Poczta Polska szykuje zaskakujące zmiany w wynagrodzeniach pracowników

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Wiceprezes Poczty Polskiej ds. zasobów ludzkich Joanna Drozd oceniła, że zarówno zarząd, jak i strona społeczna zgadzają, że Poczta Polska zasługuje na nowoczesny system płac, który pozwoli zadbać o interesy wszystkich grup pracowniczych, zatrzymać w organizacji cenionych i doświadczonych pracowników oraz zachęcić nowych do podjęcia pracy w spółce.
Wiceprezes Poczty Polskiej ds. zasobów ludzkich Joanna Drozd oceniła, że zarówno zarząd, jak i strona społeczna zgadzają, że Poczta Polska zasługuje na nowoczesny system płac, który pozwoli zadbać o interesy wszystkich grup pracowniczych, zatrzymać w organizacji cenionych i doświadczonych pracowników oraz zachęcić nowych do podjęcia pracy w spółce. fot. Szymon Starnawski/Polska Press
Poczta Polska, będąca największym operatorem pocztowym w kraju, zatrudniająca około 62 tysiące osób, przedstawia projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). Inicjatywa ta ma na celu zrównanie minimalnego wynagrodzenia w spółce z poziomem płacy minimalnej, co stanowi kluczową zmianę w systemie wynagradzania. Projekt ten wprowadza również szereg innych istotnych zmian mających na celu modernizację i usprawnienie struktury płac.

Zmiany w systemie wynagrodzeń

Zarząd Poczty Polskiej zaproponował w poniedziałek projekt nowego ZUZP, który zakłada istotne zmiany w systemie wynagrodzeń. Jednym z głównych założeń jest przywrócenie znaczenia wynagrodzenia zasadniczego, co ma przyczynić się do realnego wzrostu pensji dla 31% pracowników. Dodatkowo, wprowadzenie urynkowienia wewnętrznego modelu wyceny stanowisk ma pozytywnie wpłynąć na wynagrodzenia kolejnych około 43% zatrudnionych.

Zaprezentowany model siatki wynagrodzeń zasadniczych zakłada, że minimalne wynagrodzenie zasadnicze będzie odpowiadało poziomowi płacy minimalnej. To stanowi odstępstwo od dotychczasowego systemu, w którym minimalne wynagrodzenie w spółce było niższe od płacy minimalnej.

Jest to kluczowa zmiana, gdyż pozwala Poczcie Polskiej wprost wywiązać się z obowiązku przestrzegania przepisów dotyczących wynagrodzenia minimalnego. (...) Zgodność z przepisami uzyskiwano głównie poprzez uwzględnianie do wyliczeń kwoty premii regulaminowej - podkreślono w komunikacie.

Odpowiedź na fluktuację pracowników

Nowy model wynagradzania jest odpowiedzią na problem wyższego niż rynkowy poziomu fluktuacji pracowników, co wskazuje na niezadowolenie i niedostateczny system retencyjny w Poczcie Polskiej. Z analizy obecnego systemu wynagrodzeń wynika, że jednym z głównych powodów tego zjawiska jest obecność składników związanych ze stażem pracy. Nowa propozycja zakłada odejście od takich mechanizmów na rzecz wprowadzenia premii jako elementu motywacyjnego.

Aby przeciwdziałać temu zjawisku, w przedłożonej związkom zawodowym propozycji odchodzi się od mechanizmów premiujących niemal wyłącznie pracowników z długim stażem pracy. W zamian założono m.in. przywrócenie znaczenia premii jako elementu motywacyjnego - informuje komunikat.

Nowoczesny system płac

Wiceprezes Poczty Polskiej ds. zasobów ludzkich, Joanna Drozd, podkreśla znaczenie wprowadzanych zmian dla przyszłości spółki.

Jestem przekonana, że oferta, z którą dzisiaj wychodzimy do związków zawodowych, a która gwarantuje wszystkim pracownikom utrzymanie lub wzrost wynagrodzeń, jest dobrą ofertą – dodała Joanna Drozd.

Nowy ZUZP zakłada również zmiany w obowiązujących tabelach stanowiskowych oraz taryfikatorze, co ma przyczynić się do większej przejrzystości zasad rozwoju i awansu. Zmniejszenie liczby stanowisk oraz podział na obszary funkcjonalne ma na celu usprawnienie struktury organizacyjnej.

Analiza i transformacja

Zarząd Poczty Polskiej, na czele z prezesem Sebastianem Mikoszem, zapowiedział również transformację spółki, która obejmuje m.in. stworzenie Centrum Usług Wspólnych IT oraz dostosowanie placówek do potrzeb klientów. W ramach tej transformacji, w miejscach oddalonych od miast, poczta ma stać się Centrum Obsługi Obywatela.

Założenia do nowego ZUZP zostały opracowane na podstawie szczegółowej analizy systemu wynagrodzeń, która wskazała na potrzebę modernizacji w celu lepszego dostosowania do współczesnych wymagań rynku pracy oraz oczekiwań pracowników.

Projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy jest zatem krokiem naprzód w kierunku nowoczesnej, sprawiedliwej i motywującej polityki płacowej, która ma na celu nie tylko zatrzymanie obecnych pracowników, ale również przyciągnięcie nowych talentów do pracy w Poczcie Polskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu