Spis treści
Od kilku miesięcy PGG wraz z pięcioma innymi firmami zajmuje się dostarczaniem węgla dla samorządów. Spółka zamierza do końca kwietnia przekazać gminom łącznie ponad 800 tys. ton tego surowca, czyli dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń można śmiało powiedzieć, że mechanizm dystrybucji węgla opałowego we współpracy z samorządami okazał się właściwy i optymalny. Niemałą rolę odgrywa tu także stworzona przez nas sieć KDW, czyli kwalifikowanych dostawców węgla - przekazał w rozmowie z PAP prezes PGG Tomasz Rogala.
PGG kontynuuje dostawy węgla dla samorządowców
Sieć kwalifikowanych dostawców obejmuje już ponad 100 składów węgla na terytorium całego kraju. Początkowo za pośrednictwem KDW rozprowadzano węgiel, sprzedawany tylko w e-sklepie PGG. Po tym, jak wystartował program sprzedaży tego paliwa przez samorządy, należące do sieci składy zaczęły dostarczać surowiec także gminom.
W większości gmin to właśnie nasi kwalifikowani dostawcy byli zaangażowani w proces dystrybucji dostarczonego przez nas węgla do odbiorców końcowych. To dowodzi, że zbudowanie własnej sieci KDW okazało się bardzo przydatne dla programu samorządowego. Przy ich pomocy udało się szybko i sprawnie rozwieźć węgiel - dodał prezes PGG.
Jak wynika z informacji PGG, w pierwszej połowie stycznia gminom dostarczono około 100 tys. ton węgla. Obecnie samorządy mają do dyspozycji około 40 tys. ton tego paliwa, znajdującego się w składach KWD.
Prezes Polskiej Grupy Górniczej przyznał, że zdarzały się przypadki niedoborów węgla, jednak wina nie leżała wtedy po stronie spółki. Problem stanowiła wówczas konieczność dopełnienia wszystkich formalności.
Rekordowa popularność e-sklepu PGG
Sklep internetowy PGG, oferujący sprzedaż węgla online cieszy się ogromną popularnością. Przełomowym dniem w historii portalu okazał się 16 sierpnia ubiegłego roku, kiedy to odnotowano tam ponad 5,5 miliona odsłon.
Na uwagę zasługuje też 7 lipca, gdyż to wtedy, przed otwarciem sesji sprzedażowej o godzinie 16:00, do e-sklepu zalogowało się jednocześnie około 2 milionów klientów. Łącznie na witrynie złożono prawie pół miliona zamówień na 1,5 mln ton węgla oraz miałów.
Co ciekawe, jeszcze w 2021 roku na e-sklepie konto posiadało zaledwie 800 użytkowników. Wraz z pojawieniem się kryzysu energetycznego liczba ta wzrosła o 1000 procent.
Jak kupić węgiel od samorządu?
Zgodnie z tzw. ustawą węglową samorządy mogą kupować węgiel od PGE lub Węglokoksu w cenie maksymalnej 1500 zł za tonę, a następnie sprzedawać mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Łącznie na jedno gospodarstwo domowe przysługują 3 tony tego surowca (1,5 tony w 2022 roku oraz 1,5 tony w 2023 roku).
Tani węgiel przysługuje gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ciepła zgłosiły w CEEB źródło węglowe. Wnioski o zakup preferencyjny tego paliwa można składać przez Internet lub bezpośrednio w gminie do 30 kwietnia 2023 roku.
