Płace 2019. Przeciętne wynagrodzenie w czerwcu wzrosło do 5 104,46 zł. Jeśli nie zarabiasz tyle, to źle bo podwyżki wyhamowały

AIP
Na mniejszą niż przed rokiem skłonność pracodawców do podwyżek płac mogą mieć wpływ obawy dotyczące kosztów związanych z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dla części pracodawców ich wdrożenie oznacza konieczność pokrycia kosztów wpłaty od pracodawcy oraz kosztów obsługi.
Na mniejszą niż przed rokiem skłonność pracodawców do podwyżek płac mogą mieć wpływ obawy dotyczące kosztów związanych z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dla części pracodawców ich wdrożenie oznacza konieczność pokrycia kosztów wpłaty od pracodawcy oraz kosztów obsługi. Joanna Urbaniec / Polska Press
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w czerwcu 5 104,46 zł, co oznacza wzrost o 5,3 proc. w stosunku do czerwca 2018 r. Coraz wyraźniej jednak widać, że tempo wzrostu mocno hamuje, odwrotnie do rosnącej inflacji, realny wzrost płac nie jest więc już tak wyraźny jak przed kilkunastoma miesiącami.

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS) w środę 17 lipca, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w czerwcu 2019 r. 5104,46 zł.

-Przeciętne wynagrodzenie brutto w tym sektorze wzrosło w ciągu roku o 256,3 zł i wyniosło w czerwcu 5 104,46 zł (wzrost o 5,3 proc.). Podwyżka wynagrodzeń pomiędzy czerwcem 2019 a czerwcem 2018 jest niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej, kiedy to wzrost płac wynosił 7,5 proc. - komentuje Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan. I dodaje: - Podwyżki płac są nadal instrumentem konkurowania o pracowników. Presja płacowa wynika ze zmniejszającej się liczby osób chętnych i gotowych do podjęcia pracy, czego przejawem jest choćby rekordowo niska stopa bezrobocia.

Na mniejszą niż przed rokiem skłonność pracodawców do podwyżek płac mogą mieć wpływ obawy dotyczące kosztów związanych z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dla części pracodawców ich wdrożenie oznacza konieczność pokrycia kosztów wpłaty od pracodawcy oraz kosztów obsługi.

Zatrudnienie rośnie wolniej, bo brakuje pracowników

Według danych GUS, w czerwcu 2019 roku, sektor przedsiębiorstw zatrudniał 6393,8 tys. osób, co oznacza wzrost zatrudnienia w r/r o 2,8 proc. Jest to słabszy przyrost liczby zatrudnionych niż rok wcześniej, kiedy to w ciągu roku (czerwiec 2017 – czerwiec Ważne dla firm. Na zmniejszanie się zasobów pracy mają wpływ procesy demograficzne – wchodzące na rynek pracy roczniki są zdecydowanie mniej liczne od tych, które przechodzą do bierności zawodowej z powodu wieku.
2018) liczba zatrudnionych w tym sektorze wzrosła o 3,7 proc.

Słabsza dynamika przyrostu liczby pracowników wynika między innymi z utrzymujących się trudności w rekrutacji do pracy w przedsiębiorstwach, przy nadal utrzymującym się wysokim zapotrzebowaniu na pracę.

- Warto równocześnie zauważyć, że mimo poprawiającej się sytuacji na rynku pracy liczba osób pracujących i wzrost płac – wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności – nie zmienia się znacząco. W pierwszym kwartale 2018 roku pracowało 16 476 tys. osób, a w analogicznym okresie 2019 – 16 389 tys. osób. Na zmniejszanie się zasobów pracy mają wpływ procesy demograficzne – wchodzące na rynek pracy roczniki są zdecydowanie mniej liczne od tych, które przechodzą do bierności zawodowej z powodu wieku - podsumowuje Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu