Spis treści
Założenia aktualizacji PPEJ
Dyrektor departamentu energii jądrowej, Paweł Gajda, podkreślił, że celem jest uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w 2036 roku. Aktualizacja PPEJ z 2020 roku zakłada uzyskanie zezwolenia na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w gminie Lubiatowo-Kopalino oraz rozpoczęcie prac budowlanych w 2028 roku.
Program zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GWe, opartych na sprawdzonych wielkoskalowych wodnych reaktorach jądrowych generacji III (+). Planowane jest także stworzenie warunków do dalszego rozwoju energetyki jądrowej.
szczegóły projektu I EJ
Dyrektor Gajda wymienił, że planowane są trzy bloki z reaktorami AP1000, każdy o mocy 1250 MWe. Główne założenie projektu to zaangażowanie Skarbu Państwa jako jedynego inwestora, przy udziale kapitału własnego na poziomie 30 proc., który zostanie zapewniony poprzez dokapitalizowanie spółki PEJ. Ustawa w tej sprawie jest obecnie na etapie prac w Senacie.
Pozostała część finansowania będzie miała charakter dłużny, objęty gwarancjami Skarbu Państwa. Głównym elementem tego finansowania są agencje kredytów eksportowych, z deklaracją Exim Banku na poziomie 40 proc. Trwają prace nad dopięciem pozostałych 30 proc., z kilkoma podpisanymi umowami wstępnymi.
Harmonogram i plany na przyszłość
Gajda zaznaczył, że przyznanie dwukierunkowego kontraktu różnicowego na fazę eksploatacji elektrowni jest obecnie przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską. W latach 2037-2038 planowane jest oddanie kolejnych bloków, a w 2039 roku cała elektrownia będzie pracować na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Harmonogram przewiduje również przeprowadzenie wstępnego screeningu lokalizacji pod drugą elektrownię jądrową jeszcze w tym roku, a rozpoczęcie budowy pierwszego bloku II EJ w 2032 roku.
Wybór partnera strategicznego
W modelu budowy drugiej elektrowni zakłada się wybór partnera strategicznego w sposób zintegrowany i konkurencyjny, obejmujący dostawcę technologii, generalnego wykonawcę oraz finansowanie. Gajda wspomniał o ofertach na finansowanie kapitałowe i dłużne oraz możliwości zaangażowania odbiorców końcowych energii we współwłasność elektrowni, np. przemysłu energochłonnego.
Preferowane lokalizacje to Bełchatów i Konin, z rezerwowymi lokalizacjami w Połańcu i Kozienicach. Gajda nie wykluczył, że PGE mogłaby zostać inwestorem drugiej EJ, jeśli wybrane zostaną lokalizacje należące do spółki.
Gajda poinformował również, że rozpoczęto wstępny dialog z potencjalnymi partnerami, aby w tym roku zbudować elementy postępowania konkurencyjnego i wystąpić o decyzje zasadnicze dla potencjalnych lokalizacji. Wydanie decyzji zasadniczej planowane jest na początek przyszłego roku, co umożliwi złożenie wniosku do GDOŚ o wydanie zakresu badań środowiskowych.
Wybór partnera strategicznego planowany jest na przełom lat 2026/2027, a w kolejnym roku ustalenie kwestii finansowania, dopięcie modelu biznesowego i wystąpienie z wnioskiem notyfikacyjnym do KE o zgodę na odpowiedni model pomocy publicznej. Planowane zakończenie budowy II EJ i rozruch pierwszego bloku przewidziane są na 2040 rok, a pełna operacyjność elektrowni na 2043 rok.
Źródło: PAP
