- Wraz z rozwojem nowoczesnych bankowości, a polska bankowość pod względem technologicznym jest jedną z najbardziej zaawansowanych w Europie, istnieje możliwość korzystania z kilku rachunków bankowych. Niektórzy czynią to dla zdywersyfikowania swojej działalności czy ulokowanych środków. Niektórzy czynią czynią to z wygody. Niektóre operacje wygodniej jest wykonywać w jednym, czy drugim banku- mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
Zdecydowana większość Polaków korzystających z usług bankowych posiada więcej niż jeden rachunek (66 proc.). Jednocześnie ponad 80 proc. korzysta aktywnie tylko z jednego lub dwóch z nich- wynika z badania przeprowadzonego w ramach akcji Miliony Polaków.
CZYTAJ TAKŻE: Liczba zagubień i kradzieży dokumentów tożsamości ciągle jest wysoka
Na większą liczbę posiadanych rachunków wpływa wyższy wiek, wyższy poziom wykształcenia, a także miejsce zamieszkania. Mężczyźni znacznie częściej reprezentują grupę „multirachunkowców”. Tylko jedno konto (ROR) częściej posiadają kobiety, respondenci posiadający dzieci oraz osoby zamieszkujące małe miasteczka i wsie.
Zdecydowana większość uczestników badania jest zadowolona z posiadanego obecnie rachunku. Najwyżej oceniany jest poziom aktualnie ponoszonych opłat za konto. Najbardziej negatywie odbierane jest natomiast oprocentowanie rachunku (38 proc.). Jednocześnie prawie 70 proc. badanych wskazało, że wysokość oprocentowania Rachunku Oszczędnościowo Rozliczeniowego ma dla nich kluczowe znaczenie w ocenie oferty rachunku. Wśród różnego rodzaju opłat związanych z prowadzeniem rachunku, najwyższą akceptację badani deklarowali dla aktualnych opłat za wypłaty z bankomatów.
- Szczególnie te osoby, które korzystają z urządzeń najbardziej zaawansowanych technologicznie przy pomocy internetu widać, że lubią, potrafią i chcą korzystać z usług dwóch, trzech czy nawet czterech banków. Jednak najczęściej są to dwa rachunki bankowe w różnych bankach- tłumaczy Pietraszkiewicz.
