Panika na światowych giełdach. Najbardziej oberwały spółki Big Tech. Czy grozi nam wielki krach finansowy?

Tomasz Dereszyński
Siedziba giełdy w Nowym Jorku (NYSE)
Siedziba giełdy w Nowym Jorku (NYSE) CHARLY TRIBALLEAU/AFP/East News
Strach zagościł w oczach inwestorów na całym świecie. Najgorzej z zamieszaniem na giełdach poradziły sobie akcje firm technologicznych. Co z polską giełdą?

Spis treści

Zaczęło się w Azji

Pierwsza sesja tygodnia na globalnych rynkach rozpoczęła się paniką w Azji, potem przecena akcji rozlała się również na Europę i USA.

Wiele wskazuje, że nastąpiło to po informacji rozczarowującym piątkowym raportem o zatrudnieniu w USA, który pokazał, że stopa bezrobocia wzrosła do 4,3% w zeszłym miesiącu (lipiec 2024), ponieważ miesięczny wzrost zatrudnienia spowolnił bardziej, niż oczekiwano.

Bezrobocie w najbogatszym kraju świata stale rośnie od kilku miesięcy, więc już widać wyraźny trend wzrostowy. Niepewność co do tego, czy wzrost będzie kontynuowany, niepokoi inwestorów finansowych. Rynki jednak liczą na odbicie.

W poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r. po południu naszego czasu podano, że giełdy amerykańskie pozostawały na minusie, ale nadal ograniczały straty po szokującym spadku na początku handlu akcjami tego dnia.

Indeks Dow Jones spadł o 2,2%, Nasdaq, który jest mocno technologiczny, o 2,8%, a S&P 500 o 2,4%.

Najbardziej ucierpiały tzw. Big Techy

Akcje dużych akcji technologicznych również odbiły nieco, przy czym Nvidia spadła o 5,4%, Amazon o 3,8%, Apple o 4,5%, Alphabet (właściciel Google) o 2,2%, a Meta (właściciel Facebooka) o 2%.

Jak podały media w USA jednego dnia "wyparowało" z giełdy w Nowym Jorku (NYSE) ok. 1,93 biliona dolarów.

W Europie pod koniec dnia sytuacja również nieco się poprawiła. Francuski CAC 40 spadł o 1,4%, podczas gdy brytyjski FTSE 100 i niemiecki Dax są na minusie o około 2%.

GPW "nie pęka"

Polska GPW również odczuła tąpnięcie rynków. WIG 20 na zamknięciu w poniedziałek wyniósł 2266,27 pkt (spadek o 3,12%).

Czy dojdzie do kryzysu finansowego podobnego do tego z 2008 r.? Na razie trudno ocenić. Jest nadzieja, że rynki finansowe za oceanem obronią się skutecznie, a co za tym idzie, także europejskie i azjatyckie.

Przypomnijmy tylko, że Polska bardzo odczuła to tąpnięcie. Jednak udało się nam stosunkowo szybko wrócić na ścieżkę wzrostu.

Zaczęło się o upadłości Lehman Brothers

Globalny kryzys gospodarczy w 2008 r. rozpoczął się po ogłoszeniu upadłości przez Lehman Brothers Holdings Inc., amerykańskiego banku inwestycyjnego, którą ogłoszono 15 września 2008 r.

Spowodowało to panikę na giełdach papierów wartościowych i wzrost przekonania o kryzysie kredytów hipotecznych wysokiego ryzyka. Potem poszło jak po sznurku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ekonom
Cały system finansowy opiera się na spekulacjach.

Biedny biednieje, bogaty bogacieje.
g
gosc
Będzie kolejne pitolenie o "zielonej wyspie"
d
dazer
rudy juz po tobie,,,,
***** **
Za chyżego giełda padnie
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu