W ubiegłym roku prawdopodobnie do użytku zostało oddanych ok. 110 tys. mieszkań, najwięcej od 2008 roku. Nie inaczej będzie w roku bieżącym i 2020. Cykl budowy trwa około dwóch lat, a w końcówce 2017 i na początku 2018 roku rozpoczęto rekordową liczbę inwestycji.
Liderem w budowie mieszkań jest Warszawa. Kolejne miejsca zajmują Sopot i Łódź. Inaczej sytuacja wygląda z ich sprzedażą. Sprzedaż na względnie wysokim poziomie utrzymują zakupy inwestycyjne pod wynajem - podkreśla Rafał Malik, ekspert z Funduszu Mieszkań na Wynajem.
- Poza Warszawą od lat dużym zainteresowaniem cieszy się pas nadmorski, gdzie klienci kupują mieszkania również pod wynajem, głównie krótkoterminowy. W świadomości osób z całej Polski, które mają pieniądze na zakup mieszkania pod wynajem, Trójmiasto jest doskonałym miejscem do inwestowania ze względu na zielone tereny, nowoczesną infrastrukturę i czyste powietrze. Na zdecydowanie większe zakupy niż indywidualni inwestorzy ruszą fundusze, które budować będą masowy portfel mieszkań na wynajem - dodaje Rafał Malik.
Warto dodać, że ofensywa funduszy to szansa dla potencjalnych inwestorów, którzy nie dysponują aą tak wysokimi wolnymi kwotami, by sfinansować samodzielnie zakup choćby kawalerki. Za pośrednictwem funduszy, poprzez wykup udziałów, certyfikatów itp. inwestowanie w mieszkania pod wynajem staje się zdecydowanie bardziej dostępne.
