Spis treści
– Nadwyżka, którą posiadamy, pozwala zwiększyć akcję kredytową o ponad 100 mld zł (…) Chcemy, by rozwój był rozwojem zrównoważonym, chcemy wspierać naszych klientów w transformacji energetycznej. Chcemy, aby ponad 50 proc. naszego portfela miało jasno zdefiniowane plany dekarbonizacji – powiedział wiceprezes PKO BP, Piotr Mazur.
Bank zwiększy swój udział na rynku kredytów hipotecznych
– PKO BP w nowej strategii na lata 2025-27 chce zwiększyć odporność swojego modelu biznesowego na zmiany, zakłada zwiększenie udziałów na rynku kredytów hipotecznych i pożyczki gotówkowej bez pogorszenia rentowności – poinformował prezes banku Szymon Midera.
Dodał, że wszystko wymaga głębokiej zmiany modelu biznesowego i bank musi wyjść z obecnych przyzwyczajeń, z tradycyjnego okienka bankowego i wejść do ekosystemów, tam, gdzie dzisiaj działają klienci i zaspokajają swoje potrzeby codzienne i te strategiczne.
– Naszym celem jest, aby nowy model biznesowy banku był bardzo odporny na zmiany - a wiemy, że czeka nas okres obniżki stóp procentowych – i odporny na zmiany zachowań klientów – dodał Midera.
PKO wprowadzi nową aplikację dla klientów
Prezes poinformował, że PKO BP przedstawi nową aplikację, która nie będzie wymagać założenia konta i ma ona być jednym z głównych źródeł pozyskiwania nowych klientów.
– Potrzebujemy nowoczesnej superaplikacji po to, żeby wyjść poza pewien schemat – powiedział Midera.
Prezes Midera ocenił, że do tej pory bank rozwijał się wolnej niż konkurencja. W nowej strategii PKO BP zakłada zwiększenie liczby klientów indywidualnych z 11,4 mln do 15 mln w 2027 r.
Udział pożyczki gotówkowej w wolumenie rynkowym wzrosnąć ma z 18,7 proc. do ponad 20 proc., a udział kredytów hipotecznych w PLN z 25,6 proc. do 26-28 proc.
W nowej strategii PKO BP zakłada także zwiększenie liczby klientów indywidualnych z 11,4 mln do 15 mln w 2027 r. PKO BP planuje rozszerzenie oferty produktów i usług, aby móc funkcjonować w wybranych ekosystemach - mobilności, nieruchomości oraz codziennych zakupów.
Bank planuje również zwiększenie liczby oddziałów funkcjonujących w nowoczesnym formacie do łącznie 600 w 2027 roku (spośród obecnych 881). Liczba oddziałów bezgotówkowych ma wzrosnąć dwukrotnie, a udział prostych produktów sprzedawanych zdalnie ma wzrosnąć do 70 proc. z 59 proc.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW; wchodzi w skład indeksu WIG20. Aktywa razem banku wyniosły 501,5 mld zł na koniec 2023 r.
Źródło: PKO BP/PAP/ISBnews/Stooq.pl
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
