Podwójna emerytura nie dla wszystkich. Kto może się o nią ubiegać?
Wysokość wypracowanej emerytury nie zawsze jest satysfakcjonująca dla tych, którzy przestali być aktywni zawodowo. Warto z tego względu zawczasu zadbać o swoje oszczędności. Jak się okazuje - w pewnych okolicznościach niektórzy mogą ubiegać się o podwójną emeryturę. Kto może nabyć takie prawo? Wśród nich są m.in.:
- osoby, które pracowały w Polsce i za granicą,
- osoby, które pracowały w służbach mundurowych,
- rolnicy, którzy odprowadzali składki do ZUS i KRUS.
Łączenie świadczeń jest regulowane ustawą z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wiek emerytalny w Polsce
Poza wspomnianymi warunkami, osobami ubiegającymi się o podwójną emeryturę mogą być ci, którzy osiągnęli wiek emerytalny. W Polsce wynosi on:
- 60 lat dla kobiet,
- 65 lat dla mężczyzn.
Druga emerytura dla pracujących za granicą
Każdy polski emeryt, który posiada w swoim doświadczeniu zawodowym udokumentowaną pracę za granicą może liczyć na świadczenie z kraju, w którym pracował. To właśnie tam składa wniosek o drugą emeryturę. Należy jednak pamiętać, że wiek emerytalny nie jest taki sam we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.
Co jeszcze warto wiedzieć?
- Do pobierania zagranicznej emerytury uprawnia co najmniej 60-miesięczny staż opłacania składek,
- oba świadczenia mogą zostać podwójnie opodatkowane.
Dwie emerytury dla mundurowych
Pracujący w służbach mundurowych mogą uzyskać dwie emerytury - mundurową oraz cywilną. Taka sytuacja dotyczy żołnierzy i policjantów, w wypadku których nie istnieje możliwość ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Nie zdarza się to jednak zbyt często.
Wówczas emerytura wypłacana jest z dwóch źródeł:
- ZER MSWiA,
- ZUS.
Podwójna emerytura dla rolników
Na podwójną emeryturę mogą liczyć także te osoby, które równolegle odprowadzały składki do ZUS oraz KRUS. Dotyczy to urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Warunek konieczny do spełnienia to podleganie ubezpieczeniu rolników przez okres co najmniej 25 lat i podleganie powszechnemu systemowi emerytalnemu.