Pensja i wynagrodzenie. Ile jesteśmy w stanie odłożyć? "Dwóch na trzech respondentów twierdzi, że dobrze kontroluje swoje wydatki"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ponad połowa pracujących regularnie oszczędza środki z pensji. Jednak blisko 2/3 respondentów przyznaje, że odkładanie pieniędzy oznacza dla nich cięcie bieżących wydatków.
Ponad połowa pracujących regularnie oszczędza środki z pensji. Jednak blisko 2/3 respondentów przyznaje, że odkładanie pieniędzy oznacza dla nich cięcie bieżących wydatków. Aneta Zurek / Polska Press
Udostępnij:
- Większość Polaków w deklaracjach dostrzega, jak bardzo istotne dla ich przyszłości jest odkładanie środków lub ich inwestowanie- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press ekspertka. Jednocześnie dodaje, że Polacy za rzadko mają świadomość, że z wyprzedzeniem powinni myśleć o zarabianiu z myślą o przyszłej emeryturze.

- Nasze analizy od wielu lat wskazują, że wynagrodzenia są priorytetem pracujących Polaków. Rzadziej jednak dyskutuje się o tym, jak rozporządzamy pieniędzmi- tłumaczy w rozmowie z AIP Aleksandra Skwarska, PR i CSR Manager w Grupie Pracuj. Jak wyjaśnia, większość Polaków w deklaracjach dostrzega, jak bardzo istotne dla ich przyszłości jest odkładanie środków lub ich inwestowanie. - Jednocześnie Polacy za rzadko mają świadomość, że z wyprzedzeniem powinni myśleć o zarabianiu z myślą o przyszłej emeryturze- dodaje.

Jak wynika z badania Pracuj.pl „Polacy w nowym środowisku pracy”, ponad połowa pracujących regularnie oszczędza środki z pensji. - Jednak blisko 2/3 respondentów przyznaje, że odkładanie pieniędzy na przyszłość oznacza dla nich mocne cięcie bieżących wydatków. Warto zauważyć, że skłonność do odkładania środków z pensji rośnie wraz z wykształceniem – deklaruje ją aż 70 proc. osób z wykształceniem wyższym. Wśród grup wiekowych najczęściej oszczędzają osoby w wieku 35-44 lata, a najrzadziej – w wieku 45-65- mówi ekspertka.

Im wyższa pensja – tym więcej odłożonych pieniędzy. Z takiego założenia wydaje się wychodzić zdecydowana większość badanych. Ponad 7 na 10 respondentów Pracuj.pl uważa, że odkładaliby więcej oszczędności, jeśli ich pensja by wzrosła. Ponad połowa uważa, że ich wydatki utrzymałyby się wówczas na obecnym poziomie.

Ponadto, jak się okazuje, 38 proc. badanych Polaków deklaruje, że oszczędza z myślą o przyszłej emeryturze. Na odkładanie środków na ten cel decyduje się 41 proc. mężczyzn i 34 proc. kobiet. Skłonność do samodzielnego oszczędzania na ten cel rośnie wraz z wiekiem badanych.

- Polacy mają stosunkowo pozytywne zdanie na temat swoich postaw finansowych. Dwóch na trzech respondentów twierdzi, że dobrze kontroluje swoje wydatki, a ponad połowa, że ma dużą wiedzę o skutecznym oszczędzaniu zarobionych pieniędzy. Co ciekawe, 66 proc. badanych Polaków uważa, że nawet najmniejsze oszczędności procentują. Świadomość znaczenia oszczędzania jest więc wyższa, niż udział respondentów regularnie odkładających środki z zarobków- wylicza.

Badacze zapytali pracujących Polaków także o ich zainteresowanie gospodarką i o ogólną świadomość zmian dotyczących podatków. To aspekty związane z zarabianiem i oszczędzaniem, które szczególnie w ostatnim czasie w kontekście nowych regulacji i okoliczności, wyraźnie zyskują na znaczeniu. - 54 proc. badanych twierdzi, że śledzą informacje na temat gospodarki, a 50 proc. - że są na bieżąco ze zmianami dotyczącymi podatków. Doświadczenia pandemii pokazały jeszcze dobitniej, w jak dużym stopniu powiązane są ze sobą gospodarki różnych krajów świata – zarówno w okresach hossy, jak i trudności gospodarczych. Blisko 2/3 pracujących Polaków zgadza się z opinią, że nie pozostają one bez znaczenia dla ich sytuacji zawodowej- podsumowuje.

IMGW- PIB przedstawiło eksperymentalną długoterminową pogodę na okres od grudnia 2021 do marca 2022 roku.

Jaka będzie zima w tym roku? IMGW przedstawiło eksperymental...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Pensja i wynagrodzenie. Ile jesteśmy w stanie odłożyć? "Dwóch na trzech respondentów twierdzi, że dobrze kontroluje swoje wydatki" - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie