Parkowanie na chodniku będzie kosztować kierowców. To się zmieni od 21 września. Sprawdź nowe zasady parkowania

Mikołaj Wójtowicz
Od 21 września nowe zasady parkowania i użytkowania chodników
Od 21 września nowe zasady parkowania i użytkowania chodników Grzegorz Olkowski / Polska Press
Nowe kary za parkowanie na chodniku już od września. Co się zmieni w prawie od środy 21 września? Mandaty za parkowanie „po staremu”. Jak tego uniknąć? Poznaj nowe przepisy

Od 21 września nie będzie można parkować samochodami na chodnikach, a piesi nie będą mogli spacerować drogami dla rowerów – status takiej drogi będzie podobny do statusu jezdni lub torowiska. W taki też sposób pieszy będzie mógł z niej skorzystać, czyli przekraczając ją w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.

Piesi przechodzący przez drogę rowerową poza przejściem dla pieszych będą musieli ustąpić pierwszeństwa rowerzystom.

Korzystanie z chodnika – dla kogo? Na chodniku już nie zaparkujesz tak, jak dotychczas

Chodniki staną się specjalnymi „drogami dla pieszych”, z których korzystać będą mogły osoby posiadające status pieszego, czyli:

  • osoby znajdujące się poza pojazdem na drodze i niewykonujące na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami,
  • osoby poruszające się na rolkach lub wrotkach i osoby używające hulajnóg,
  • dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem.

Wjeżdżanie i parkowanie na chodniku będzie wykroczeniem. Wcześniej chodnik był „częścią drogi przeznaczoną do ruchu pieszych”. Teraz to się zmieni i chodniki będą „częścią drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch". Kluczowym słowem będzie tutaj „wyłącznie”, które wyklucza jakiekolwiek inne użycie tej przestrzeni.

Parkowanie na chodniku. Jak parkować, by nie płacić mandatów?

„Fakt” zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniem o nowe zasady parkowania.

„Znowelizowane przepisy ustawy — Prawo o ruchu drogowym, które będą obowiązywały od 21 września, w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych” - czytamy w „Fakcie” odpowiedź Szymona Huptysia, rzecznika prasowego Ministerstwa Infrastruktury.

Tym samym nadal będzie możliwość zatrzymywania się i postój w obrębie drogi dla pieszych. Chodzi tutaj o tzw. pas buforowy przylegający do chodnika od strony jezdni.

Nadal będzie możliwe zatrzymanie i postój kołami jednego boku, lub przedniej osi na drodze dla pieszych. Aby jednak skorzystać z tego uprawnienia samochód nie może przekraczać masy 2,5 tony. Chodnik, na którym zdecydujemy się zaparkować będzie musiał też pozostać do dyspozycji pieszych na szerokości co najmniej 1,5 m.

Zaparkowanie na chodniku. Ile wyniesie mandat?

Za nieprawidłowe parkowanie możemy zapłacić obecnie mandat w wysokości od 100 zł do 1200 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej osób chętnych do zmiany pracy

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu