Orlen stawia na wodór w transporcie i rozwój elektromobilności

Maciej Badowski
Opracowanie:
Orlen buduje stacje tankowania wodoru oraz inwestuje w ultraszybkie ładowarki.
Orlen buduje stacje tankowania wodoru oraz inwestuje w ultraszybkie ładowarki. Orlen/ materiały prasowe
W obliczu nieustannie rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, sektor transportu stoi przed wyzwaniem transformacji energetycznej. Polski koncern paliwowy Orlen podjął rękawicę, inwestując w rozwój elektromobilności oraz technologii wodorowych. Jak wskazują eksperci firmy, jest to proces długoterminowy, ale już teraz podejmowane są konkretne kroki w kierunku zrównoważonego transportu.

Wodorowa przyszłość

W czerwcu 2024 roku, Orlen otworzył w Poznaniu pierwszą w Polsce ogólnodostępną całodobową stację wodorową, która obsługuje m.in. 25 autobusów miejskich. To jednak tylko początek ambitnego planu, który zakłada budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji do 2030 roku.

Wodór to ważne w krajowym miksie paliwo przyszłości, które będzie odgrywać coraz większą rolę w transporcie. W planach projektowych mamy budowę 56 stacji tankowania wodoru w całej Polsce. Chcemy to realizować zgodnie z harmonogramem i mam nadzieję, że terminy będą dotrzymane i że zostanie to uwzględnione w strategii Orlenu – wskazał Michał Grzybowski, kierownik Zespołu Analiz Projektów Wodorowych w Orlenie.

Projekty te, mimo że kosztowne, uzyskały wsparcie finansowe zarówno z Unii Europejskiej, jak i z krajowych programów. Grzybowski dodatkowo zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie samorządów technologiami wodorowymi. – Widzimy zainteresowanie ze strony samorządów i miejskich zakładów autobusowych technologiami wodorowymi i myślę, że oprócz napędów bateryjnych, biopaliw jak bio LNG, bio CNG, wodór będzie miał istotne miejsce w przyszłym miksie paliwowym – dodał.

Elektromobilność jako część ekosystemu

Elektryfikacja transportu jest kolejnym filarem strategii Orlenu. Sieć ponad tysiąca punktów ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce to dowód na to, że koncern traktuje rozwój elektromobilności jako kluczowy element transformacji energetycznej – Elektryfikacja transportu to zadanie rozpisane na pokolenia, wymagające zaangażowania i skoordynowania zasobów inwestycyjnych i organizacyjnych. To tworzenie całego ekosystemu elektromobilności – zauważa Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Transformacji Strategicznej Orlen.

Wolff zauważa również, że rozwój elektromobilności w Polsce napotyka na przeszkody związane z modernizacją sieci elektroenergetycznych, hamowaną przez biurokrację. Mimo to, Orlen nie ustaje w wysiłkach na rzecz elektromobilności, inwestując w zieloną energię i modernizację sieci, aby sprostać oczekiwaniom klientów.

– Polska jest krajem, gdzie klient oczekuje rozwiązań skutecznych i korzystnych ekonomiczne, jak LPG. Dlatego mówiąc o rozwoju elektromobilności, mówimy o całym łańcuchu - od wytwarzania zielonej energii. Inwestujemy w modernizację sieci, jednak to działanie wymaga czasu, dlatego potrzebujemy jako biznes – ale też regulatorzy, klienci – znaleźć takie tempo, które pozwoli na długofalowe szukanie rozwiązań najbardziej skutecznych i użytecznych – tłumaczy Wolff.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu