Po Brexicie coraz mniej Polaków emigruje na Wyspy

Maciej Badowski AIP
Polacy stanowią największą mniejszość wśród mieszkających w Wielkiej Brytanii cudzoziemców. Jednocześnie zmniejszyła się liczba osób chętnych do wyjazdu i pracy w Wielkiej Brytanii. Obecnie zaledwie 14 proc. naszych rodaków rozważa emigrację zarobkową do Zjednoczonego Królestwa, co oznacza spadek o 16 p.p. r/r. Tak znacząca zmiana może być efektem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i związaną z nim niepewnością. Jednocześnie co drugi Polak uważa, że Brexit powinien być rozłożony na wiele lat.

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii są bardzo cenieni za swoją pracowitość, przedsiębiorczość i zaangażowanie przez co stanowią silne wsparcie dla brytyjskiej gospodarki. Z najnowszego raportu Migracje zarobkowe Polaków wynika, że obecnie tylko 14 proc. naszych rodaków chce emigrować do Wielkiej Brytanii. To najniższy wynik jaki osiągnęło Zjednoczone Królestwo w historii naszego badania. Wpływ na taki stan może mieć decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej i związana z tym niepewność co do dalszego losu Polaków pracujących na wyspach – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Co Polacy sądzą o Brexit?

Z najnowszego raportu Migracje zarobkowe Polaków wynika, że częściej niż co drugi Polak uważa, że wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej powinno być rozłożone w czasie na wiele lat. Z drugiej strony co czwarty nasz rodak jest zdania, że rozstanie Wielkiej Brytanii z UE powinno nastąpić tak szybko jak to możliwe. Taki pogląd częściej wyrażają mężczyźni, bo 28 proc. spośród nich jest za szybkim opuszczeniem struktur unijnych. Jedynie 18 proc. kobiet uważa, iż Brexit powinien nastąpić tak szybko, jak to tylko możliwe. Co ciekawe za szybkim rozstaniem Wielkiej Brytanii z UE częściej opowiadają się osoby z wykształceniem wyższym i średnim (po 26 proc.) niż ci słabiej wyedukowani.

- Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może mieć poważne konsekwencje dla europejskiego rynku pracy, jednak na tym etapie trudno jest przewidzieć faktyczne skutki gospodarcze i społeczne tego procesu. O swoją przyszłość obecnie nie muszą martwić się jedynie Polacy, które przebywają na wyspach 5 lat lub dłużej, ponieważ będą mogli ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo, które zapewni im pewność zatrudnienia – dodaje Inglot.

Dlaczego Polacy wybierają Wielką Brytanię?

Według danych brytyjskiego Office for National Statistics liczba naszych rodaków na Wyspach przekroczyła już 913 tys. Z badań Work Service wynika, że Polaków w pracy w Wielkiej Brytanii najbardziej kuszą: łatwość znalezienia zatrudnienia i wielokrotnie wyższe zarobki. Również posiadanie rodziny i znajomych na emigracji (35 proc. wskazań) zachęca naszych rodaków do wyjazdu. Jak zaznacza Krzysztof Inglot, w tym przypadku możemy mówić o tzw. efekcie kuli śnieżnej.

- Obecni emigranci ściągają zagranicę swoją rodzinę i znajomych, powiększając tym samym już i tak liczną Polonię. To z kolei nakręca popyt na tanią i szybką komunikację między miejscem zamieszkania a pochodzenia, co powoduje dużą podaż na rynku. Konsekwencją tego są niższe ceny. Stąd też tania i szybka komunikacja lotnicza stała się piątym najważniejszym powodem, wskazywanym przez respondentów, jako bodziec do wyjazdu na Wyspy – podsumowuje ekspert.


CZYTAJ RÓWNIEŻ;

LONDYŃSKIE APARTAMENTY TANIEJĄ

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu