Pieniądze, praca, dary, wsparcie psychologiczne – tak sieci handlowe pomagają Ukrainie

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Lidl, Biedronka i inne sieci handlowe pomagają uchodźcom i pracownikom z Ukrainy
Lidl, Biedronka i inne sieci handlowe pomagają uchodźcom i pracownikom z Ukrainy Pawel Relikowski / Polska Press
Pomoc dla Ukrainy niosą osoby prywatne, instytucje i firmy w całej Polsce. Wiele z nich oprócz zbiórek darów lub przekazywania darowizn pieniężnych, decyduje się na wieloaspektową pomoc, szczególnie jeśli chodzi o zatrudnionych z Ukrainy. Biedronka i Lidl zapewniają wsparcie psychologiczne swoim pracownikom. Coraz więcej sklepów wycofuje także produkty pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego ze sprzedaży.

Firmy pomagają Ukrainie – jest ich coraz więcej

Małe i duże firmy angażują się w pomoc Ukrainie. Codziennie pojawiają się deklaracje nowych marek, które:

 • ściągają z półek rosyjskie produkty,
 • rezygnują ze współpracy z rosyjskimi kontrahentami,
 • wstrzymują dostawy z Rosji,
 • organizują zbiórki darów,
 • oferują bezpłatne usługi (prawne, medyczne, telekomunikacyjne) dla obywateli Ukrainy i uchodźców,
 • wpłacają darowizny na akcje charytatywne,
 • udostępniają swoje zasoby (auta, nieruchomości) na rzecz pomocy uchodźcom,
 • pomagają swoim pracownikom z Ukrainy.

Sieci handlowe angażują się w pomoc Ukrainie na wielu obszarach

Biedronka, która przed weekendem zdecydowała się wypłacić bezzwrotne zapomogi finansowe dla swoich pracowników z Ukrainy, teraz deklaruje działania pomocowe w szerszym zakresie oraz wycofuje rosyjskie produkty ze sprzedaży.

– We wsparciu uchodźców ważne jest to, by trwało ono dłużej, nie tylko w momencie przekraczania granicy. Rodziny, które przybywają do Polski, w tym pierwszym okresie muszą znaleźć lokum, ale też mieć co jeść za miesiąc czy dwa. Fundacja skupi się właśnie na takich formach wsparcia, które zabezpieczać będą podstawowe potrzeby uchodźców w dłuższej perspektywie – szczególnie tych osób, które w naszym kraju nie mają bliskich. Kwota 5 mln złotych pozwoli nam pomóc wielu Ukraińcom, którzy znaleźli swój tymczasowy dom w Polsce – mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki

Lidl Polska przekazał ponad 1 mln zł wsparcia produktowego na cel działań humanitarnych prowadzonych na rzecz rodzin, kobiet i dzieci doświadczających kryzysu uchodźczego.

Prezes zarządu E.Leclerc Polska podkreślił, że „w obliczu rosyjskiej agresji wymierzonej w Ukrainę zarząd sklepów E.Leclerc nie może pozostać obojętny”.

Sklepy E.Leclerc (...) ruszają ze wsparciem rzeczowym dla mieszkańców Ukrainy w postaci transportu tira z produktami pierwszej potrzeby, takimi jak środki higieniczne, kosmetyki oraz żywność z długim terminem przydatności.

Pomoc dla Ukrainy to nie tylko pieniądze i dary. Firmy oferują wsparcie psychologiczne

Lidl od dwóch lat prowadzi Program Wsparcia Pracowników, w ramach którego mogą oni skorzystać z profesjonalnej, poufnej, bezpłatnej pomocy udzielanej przez wykwalifikowanych psychologów, prawników lub doradców finansowych – pisze Jakub Jaremko, Senior Account Manager w Lidl Polska. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie dla pracowników narodowości ukraińskiej przebywających w Polsce został uruchomiony dedykowany numer telefonu, pod którym otrzymają oni konsultacje udzielane przez specjalistów posługujących się językiem ukraińskim oraz rosyjskim – dodaje.

Sieć Lidl wprowadziła dla współpracowników z Ukrainy również inne formy wsparcia:

 • gwarancję możliwości powrotu do pracy dla osób, które wyjechały do Ukrainy celem ewakuacji swoich rodzin,
 • pomoc w znalezieniu miejsc zakwaterowania dla rodzin pracowników sieci z Ukrainy w Polsce,
 • wsparcie dla uchodźców z Ukrainy, którzy będą zainteresowani pracą w naszej firmie – pomoc w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń.

O wsparciu psychologicznym pracowników pomyślała także Biedronka:

Biedronka we współpracy z Grupą LUX MED umożliwiła uzyskanie pomocy psychologicznej każdemu pracownikowi sieci obywatelstwa ukraińskiego. Uruchomiona została specjalna infolinia. Przy telefonach czekają specjaliści z zakresu psychologii znający język ukraiński. W razie potrzeby eksperci wyjaśnią m.in. jak rozmawiać z dziećmi o wojnie oraz jak poradzić sobie ze stresem wynikającym z aktualnej sytuacji politycznej w Europie. – czytamy w informacji prasowej Biedronki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu