Oszczędzanie na ogrzewaniu. Co zrobić, żeby zostało nam więcej pieniędzy w kieszeni?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
D oszczędzania na ogrzewaniu może przyczynić się także zamykanie drzwi w pokojach. Sprawi to, że ciepło nie będzie "uciekać" w inne miejsca.
D oszczędzania na ogrzewaniu może przyczynić się także zamykanie drzwi w pokojach. Sprawi to, że ciepło nie będzie "uciekać" w inne miejsca. unsplash
Sezon grzewczy akurat się rozpoczyna. Koszty ogrzewania już są wysokie, a ceny nośników energii trudne do przewidzenia. Dlatego Polski Alarm Smogowy postanowił przypomnieć o tym, że rachunki można obniżyć korzystając z prostych i często niedrogich działań. Te dostępne są dla każdego właściciela domu czy mieszkania. Kampania „Ciepło od zaraz!” ma pokazać, jak to zrobić.

Spis treści

Ogrzewanie domu. Jak na nim zaoszczędzić?

- Koszty ogrzewania domu to jedna z najważniejszych pozycji naszych domowych budżetów z reguły przekraczająca wydatek siedmiu tysięcy złotych rocznie. Możemy jednak w bardzo prosty sposób i – co ważne – bez wydawania dużych sum pieniędzy obniżyć nasze koszty co najmniej o jedną piątą – mówi rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej.

Jak dodaje, wspólnie z audytorami energetycznymi przygotowali zestaw prostych działań, które w nadchodzącym sezonie grzewczym pozwolą obniżyć rachunki za ogrzewanie domu niemal natychmiast.

Znaczna część polskich domów ogrzewana jest węglem spalanym w pozaklasowych kotłach, czyli tzw. kopciuchach. Te kotły to obecnie jedno z najdroższych źródeł ogrzewania. Konkretne i szczegółowe porady, jak to wykorzystać - znajdziemy w galerii.

Używanie „kopciucha” w domu może sprawić, że za ogrzewanie zapłacimy ponad 10 000 zł rocznie

Według kalkulatora kosztów energii Polskiego Alarmu Smogowego opracowanego wspólnie z Porozumieniem Branżowym Na Rzecz Efektywności Energetycznej koszt ogrzewania przykładowego 150 metrowego domu węglem spalanym w „kopciuchu” jest wyższy od ogrzewania gazem czy pompą ciepła i wynosi ponad 10 000 zł rocznie.

– To już drugi rok, gdy prowadzimy kampanię „Ciepło od zaraz!”. Nasze materiały przekażemy do sołtysów, wójtów i burmistrzów licząc, że wykorzystując je będą mogli pomóc osobom, które zmagają się z wysokimi cenami energii. Osoby, które dotychczas nie pozbyły się starych kotłów, tak zwanych kopciuchów, a do tego mieszkają w słabo ocieplonych domach, narażone są na wysokie koszty ogrzewania. Mamy nadzieję, że docelowo gospodarstwa te skorzystają z dostępnych dotacji w ramach programu Czyste Powietrze na wymianę kotłów i ocieplenie domu - tłumaczy Siergiej.

Zanim to jednak nastąpi, już teraz można znacznie ograniczyć zużycie ciepła. Jak dodaje - najtańszą energią jest ta, której nie zużyjemy. Konkretne i szczegółowe porady znajdziemy w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu