7.03.2019. Nowa płaca minimalna. Wzrastają nie tylko najniższe wynagrodzenia, ale różne świadczenia. Sprawdź jak wzrosną twoje dochody

AIP
Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę – w tym także jej skala – ważna jest nie tylko dla kilku milionów Polaków, którzy otrzymują najniższą płacę lub wynagradzani są przez zleceniodawców według minimalnej stawki godzinowej. W polskim prawie pracy minimalne wynagrodzenie odgrywa bardzo ważną rolę w ustalaniu wysokości różnych świadczeń, odszkodowań, a nawet kar.

Po długiej debacie rząd zdecydował się na wyższą niż wcześniej planowano podwyżkę minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, począwszy od 1 stycznia 2019 r.

Ostatecznie płaca minimalna wyniesie 2 250 zł wzrośnie o 150 zł (aktualnie wynosi 2 100 zł), a stawka godzinowa o 1 zł brutto i od nowego roku będzie wynosić 14,70 zł.

To wzrost aż o 7,1 proc. w porównaniu ze stawkami obowiązującymi w bieżącym roku. W połowie czerwca br. rząd zaproponował podwyżkę nieco niższą – o 120 zł. Jednak na forum Rady Dialogu Społecznego, które mocą prawa jest miejscem konsultacji propozycji rządowych z reprezentantami pracowników i pracodawców, nie doszło do porozumienia.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. ukazało się w Dzienniku Ustaw datowanym na 19 września 2018 r. pod poz. 1794.

Niestety jest też wiadomość zła - zwłaszcza dla pracowników budżetówki. Rząd ma co prawda już przygotowany projekt przepisów usuwających ze składu płacy minimalnej dodatki stażowe, ale przepisy te wejdą w życie dopiero od 2020 roku. To oznacza, że także w przyszłym roku rozpoczynający pracę w administracji dostanie minimalne, a tyle samo będzie zarabiał starszy pracownik z dodatkiem za dysługę lat wchodzącym w skład minimalnego wynagrodzenia.

Tusk czy Kaczyński - kto wymyślił przekop Mierzei Wiślanej? Czy projekt ma uzasadnienie ekonomiczne, społeczne, militarne? Po prostu kliknij, a dowiesz się jak jest naprawdę.

Związkowcy domagali się wyższej podwyżki, pracodawcy zasadniczo akceptowali 120 złotych. Gdy wydawało się, że rząd poprzestanie na kwocie 2 220 zł (taka widniała w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów, który był przedmiotem obrad rządu), ostatecznie uległ on związkowcom i zdecydował o „dorzuceniu” do puli dodatkowych 30 złotych.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę 2019. Skutki dla milionów Polaków

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę –w tym także jej skala – ważna jest nie tylko dla kilku milionów Polaków, którzy otrzymują najniższą płacę lub wynagradzani są przez zleceniodawców według minimalnej stawki godzinowej.

W polskim prawie pracy minimalne wynagrodzenie odgrywa bardzo ważną rolę w parametryzacji różnych świadczeń, odszkodowań, a nawet kar.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę 2019. Im wyższe wynagrodzenie minimalne tym wyższy będzie dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za gotowość do pracy i przestój, odszkodowanie za mobbing, odprawa przy zwolnieniach grupowych czy minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

W 2018 r. ostatecznie nie doszło do zmiany kodeksu pracy na nowy. Czy stanie się to w 2019 r. i zabiorą urlop na żądanie a palaczom każą dłużej pracować? Po prostu kliknij w ten tekst a się dowiesz.

[b]Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę 2019. Wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrasta podstawa wymiaru składek w ramach tzw. małego ZUS, z którego korzystają osoby rozpoczynające działalność gospodarczą przez pierwsze dwa lata prowadzenia biznesu. Ale minimalne wynagrodzenie za pracę służy też do określenia limitu kwot wolnych od potrąceń z wynagrodzenia.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę 2019. Skutki w budżetówce

Pracownicy strefy budżetowej czekają teraz na zmianę zasad wyliczania wysokości płacy minimalnej.
Chodzi o to, że doszło do pewnych patologii. Stawka podstawowa starszego pracownika w budżetówce jest niższa niż nowego. Dlatego, że przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę - a takie otrzymują setki tysięcy zatrudnionych w budżetówce - dodatki stażowe (za wysługę lat) wliczane są do wysokości wynagrodzenia minimalnego. Starsi pracownicy mają z tego tytułu znaczną część wynagrodzenia - nowi nie mają nic. W efekcie podwyżka płacy minimalnej dla starszych pracowników kończy się obniżką zasadniczej części wynagrodzenia.
Kilkanaście miesięcy temu wiceminister Stanisław Szwed, odpowiedzialny bezpośrednio w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za zmiany w prawie pracy, w odpowiedzi na interpelację poselską informował, że resort planuje etapowo wyłączać ze składu minimalnego wynagrodzenia za pracę niektóre składniki wynagrodzenia.

Z odpowiedzi udzielonej przez wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda wynika, że ministerstwo rozważa zmiany polegające na etapowym wyłączaniu poszczególnych składników wynagrodzenia z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Osłabi to dynamikę wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę, co odczują młodzi pracownicy - w administracji zatrudniani w sytuacji pierwszej pracy, a więc bez dodatków stażowych. Skorzystają natomiast pracownicy z dłuższym stażem; po w ujęciu spod wymiaru minimalnego wynagrodzenia dodatków stażowych, wyraźniej odczują wzrost minimalnego wynagrodzenia (podwyższy ono głównie zasadniczą jego część, bez uwzględnienie dodatków).
W gospodarce, w której dodatki za staż są stosowane w umowach o pracę fragmentarycznie, na strukturę płac między młodymi a starszymi pracownikami nie będzie taka zmiana miała bezpośredniego wpływu.

W 2018 r. ostatecznie nie doszło do zmiany kodeksu pracy na nowy. Czy stanie się to w 2019 r. i zabiorą urlop na żądanie a palaczom każą dłużej pracować? Po prostu kliknij w ten tekst a się dowiesz.

W pierwszym etapie wyłączenie ma dotyczyć dodatków stażowych. Wcześniej, 1 stycznia 2017 r. wyłączone ze składu płacy minimalnej zostały dodatki za pracę w nocy.

Ale i tak zostanie jeszcze mnóstwo różnych należności związanych z e stosunkiem pracy, które wchodzą w skład płacy minimalnej. Są to m.in.: premie i nagrody regulaminowe i uznaniowe, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, nagrody jubileuszowe, odprawy rentowe i emerytalne, ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i inne oraz choćby świadczenia o charakterze deputatowym (wartość świadczeń w części nieopłaconej przez pracownika) lub ich ekwiwalenty pieniężne (np. deputaty węglowe, energetyczne, środków spożywczych), a także ekwiwalenty za umundurowanie, jeśli obowiązek jego noszenia wynika z obowiązujących ustaw,
Dopóki pod pojęciem minimalne wynagrodzenie za pracę nie będzie się kryło "czyste" wynagrodzenie bez jakichkolwiek uzupełnień, dopóty jedni będą zyskiwać na podwyżce płacy minimalnej więcej, inni zaś mniej - symbolicznie zgoła.

Wideo

Komentarze 314

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan

najwieksze oszustwo pracownikow z dlugim stazem

n

J
Janusz

Rząd czeka z wyłączeniem wysługi lat z wynagrodzenia aż do następnego roku, bo pewnie liczy, że do tego czasu z budżetówki odejdą kolejni doświadczeni urzędnicy. Zostaną tylko młodzi zaraz po studiach (popracują chwilę i uciekną do prywatnych firm) oraz ci tuż przed emeryturą (wiadomo - też za chwilę odejdą na śmiesznie niską emeryturę). Sama oszczędność dla budżetu!

P
Piotr

Im więcej godzin pracujesz w tym roku tym mniej zarobisz ,już od stycznia zaczęło się ściąganie 25% z pensji tych najmniejszych zarobków na różne opłaty przez pracodawcę

d
demokra

to skandal i haniebne by chwalic sie placa minmalna na niby ta placa skur---wy-------syny tak mozna to ujac bo totalne oglupiaja najbiedniejsza grupe spoleczna dla niektorych placa minimalna to vi grupa wedlug zatrudnienia na caly etat a wynosi 1840 zloty brutto won z takimi dyrektorami co maja rocznie po 400tysiecy brutto i wiecej oszustami zlodziejami okradajacymi najbiedniejszych twierdza ze do tych 1840 zloty dolicza sie staz pracy i to jest ta placa minimalna a panstwowa inspekcja pracy twierdzi ze tak moze pracodawca robic juz pracownicy salowi sprzatacze maja dosc takiego traktowania tak traktuje pracownikow dyrekcja szpitali trujmiejskich NIECH SIE ODCZEPIA OD WYSLUGI LAT POSZCZEGOLNYCH PRACOWNIKOW NIECH DADZA UCZCIWIE NA UMOWACH O PRACE MINIMALNA PLACE KRAJOWA 2250 ZLOTY I DO TEGO WLICZA WYSLUGE BANDA NIEROBOW OGLUPIACZY ALBO SAMI NIECH PRZYJDA SPRZATAC SALE CHORYCH BO SZKODLIWEGO DO PENSJI NIEMA A WIRUSOW I ZARAZKOW PELNO TAKICH PRACOWNIKOW MA DYREKCJA W CZTERECH LITERACH I JESZCZE TAKICH PRACOWNIKOW OBRAZA DYREKCJA ALBO ZBYWA GLUPIMI ODPOWIEDZIAMI SZPITALE BEDA NIEBAWEM SPRZATAC SIE SAME ZLODZIEJSKIE DYREKCJE SZPITALI W TRUJMIESCIE

D
Dario

Ta płaca to raczej jałmużna niż zarobek który na dziś jako minimum socjalne powinien zaczynać się od 3600 zł netto aby muc wegetować natomiast obecna władza dąż do tego aby ta ich płaca minimalna stała się powszechną i maksymalna i pies ich jebał z taką dobrokurewską zmianę

Ż
Żywiec

Problem w tym że firmy nie chcą dawać więcej niż najniższa krajowa, i ewentualne podwyżki rosną podobnie jak ona, przez co dochodzimy do tego że nowo przyjęty zarabia 1-2 zł mniej niż doświadczony pracownik z 5 letnim stażem, a dyrekcja tłumaczy się że zarobki w regionie są porównywalne.

S
Strefowiczka

Dzisiaj wezmę palec...jutro rękę:)Uważam źe trzeba karać w z**ążku.Jak zapłacisz to Twoje ...Nie Twoje nie ruszaj.Jeśli postępujesz inaczej jesteś złodziejem.nie waźne czy za 1 zł!

G
Gość

Głosujcie na syna Tuska i lubnałer czyli geniłusza bidronia uroda po łojcu inteligencja po matce bydzie jak w rajchu

K
Klaus

Oddajcie nam pieniadze za staz nasze wypracowane .

k
kowalski

Najważniejsze...to...żeby...politykom...różnej...opcji?..się...dobrze...żyło...reszta...się...nie...liczy

P
Pit54

Szkoda że państwo posłowie nie zaczekali ze swoją kwotą.wolną nie zaczekali do 2020. Tyle lat jesteśmy OKRADANI.

e
ela

najniższa krajowa śmiech kto za tyle pracuje, chyba na pół etatu za ta kasę

T
Taki jeden

Wszystko przed tobą,nie martw się.

J
Janek

Najniższa stawka godzinowa wrosła ale nie w moim zakładzie ludziom nadal mają 12,50 na godzinę

M
Marcin

Jak by mi pracodawca zaproponował najniższą krajową to bym go wyśmiał.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3