Oto jakie długi przedawniają się w lipcu 2023 roku. Sprawdź, kiedy nie musisz już spłacać swoich długów 24.11.2023

ND
Wideo
od 16 lat
Te długi przedawniają się w lipcu 2023 roku. Kodeks cywilny daje dłużnikowi możliwość uchylenia się od spłaty długów poprzez podniesienie zarzutu przedawnienia. Podpowiadamy, które długi się przedawniają. Nie zdarza się to często. Muszą być spełnione pewne warunki. Zobacz, które długi przedawniają się w lipcu 2023 roku. Sprawdź szczegóły!

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, ponad 80 mld zł zaległości należy do blisko 2,7 mln Polaków. A do ponad 0,5 mld zł wzrosły długi 10 najbardziej zadłużonych osób w kraju. Na czele zestawienia znajduje się mieszkaniec Lubelszczyzny. 66-latek ma już prawie 84 mln zł zaległości, kwota wciąż rośnie ze względu na naliczane odsetki.

Oto jakie długi przedawniają się w lipcu 2023 roku

Pamiętaj, że są też takie długi, których nie da się uniknąć. Do przedawnienia zadłużenia dochodzi rzadko. Muszą zostać spełnione określone warunki, aby móc mówić o przedawnieniu. Należy też mieć na uwadze, że czasem jest to jedyna nadzieja dla dłużnika, który nie dysponuje dużymi pieniędzmi. Żeby doszło do przedawnienia długu wierzyciel musiałby nie upominać się o swój dług, a do takich sytuacji nie dochodzi często. Musi też upłynąć określony czas.

Co to znaczy mieć wierzytelność?

Wierzytelność to prawo jednej ze stron do oczekiwania, by dłużnik spełnił określone świadczenia. Dług, inaczej zwany wierzytelnością, jest formą uprawnienia do żądania świadczenia, które powstało na mocy zobowiązania, jakie zaistniało pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Gdy wierzyciel napotyka przeszkody z odzyskaniem należności od dłużnika, może on wówczas zgłosić tę sprawę do organów państwowych o zastosowanie przymusu państwowego w danej sprawie.

Czego nie może zająć komornik, nawet przy ogromnych długach?

Oto lista rzeczy, których nie zabierze Ci komornik w 2023 ro...

Oto jakie długi przedawniają się w lipcu 2023 roku. Sprawdź szczegóły

Po roku czasu, przedawniają się roszczenia z tytułu przewozu (np. mandaty z 2022 roku za brak ważnego biletu). Po dwóch latach przedawniają się niedozwolone długi z 2021 roku z tytułu debetu na koncie bankowym, a po trzech – kredyty, czynsze i usługi telekomunikacyjne z 2020. Po trzech latach przedawniają się także niezwrócone kaucje oraz zaliczki czy przedpłaty z 2019, a także roszczenia z tytułu umowy ubezpieczeniowej i zadłużenia na karcie kredytowej sprzed roku zanim wybuchła pandemia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto jakie długi przedawniają się w lipcu 2023 roku. Sprawdź, kiedy nie musisz już spłacać swoich długów 24.11.2023 - Głos Koszaliński

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu