PFR żąda od przedsiębiorców zwrotu subwencji z tarczy finansowej. „Ok. 6 tys. przedsiębiorców zostało już wezwanych lub zostanie wezwanych"

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Jak poinformował Marczuk, blisko 6 tys. przedsiębiorców zostało już wezwanych lub zostanie wezwanych do zwrotu subwencji. To jest ok. 2 proc. wszystkich firm, które dostały wsparcie.
Jak poinformował Marczuk, blisko 6 tys. przedsiębiorców zostało już wezwanych lub zostanie wezwanych do zwrotu subwencji. To jest ok. 2 proc. wszystkich firm, które dostały wsparcie. 123RF/ rochu2008
Polski Fundusz Rozwoju podjął decyzję o żądaniu zwrotu subwencji z tarczy finansowej od przedsiębiorców, nie podając przy tym konkretnych powodów. Wiceprezes PFR, Bartosz Marczuk, wyjaśnia przyczyny tej niespodziewanej akcji. Wpływ na decyzję miały rekomendacje Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz współpraca z innymi służbami.

Spis treści

Tarcze finansowe Polskiego Funduszu Rozwoju

Polski Fundusz Rozwoju postawił przed sobą ambitny cel, gdy konstruował tarcze finansowe. Chodziło o to, aby wsparcie trafiło do firm, które realnie działają na rynku, płacą podatki, składki i zatrudniają ludzi. Jak podkreśla w rozmowie z „Gazetą Wyborczą" wiceprezes PFR, Bartosz Marczuk, większość przedsiębiorców spełniła te kryteria.

– Tak się rzeczywiście stało. Około 98 proc. firm, które skorzystało z Tarcz 1.0 i 2.0 MSP, a było ich 355 tys., jest już z tych pieniędzy rozliczonych. Oczywiście w tak olbrzymiej liczbie mogą zdarzać się wypadki wątpliwe i tych właśnie dotyczą nasze prośby o wyjaśnienia czy zwrot części lub całości pieniędzy – tłumaczył.

Mimo to, wśród beneficjentów znalazły się również firmy, które nie spełniały ustalonych warunków. To właśnie one stały się obiektem zainteresowania PFR.

Współpraca z CBA i zespół antydefraudacyjny
Marczuk zwraca uwagę na ważną rolę współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym oraz na działania zespołu antydefraudacyjnego w ramach PFR. Celem tych działań jest weryfikacja, czy wsparcie trafiło do przedsiębiorstw, które miały do niego prawo.

– PFR współpracowało ze służbami m.in. CBA, które dawały i dają rekomendacje odnośnie firm. Dodał, że w PFR powołano zespół antydefraudacyjny, który sprawdza, czy pieniądze trafiły do uprawnionych firm – tłumaczy.

Dzięki tej współpracy możliwa była identyfikacja firm, które mogły nie spełniać kryteriów otrzymania wsparcia.

Proces weryfikacji i wezwania do zwrotu. Kogo dotyczą?

W wyniku przeprowadzonej weryfikacji okazało się, że około 6 tys. przedsiębiorców może być zobowiązanych do zwrotu otrzymanych środków, w całości lub części. Marczuk podkreśla, że nie zawsze chodzi o zwrot całej subwencji, ale może dotyczyć to również jej części.

– Około 6 tys. przedsiębiorców zostało już wezwanych lub zostanie wezwanych do zwrotu subwencji – podał.

Wśród tych firm znajduje się około 1 tys. przedsiębiorstw, które otrzymały wezwanie do zwrotu środków wskutek rekomendacji służb specjalnych, co podkreśla złożoność procesu weryfikacji i decyzji o zwrocie subwencji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu