Spis treści
OZE i walka z betonozą
W kwestiach dotyczących klimatu PO proponuje rozwój niskoemisyjnych źródeł energii. W tym parlamentarzyści wymienią m.in. odnawialne źródła energii (OZE) oraz energetykę jądrową.
Platforma zapowiada również walkę z betonowaniem miast kosztem terenów zielonych.
Kolejnymi postulatami jest pogram odtwarzania torfowisk i mokradeł oraz ochrona bioróżnorodności.
Więcej lasów i koniec z nielegalnym importem śmieci do Polski
W kwestii ochrony środowiska partia Donalda Tuska zapowiedziała również, że zwiększy do 20 procent obszar leśny wyłączony z wycinki. Po zapowiedział również zwiększenie społecznego nadzoru nad lasami oraz zakończenie spalania drzew w piecach elektrowni.
Zaproponowano także monitoring polskich rzek pod kątem zanieczyszczeń oraz zapowiedziano walkę z procederem nielegalnego importu śmieci do naszego kraju.
O połowę mniej węgla do 2030 roku
Ostatni blok tematyczny dotyczył rodzimej energetyki. W tym kontekście PO zapowiedziała obniżenie do 2030 roku produkcji energii z węgla co najmniej o połowę.
Bardziej niezależne energetycznie mają być gminy i powiaty. , a budynki publiczne mają wykorzystywać energię z fotowoltaiki. W tym kontekście PO zapowiadało stworzenie do 2030 roku co najmniej 700 lokalnych społeczności energetycznych.
Całkowicie zmodernizowanych miałoby zostać co najmniej 150 sieci ciepłowniczych w Polsce, powstać miałoby 2 tysiące biogazowi, a 2 miliony domów zostałoby objęte kompleksową termomodernizacją: dociepleniem i wprowadzeniem ekologicznych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych.
PO zapowiada także dalszy rozwój energii pochodzącej z wiatraków, z kolei rozwój energetyki jądrowej w Polsce miałby się odbywać „w porozumieniu społecznych”.
Wśród postulatów znalazła się również modernizacja sieci ciepłowniczych oraz bardziej korzystny system rozliczania prosumentów.
Tusk: Polska za rządów PiS-u stała się europejskim wysypiskiem śmieci
Podczas swojego wystąpienia lider PO Donald Tusk mówił, że „czysta, zielona planeta, czysta, jasna, ciepła, zielona Polska - to są konkretne decyzje, które wymagają gruntowanej zmiany politycznej. - Myliliśmy się, nie doceniając kwestii ochrony klimatu, ochrony środowiska. Mówię o tym dlatego, że taki uczciwy rachunek sumienia, jeśli chodzi o ostatnie kilkadziesiąt lat, jest potrzebny wszystkim bez wyjątku: politykom, działaczom, tym, którzy chcą Polskę i planetę ratować przed zagrożeniami klimatycznymi i ekologicznymi - powiedział lider PO.
Podczas przemówienia Tuska na scenę weszła aktywistka trzymająca transparent z napisem: „gaz ziemny to broń dyktatorów”.
Szef PO odnosząc się do hasła z transparentu aktywistki, ocenił, że można tę myśl nawet rozwinąć, wskazując, że historia Polski ostatnich lat pokazuje jak w pigułce, że ci, którzy opowiadają się za autorytaryzmem czy dyktaturą, za ciemnymi, ciasnymi ideologiami, oni też od lat wypierają problem zagrożenia klimatycznego, wypierają problem brudnych rzek, wycinania lasów, albo są sprawcami zatruwania rzek czy wycinania lasów.
Zdaniem lidera PO, aby dokonać zmian w myśleniu o ochronie środowiska należy skupić energię ludzi i zjednoczyć siły polityczne. - Żeby nie było więcej w Polsce takiego kogoś, kto mówi, że niemiecka pomoc - jeśli chodzi o Patrioty i rakiety, które mają nas chronić przed ewentualnym rosyjskim atakiem - nie. To jest zachodnie, to jest niemieckie, to jest zupełnie nie do przyjęcia. Ale niemieckie śmieci, które importują, bo może sobie PiS na tym zarobić: proszę bardzo, welcome, willkommen - powiedział ironicznie polityk.
Jak zauważył, Polska jest państwem, które „bije wszystkie rekordy”, jeśli chodzi o wzrost importu śmieci. - Polska za rządów PiS-u stała się europejskim wysypiskiem śmieci, polskie rzeki za rządów PiS-u stały się ściekami - mówił Tusk.
Według niego, nadchodzące wybory parlamentarne to nie jest gra o zwycięstwo jakiejś partii politycznej, ale o to, czy Polska będzie po stronie „zielonej, jasnej, ciepłej, bezpiecznej”.
Morawiecki: Tusk równa się Merkel; jest współodpowiedzialny za to nieszczęście, które spotkało Europę
Premier Mateusz Morawiecki, przed wylotem do Koszyc na spotkanie premierów państw V4, odniósł się do konwencji PO. - Przede wszystkim Donald Tusk to to samo co (była kanclerz Niemiec) Angela Merkel. Pani Merkel ściągnęła na Europę Środkową ogromne nieszczęście w postaci swojej polityki gazowej, energetycznej i współpracy z Rosją. Donald Tusk równa się Angela Merkel związku z tym i on jest odpowiedzialny za to ogromne nieszczęście, które spotkało Europę – mówił szef rządu.
Zaznaczył przy tym, że Platformie należy zadać kilka podstawowych pytań ws. energetyki. - Dlaczego zarzucili projekt gazociągu bałtyckiego, ten projekt, który uniezależnia nas od gazu rosyjskiego? Dlaczego chcieli podpisać umowę z Gazpromem do 2037 r.? (...) Dlaczego przez 8 lat swoich rządów, poza powołaniem spółki, nie zrobili nic istotnego żeby podpisać umowy na budowę elektrowni atomowej? Dlaczego w ich czasach zainstalowano nieco powyżej 5,5 GW w odnawialnych źródłach energii? Dlaczego, jak mieli problemy ze smogiem, to zmieniali normy po to, aby pomiary im się zgadzały? - pytał premier.
Wyraził przy tym wątpliwość, czy była to nieudolność, czy niesamodzielność. "Ja uważam, że było to jedno i drugie. To polityka PO w zakresie energii. To polityka, która nas uzależniała od koszmarnej, fatalnej polityki niemiecko-rosyjskiej, która pozwoliła Putinowi na coraz głębsze uzależnianie Europy od, niby niskich na początku, cen gazu - powiedział Morawiecki.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?