Płatności bezgotówkowe powszednieją w kościołach i fundacjach zbierające pieniądze na szlachetne cele. Datkomaty będą dostępne przy zakupach

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Płatności bezgotówkowe wkroczyły już praktycznie do każdej dziedziny naszego życia. Datkomat jest urządzeniem na miarę naszych czasów, który usprawnia i ułatwia proces wsparcia kościołów czy też organizacji charytatywnych. Istotną kwestią jest to, że każda wpłata jest rejestrowana, a darczyńca otrzymuje jej potwierdzenie
Płatności bezgotówkowe wkroczyły już praktycznie do każdej dziedziny naszego życia. Datkomat jest urządzeniem na miarę naszych czasów, który usprawnia i ułatwia proces wsparcia kościołów czy też organizacji charytatywnych. Istotną kwestią jest to, że każda wpłata jest rejestrowana, a darczyńca otrzymuje jej potwierdzenie Szymon Starnawski / Polska Press
Zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi wciąż rośnie. Kwestią czasu było wprowadzenie takiej możliwości również w trzecim sektorze. Kościoły oraz organizacje pozarządowe są coraz bardziej otwarte na nowe technologie płatnicze, które znacznie ułatwiają proces pozyskiwania datków, a ludzie chętnie z nich korzystają.

W Polsce jest już ponad 100 datkomatów wdrożonych przez PolCard from Fiserv wspólnie z partnerami. Marka zainstalowała także kilkaset terminali płatniczych w organizacjach pożytku publicznego w ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego.

Jak działa datkomat?

Datkomaty to urządzenia samoobsługowe, które służą do wpłacania pieniędzy na wybrany cel z wykorzystaniem płatności bezgotówkowych. Coraz częściej można je spotkać również w kościołach, ponieważ są wygodne oraz pozwalają wpłacać datki nie tylko w czasie nabożeństw, ale przez cały czas otwarcia świątyni.

Jak to działa? Narzędzie posiada duży, dotykowy ekran zintegrowany z terminalem płatniczym. Użytkownik może wskazać wybraną przez siebie kwotę oraz przekazać ją za pomocą karty płatniczej, zegarka lub telefonu. Darczyńca ma pełną kontrolę nad swoim budżetem i wysokością zrealizowanych wpłat, ponieważ na jego wyciągu bankowym widnieje potwierdzenie każdej transakcji. Nowoczesne datkomaty umożliwiają zbiórki kilku fundacjom z poziomu jednego urządzenia. Darczyńca nie tylko sam wybiera kwotę, ale również bliską jego sercu fundację.

- Płatności bezgotówkowe wkroczyły już praktycznie do każdej dziedziny naszego życia. Datkomat jest urządzeniem na miarę naszych czasów, który usprawnia i ułatwia proces wsparcia kościołów czy też organizacji charytatywnych. Istotną kwestią jest to, że każda wpłata jest rejestrowana, a darczyńca otrzymuje jej potwierdzenie – mówi Elżbieta Burliga, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Fiserv Polska S.A.

- Transakcja trwa zaledwie kilkanaście sekund, natomiast bezpieczeństwo jest gwarantowane przez bankowy system ochrony płatności z użyciem kart płatniczych. Zainteresowanie datkomatami wciąż rośnie. Można je spotkać nie tylko w kościołach a także np. na dworcach w dużych miastach czy galeriach handlowych – dodaje Elżbieta Burliga.

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera

Polacy coraz częściej angażują się w działania dobroczynne i wspierają organizacje charytatywne. Zbiórki jeszcze do niedawna kojarzyły się przede wszystkim z gotówką. Wraz z rozwojem technologii zmieniła się także forma przekazywania pomocy. Dzieje się tak, ponieważ płatności bezgotówkowe wchodzą w różne dziedziny życia, a karta płatnicza czy smartfon stają się dla ludzi naturalną formą płacenia.

Polacy chcą płacić bezgotówkowo od Internetu po bazarki

Pandemia trwale wpłynęła na zachowania płatnicze społeczeństwa. Polacy coraz częściej wybierają wygodne płatności bezgotówkowe.

Jabłka bywają droższe od importowanych pomarańczy.

Co wpływa na cenę żywności? Wysoki plon owoców czy warzyw ni...

Ograniczenie możliwości zbiórek pieniędzy w czasie covid-19 było jednak dużym utrudnieniem dla fundacji, które zaczęły mieć problemy finansowe. Z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor „Kondycja organizacji pozarządowych 2021” wynika, że aż 66 proc. instytucji charytatywnych odnotowało pogorszenie się ich sytuacji materialnej w wyniku pandemii. Natomiast 37 proc. z nich wymieniła uniemożliwienie bezpośredniego kontaktu z odbiorcami jako główną przyczynę utrudnienia działalności.

Narzędzia takie jak datkomaty czy też terminale płatnicze wspomagają organizacje pożytku publicznego, ponieważ pozwalają na bezpieczne i bezkontaktowe wsparcie finansowe. Darczyńca ma pewność, że kwota trafi na właściwe konto i przede wszystkim nie musi martwić się o gotówkę w portfelu. W ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego PolCard from Fiserv zainstalował już kilkaset terminali płatniczych w organizacjach pożytku publicznego.

Po datkomatach - mikrodatki przy zakupach

PolCard from Fiserv pracuje również nad rozwiązaniem umożliwiającym mikrodonację. Ta funkcjonalność polega na przekazywaniu drobnych wpłat na cele charytatywne np. przy okazji płatności kartą za zakupy. Wszystko odbywa się na terminalu płatniczym.

Ważnym aspektem tej formy wsparcia jest zbudowanie nawyku, polegającego na małym, ale częstym przekazywaniu datków na cele dobroczynne. Jest to także duże ułatwienie dla darczyńcy, który nie musi szukać portfela, a możliwość wsparcia ma zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, przy okazji codziennych zakupów.

Trwa głosowanie...

Jak lubisz spędzać wakacje?

- Mikrodatki to bardzo wygodny sposób wsparcia organizacji charytatywnych, ponieważ są one realizowane przy okazji innych transakcji sprzedażowych. Obecnie terminale są instalowane na masową skalę, więc warto wykorzystać ich potencjał w szczytnych celach – podkreśla Elżbieta Burliga.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu