Podwyżka emerytur: 1.03.2019. Waloryzacja procentowa dużo niższa od zapowiadanej. Kto, ile, kiedy: oto szczegóły!

AIP
Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw rząd przesłał do Sejmu.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw rząd przesłał do Sejmu. Marek Szawdyn / Polska Press
Ostatecznie wskaźnik waloryzacji emerytur oraz rent będzie wynosił 102,86 proc. w 2019 r. Informacja została potwierdzona przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską. To mniej niż wcześniej zapowiadano. 11 grudnia rząd przyjął i skierował do Sejmu projekt ustawy całkowicie zmieniającej system waloryzacji emerytur. Tylko dla lepiej sytuowanych emerytów pozostanie on na dotychczasowych zasadach - waloryzacji procentowej. Najniższe emerytury będą waloryzowane kwotowo, czyli będą podwyższane. Minimalna emerytura od 1 marca 2019 wyniesie 1 100 złotych. Oto inne szczegóły.

Ostatecznie wskaźnik waloryzacji emerytur oraz rent będzie wynosił 102,86 proc. w 2019 r. Informacja została potwierdzona przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską. To mniej niż wcześniej zapowiadano a to dlatego, że Główny Urząd Statystyczny wyliczył niższą niż prognozowano średnią płacę w całym 2018 r, - jej wysokość zaś jedną z dwóch ważnych zmiennych decydujących o ostatecznej wysokości waloryzacji emerytur, rent i innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych mającej co roku miejsce od 1 marca.
W założeniach budżetowych wskaźnik waloryzacji planowano na 103,26 proc. Zgodnie z przepisami jest to suma dwóch zmiennych: tzw. inflacji emeryckiej i odsetka wzrostu płac w poprzednim roku. W styczniu US podał, że inflacja emerycka czyli wzrost cen najczęściej przez emerytów kupowanych produktów w 2018 r. wyniósł 1,8 proc.
Natomiast teraz w lutym US podał, że przeciętne wynagrodzenie w 2018 r. wzrosło o 5,3 proc. - mniej niż się spodziewano. Do wskaźnika waloryzacji bierze się 20 proc. czyli 1,06 proc. Suma 1,8 proc. i 1,06 proc. daje właśnie 2,86 proc. czyli ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur od 1 marca 2019 r.

Oczywiście wskaźnik ten jest ważny dla osób, które dostaną waloryzację na starych zasadach, a nie kwotową. Waloryzacja dla osób, dla których w marcu 2019 r. ma być waloryzacja kwotowa, zostanie przeprowadzona na uchwalonych w grudniu 2018 r. nowych zasadach.

Rada Ministrów przyjęła 11 grudnia br. projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
Rząd zdecydował, że od marca 2019 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową, a najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione.

Oto szczegóły ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (projekt z 30 listopada 2019 r.)

Waloryzacja procentowa (stara)

Ekonomiczna funkcja waloryzacji świadczeń polega na przeciwdziałaniu deprecjacji świadczeń i tym samym na zapobieganiu obniżania poziomu materialnego życia emerytów i rencistów w warunkach inflacji. Wszystkie wypłacane świadczenia są podwyższane o ten sam procent, w związku z tym im niższe świadczenie, tym niższa kwota podwyżki. Również minimalne emerytury i renty wzrastają w tym samym tempie.
Pomimo wielu zmian dokonanych w ostatnich latach idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania.

Obowiązkiem Rządu jest zapewnienie finansowego, elementarnego bezpieczeństwa obywateli, w tym emerytów i rencistów. Szczególną ochroną państwa powinni być objęci najubożsi świadczeniobiorcy. Stąd też w 2019 r. proponuje się modyfikację obecnie obowiązujących zasad waloryzacji polegającą na:

Waloryzacja kwotowo-procentowa (nowa)

Po pierwsze podwyższeniu najniższych świadczeń odpowiednio do:
1 100 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej,
825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

Po drugie - zastosowaniu ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł. Zgodnie z projektowaną regulacją wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone ustawowym wskaźnikiem waloryzacji. Obecnie prognozowany wskaźnik waloryzacji wynosi 103,26 proc.

Jednocześnie proponuje się, by gwarantowana kwota podwyżki wynosiła 70 zł.

Stąd też świadczenia emerytalno-rentowe zostałyby podwyższone z tytułu waloryzacji o 3,26 proc., nie mniej jednak niż o 70 zł.
W przypadku świadczeń niepodlegających ustawowemu podwyższeniu do kwoty świadczeń najniższych i świadczeń niższych od minimalnej emerytury waloryzacja będzie polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia ustawowym wskaźnikiem waloryzacji.

Minimalna podwyżka z tytułu waloryzacji, w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy, wyniesie 75 proc. gwarantowanej minimalnej kwoty, tj. 52,50 zł.W przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota z tytułu waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, tj. 35 zł.

Natomiast w przypadku kobiet pobierających okresowe emerytury kapitałowe, regulacje projektowanej ustawy przewidują proporcjonalny podział minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia w stosunku do wysokości emerytury z FUS i wysokości okresowej emerytury kapitałowej w łącznej kwocie tych emerytur.

Waloryzacja emerytur rolniczych

Proponowana modyfikacja zasad waloryzacji będzie zastosowana analogicznie również do emerytur i rent rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Unormowania art. 2 określają nową wysokość podstawy wymiaru renty inwalidzkiej określonej w ustawie z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, podwyższoną w wyniku waloryzacji przeprowadzonej od dnia 1 marca 2019 r.

Waloryzacja świadczeń przedemerytalnych
Regulacje projektowanej ustawy obejmują waloryzację świadczeń przedemerytalnych. Podwyższenie tych świadczeń polegać będzie na dodaniu do kwoty świadczenia przedemerytalnego kwoty 70 zł. Kwota świadczenia przedemerytalnego gwarantowana do wypłaty, w przypadku gdy osoba uprawniona osiąga przychód w wysokości skutkującej zmniejszeniem wysokości świadczenia, została podwyższona do kwoty 570,50 zł.

Wskaźnik 103,26 proc. będzie miał również zastosowanie do obliczenia maksymalnych kwot zmniejszeń świadczeń w przypadku osiągania przez emeryta lub rencistę dochodu z pracy oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Wiadomo już jak wzrasta minimalne wynagrodzenie i najniższa stawka godzinowa od stycznia. Wraz z nim wzrastają różne dodatki i świadczenia. Skorzystasz i ty, choć zarabiasz dużo powyżej płacy minimalnej? Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

W ocenie ministra pracy wnioskującego o nowelizację, zastosowanie w 2019 r. zmodyfikowanych zasad waloryzacji procentowej, z gwarantowaną minimalną podwyżką, zapewni nie tylko ochronę realnej wartości wszystkich wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych, lecz wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom wyższych podwyżek przez większość emerytów i rencistów.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 84

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Diki
Człowieku, wiesz na jakiej zasadzie oblicza się podwyżki emerytur ? Nie sądzę.
p
polityk
Monika to zaradna babka, w tym parszywym świecie każdy radzi sobie jak umie i jak może
z
zniewolony podatnik
Głupie pytanie (sory) , oczywiście że wszystkie te i podobne haracze aktualne, jakże można by inaczej ;-( A w uzupełnieniu nowy haracz za przekształcenia wieczyste gruntów pod lokale
e
emeryt
I na cho..rę było mi tyrać 40 lat żeby tera moja emerytura co roku coraz bardziej wyrównywała się do minimalnej
E
Elisabeth
Psioczycie i psioczycie ,ale jak wam PO dało 5 zł podwyzki i żadnej jednorazowego wsparcia jakoś nikt nie narzekał ,wierząc ich gadaniom ,że piniendzy nie ma i nie będzie
E
Elisabeth
Czy proponowana " trzynastka" dla emerytów podlegać będzie opodatkowaniu i zajęciu komorniczym
C
Czerstwy emeryt
POPIERAM!.Mam godną emeryturę,gdyż moi pracodawcy odprowadzili do ZUS-u ponad 850000 zł.Teraz stać mnie na więcej,niż wtedy gdy pracowałem.Mój lekkomyślny kolega miał własny biznes i płacił najniższe składki.Teraz skomle,bo ma 1557 zł emerytury(netto).
W młodości szalał i śmiał się ze mnie że"pracuję na komunę".Wielki prywaciarz!.Teraz ja z niego łacha drę.
E
EMERYT
Jak sama nazwa wskazuje kamizelki kupuje się u kamikadze ew. u kaskadera w kamieniołomie.Sprzedają je także kamieniarze,kominiarze,kamerzyści,kamerdynerzy i kataryniarze(tylko starzy).W stałej ofercie mają je również piekarze,rzeźnicy,rzeźbiarze, oraz tradycyjnie cykliści,chińczycy i masażyści.Czy było dostatecznie lajtowo?.
Z
Zibi
Gratuluję!.Jak się chce,to można.I jest emerytura 3780 zł.Większość płacze,kwili,jęczy,skomli,biadoli a nawet ujada.A gdzie byli jak pracowali?.Mają taką emeryturę jaką sobie wypracowali.Do ZUS-u odprowadziłem blisko 750000 zł.Teraz śpię spokojnie,bo wiem na pewno,że mi starczy i jeszcze sporo zostanie.Nawet gdybym nie dostał żadnej podwyżki to nadal jest super.
Z
Zibi
Głosuj na PO.To dopiero będzie jazda bez trzymanki!!.Zapomniałeś jak było za Tuska?.Kto wymyślił wyższy wiek emerytalny?.Kto twierdził że jest to nieuniknione?.Kto mówił,że tego nie da się odkręcić i trzymał się tego jak pijany płotu.I kto to wreszcie odkręcił.Myśl tak dalej,a kiedyś obudzisz się z emigrantem i jego rodziną w sąsiednim pokoju.
Z
Zibi
Następny kurwiszon na forum.Koleżanka Moniki z sexustawkionline.pl/Monika21.TO NIE TO FORUM!!!.Tu wypowiadają się głównie niezamożni emeryci.Wy polujecie na zamożnych biznesmenów.Przestań pić,ćpać otrzeźwiej.Położyłaś się w łóżku hotelu Grant a obudziłaś w wc najtańszej restauracji.
Z
Zibi
Pani Asiu.Jeżeli ma Pani 43 lata przepracowane,to na pewno dostanie Pani te 70 zł(netto 57 zł).Skąd u Pani przekonanie,że NIE?.
Z
Zibi
Po 42 latach pracy mam 2816 zł emerytury(netto).Jestem zadowolony.To mi zupełnie wystarcza,a nawet sporo zostaje.Wiem jedno: gdybyśmy dostawali emerytury bez podatku to na jakiś czas byłby spokój.Ale"apetyt rośnie w miarę jedzenia"i po jakimś czasie podniosły by się głosy"dlaczego nie tak jak w Niemczech".Tak pracują nasze mózgi,taka jest psychologia człowieka,który wiecznie niezaspokojoną istotą jest.Chcecie powrotu PO proszę bardzo.Tylko potem podniesie się krzyk-znowu mafia paliwowa,afery ,przekręty.Należy pamiętać że to Tusk wymyślił 67 lat dla mężczyzn i 65 dla kobiet(docelowo 67).Czy NAPRAWDĘ tego chcecie?
Z
Zibi
Bzdury.Mam 3430 brutto.Po waloryzacji 3528.Podwyżka netto to 80,54 zł.Ci którzy dostaną 70 zł brutto będą mieli ok.57 zł netto.Wystarczy najtańszy kalkulator,ew.kartka i długopis.Nie dziwię się że mając taki kiepski móżdżek będziesz głosował na PO.
Z
Zibi
Kobieto ogarnij się i wytrzeźwiej(a może coś brałaś/działa).To zdecydowanie nie to forum!!!Prostytucja to nie tutaj.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu