędzia do prowadzenia sklepu internetowego. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, szerokiej gamie funkcji i wsparciu technicznemu usługi to atrakcyjne rozwiązanie dla każdego, kto chce uruchomić lub rozwijać swój biznes online.