PKB Polski w IV kwartale 2022 – GUS przedstawił najnowsze szacunki. Eksperci: Słabsza koniunktura także w tym roku

Mikołaj Wójtowicz
Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek produktu krajowego brutto za IV kwartał 2022 r.
Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek produktu krajowego brutto za IV kwartał 2022 r. unsplash
Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek produktu krajowego brutto w IV kwartale 2022 r. Dynamika realna produktu krajowego brutto w tym kwartale wyniosła 2 proc. Sprawdzamy, dlaczego PKB osiągnął taki poziom.

Spis treści

Ile realnie wzrósł PKB w ostatnim kwartale 2022 r.?

Produkt krajowy brutto, czyli wskaźnik PKB, wzrósł realnie o 2% rok do roku w porównaniu do wzrostu o 8,5% w analogicznym kwartale 2021 r. Wskaźnik ten jest niewyrównany sezonowo w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego.

Jeżeli jednak wskaźnik ten wyrównamy sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015), to zmniejszył się realnie o 2,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem. To jeden z największych spadków od wielu lat.

Dlaczego poziom PKB tak bardzo się zmienił?

W 4 kwartale 2022 r. nastąpił wzrost PKB, który w skali roku wyniósł 2,0%.

Wpłynął na to wzrost popytu krajowego, który ukształtował się na poziomie 1,1% (w 3 kw. 2022 r. odnotowano zwiększenie popytu krajowego o 3,1%) – dowiadujemy się z informacji opublikowanej przez GUS.

Złożyły się na to:

  • wzrost akumulacji brutto o 8,0% (wobec wzrostu w 3 kwartale 2022 r. o 11,4%),
  • spadek spożycia ogółem o 1,5% (wobec wzrostu w 3 kwartale 2022 r. o 0,7%).

W tym samym czasie:

  • spożycie w sektorze gospodarstw domowych zmniejszyło się o 1,5% (wobec wzrostu w 3 kw. 2022 r. o 0,9%),
  • nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 4,9% (wobec wzrostu w 3 kwartale 2022 r. o 2,0%).

W efekcie pozytywny wpływ popytu krajowego na gospodarkę wyniósł 1,1 p. proc. (w 3 kwartale 2022 r. wpływ ten wyniósł +3,0 p. proc.). Złożył się na to negatywny wpływ spożycia ogółem i pozytywny wpływ akumulacji brutto – podał Główny Urząd Statystyczny.

PKB wyrównany sezonowo – najgorzej w handlu i naprawach

Wartość dodana brutto w gospodarce narodowej za ostatni kwartał minionego roku zmniejszyła się realnie o 2,4% w porównaniu z wcześniejszym kwartałem w:

  • przemyśle o 0,4%,
  • budownictwie o 0,7%,
  • handlu i naprawach o 5,4%,
  • transporcie i gospodarce magazynowej o 2,3%,
  • administracji publicznej i obronie narodowej, obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych, edukacji, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej łącznie o 0,1%.

Ponadto z danych GUS-u dowiadujemy się, że:

  • Wartość dodana brutto w działalności finansowej i ubezpieczeniowej zwiększyła się realnie o 1,6%.
  • Popyt krajowy w 4 kwartale 2022 r. w porównaniu z poprzednim kwartałem zmniejszył się realnie o 2,3%.
  • Spożycie ogółem w 4 kwartale 2022 r. zmniejszyło się realnie o 3,1%, w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych zmalało realnie o 2,5%, a spożycie publiczne o 0,1%.
  • Akumulacja w 4 kwartale 2022 r. zmniejszyła się realnie o 1,3%, w tym nakłady brutto na środki trwałe zwiększyły się realnie o 1,3%.

Eksperci: W 2023 r. PKB wzrośnie o około 1 proc.

Według oceny Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dane te wskazują na hamowanie polskiej gospodarki i są efektem podnoszenia stóp procentowych oraz osłabienia gospodarczego w strefie euro.

– Słabsza koniunktura utrzyma się także w tym roku – prognozy wskazują, że PKB Polski wzrośnie o ok. 1 proc. – zauważalnie słabiej w niż poprzednich latach – ocenili eksperci PIE.

Wskazali także, że wzrost PKB napędzany był w dużym stopniu przez inwestycje, natomiast słabiej wyglądały wyniki konsumpcji. Ich zdaniem podobna struktura wzrostu gospodarczego powinna utrzymać się także w tym roku.

– Spodziewamy się dość solidnych wyników inwestycji. Będzie to efekt zwiększania nakładów firm na efektywność energetyczną. Wzrosną także inwestycje publiczne – m.in. ze względu na prefinansowanie KPO przez grupę PFR. Z kolei wzrost wynagrodzeń poniżej inflacji oraz utrzymanie wysokich rat kredytów hipotecznych oznaczają anemiczne wyniki konsumpcji – zaznaczyli eksperci.

Wyniki konsumpcji mogą się pogorszyć w związku z powrotami ukraińskich uchodźców do swojej ojczyzny. Kupowali oni w dużej mierze produkty pierwszej potrzeby. Były to m.in.:

  • żywność,
  • leki,
  • odzież.

– W ujęciu rocznym wzrost PKB był przede wszystkim napędzany przez zmianę stanu zapasów (+1,1 pkt. proc.) oraz eksport netto (+0,9 pkt. proc). Niespodziewanie wysoki wzrost inwestycji zrekompensował negatywny wpływ na PKB spadającej konsumpcji. Nakłady brutto na środki trwałe zwiększyły się o 4,9 proc. r/r, dodając 1 pkt. proc. do wzrostu PKB, a spożycie ogółem spadło o 1,5 proc. r/r, obniżając wzrost PKB o 1 pkt. proc. – ocenili ekonomiści ING BSK w komentarzu do danych GUS.

Eksperci dodają, że obawiają się osłabienia inwestycji prywatnych. Wsparciem dla aktywności inwestycyjnej powinien być wzrost inwestycji publicznych. W UE kończy się właśnie perspektywa finansowa na lata 2014-2020.

źródło: GUS, PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Przeżyliśmy plan Balcerowicza to i to przeżyjemy
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu