Pierwsi górnicy podjęli pracę w zawodzie technika turbin wiatrowych

Maciej Badowski
Opracowanie:
Osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Piotr Krzyżanowski/ Polska Press
Kolejni górnicy rozpoczęli naukę w ramach czwartej edycji programu „Wiatr – Kopalnia możliwości”, który wspiera przebranżowienie górników na techników i serwisantów turbin wiatrowych. Uczestnicy, którzy ukończą szkolenia, uzyskają honorowaną na całym świecie certyfikację Global Wind Organisation. Zaplanowano sześć edycji projektu.

Przekwalifikowanie górników. Kolejna edycja programu

W lutym br. dziesięciu kolejnych uczestników rozpoczęło naukę w ramach czwartej edycji programu „Wiatr – Kopalnia możliwości”, które jest organizowane i finansowana przez EDF Renewables Polska we współpracy z Vulcan Training & Consultancy oraz Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Dla zainteresowanych pracowników odchodzących z sektora wydobycia węgla kamiennego udział w kursach jest bezpłatny. Obliczona na kilka lat współpraca ma się przełożyć na przygotowanie górników, którzy odchodzą z kopalń, do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych.

Szkolenie oferowane bezpłatnie pracownikom sektora wydobywczego trwa trzy tygodnie i jest zgodne ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oznacza to, że osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

To umiejętności, których przez kilkadziesiąt następnych lat będzie oczekiwał rynek OZE w Polsce. Technicy i serwisanci będą potrzebni zarówno w rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, jak i rozwoju programu Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Organizując kolejne edycje bezpłatnych szkoleń dla górników chcemy wziąć część odpowiedzialności za realizację sprawiedliwej transformacji energetycznej Polski  – mówi Alicja Chilińska - Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska.

We wszystkich edycjach programu wzięło udział już kilkudziesięciu górników. Jak przekazano, wszyscy otrzymali propozycje pracy w sektorze OZE, a kilkunastu z nich już podjęło zatrudnienie. Według szacunków, rozwijający się w Polsce sektor OZE będzie potrzebował kilkadziesiąt tysięcy pracowników – a ten europejski nawet 200 tysięcy.

Pracownicy odchodzący z kopalń mogą stanowić dużą część specjalistów, których potrzebuje rynek OZE zarówno w obszarze produkcji energii z wiatru, jak i ze słońca – dodaje Alicja Chilińska Zawadzka. – Doskonale wiemy, jak ważnym elementem  sprawiedliwej transformacji jest zapewnienie pracownikom „starej energetyki” możliwości rozwoju zawodowego, by pozostali aktywnymi uczestnikami rynku pracy w tym sektorze gospodarki – podkreśla.

EDF Renewables Polska realizuje program przy współpracy z firmą szkoleniową Vulcan Training & Consultancy, a partnerem projektu jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która odgrywa znaczącą rolę w polskiej transformacji energetycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu