Podwyżka emerytur. Dla kogo i o ile waloryzacja 2019? Ile wyniesie renta socjalna, a ile emerytura rolnicza?

AIP
Od 1 marca 2019 r. świadczenia emerytalne i rentowe wzrosły o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 zł. Jednocześnie podwyższone zostały najniższe świadczenia. 1 100 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej (wzrost o 70,20 zł z kwoty 1 029,80 zł w 2018 r.) 825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (wzrost o 52,65 zł z kwoty 772,35 zł w 2018 r.).

Od 1 marca 2019 r. wraz z waloryzację reny i emerytur automatycznie rośnie renta socjalna. Wynosić będzie 1 100 zł. Od 1 czerwca 2018 r. renta socjalna wzrosła do 100 proc.kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 2015 roku renta socjalna wzrosła aż o 48,7 proc. (360 zł).

- W tym roku zdecydowaliśmy się na modyfikację dotychczas obowiązujących zasad waloryzacji. Chociaż wskaźnik waloryzacji wynosi 102,86 proc., to najniższa emerytura musi wzrosnąć przynajmniej o 70 zł. To ukłon w stronę tych emerytów, którym przysługują najniższe świadczenia. I tak, od 1 marca, najniższa emerytura, a także renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej wzrosły o 70,20 zł – z 1 029,80 zł w 2018 do 1 100 zł w 2019 r. – podkreśliła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak wzrosły świadczenia?

•przeciętna emerytura z FUS wzrosła o ok. 64,94 zł, z kwoty 2270,74 zł do kwoty 2335,68
•przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS wzrosła o ok. 49,54 zł, z kwoty 1732,21 zł do kwoty 1781,75 zł;
•przeciętna renta rodzinna z FUS wzrosła o ok. 57,14 zł, z kwoty 1997,85 zł do kwoty 2054,99 zł.

Wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

- Dzięki modyfikacji zasad waloryzacji, tzn. gwarantowanej podwyżce świadczeń o co najmniej 70 zł, świadczenia emerytalno-rentowe do kwoty 2447,55 zł zostaną podwyższone w stopniu wyższym, niż wynikałoby to z ustawowego stałego mechanizmu waloryzacji. To realna korzyść dla wielu Polaków – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Sam wskaźnik waloryzacji jest niższy

Ostatecznie wskaźnik waloryzacji emerytur oraz rent wynosi 102,86 proc. w 2019 r. To mniej niż wcześniej zapowiadano a to dlatego, że Główny Urząd Statystyczny wyliczył niższą niż prognozowano średnią płacę w całym 2018 r, - jej wysokość zaś jedną z dwóch ważnych zmiennych decydujących o ostatecznej wysokości waloryzacji emerytur, rent i innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych mającej co roku miejsce od 1 marca.
W założeniach budżetowych wskaźnik waloryzacji planowano na 103,26 proc. Zgodnie z przepisami jest to suma dwóch zmiennych: tzw. inflacji emeryckiej i odsetka wzrostu płac w poprzednim roku. W styczniu US podał, że inflacja emerycka czyli wzrost cen najczęściej przez emerytów kupowanych produktów w 2018 r. wyniósł 1,8 proc.
Natomiast teraz w lutym US podał, że przeciętne wynagrodzenie w 2018 r. wzrosło o 5,3 proc. - mniej niż się spodziewano. Do wskaźnika waloryzacji bierze się 20 proc. czyli 1,06 proc. Suma 1,8 proc. i 1,06 proc. daje właśnie 2,86 proc. czyli ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur od 1 marca 2019 r.

Oczywiście wskaźnik ten jest ważny dla osób, które dostaną waloryzację na starych zasadach, a nie kwotową. Waloryzacja dla osób, dla których w marcu 2019 r. ma być waloryzacja kwotowa, zostanie przeprowadzona na uchwalonych w grudniu 2018 r. nowych zasadach.

Jak wygląda nowelizacja zasad według ustawy

Rada Ministrów przyjęła 11 grudnia br. projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
Rząd zdecydował, że od marca 2019 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową, a najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione.

Oto szczegóły ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (projekt z 30 listopada 2019 r.)

Waloryzacja procentowa (stara)

Ekonomiczna funkcja waloryzacji świadczeń polega na przeciwdziałaniu deprecjacji świadczeń i tym samym na zapobieganiu obniżania poziomu materialnego życia emerytów i rencistów w warunkach inflacji. Wszystkie wypłacane świadczenia są podwyższane o ten sam procent, w związku z tym im niższe świadczenie, tym niższa kwota podwyżki. Również minimalne emerytury i renty wzrastają w tym samym tempie.
Pomimo wielu zmian dokonanych w ostatnich latach idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania.

Obowiązkiem Rządu jest zapewnienie finansowego, elementarnego bezpieczeństwa obywateli, w tym emerytów i rencistów. Szczególną ochroną państwa powinni być objęci najubożsi świadczeniobiorcy. Stąd też w 2019 r. proponuje się modyfikację obecnie obowiązujących zasad waloryzacji polegającą na:

Waloryzacja kwotowo-procentowa (nowa)

Po pierwsze podwyższeniu najniższych świadczeń odpowiednio do:
1 100 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej,
825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

Po drugie - zastosowaniu ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł. Zgodnie z projektowaną regulacją wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone ustawowym wskaźnikiem waloryzacji. Obecnie prognozowany wskaźnik waloryzacji wynosi 103,26 proc.

Jednocześnie proponuje się, by gwarantowana kwota podwyżki wynosiła 70 zł.

Stąd też świadczenia emerytalno-rentowe zostałyby podwyższone z tytułu waloryzacji o 3,26 proc., nie mniej jednak niż o 70 zł.
W przypadku świadczeń niepodlegających ustawowemu podwyższeniu do kwoty świadczeń najniższych i świadczeń niższych od minimalnej emerytury waloryzacja będzie polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia ustawowym wskaźnikiem waloryzacji.

Minimalna podwyżka z tytułu waloryzacji, w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy, wyniesie 75 proc. gwarantowanej minimalnej kwoty, tj. 52,50 zł.W przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota z tytułu waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, tj. 35 zł.

Natomiast w przypadku kobiet pobierających okresowe emerytury kapitałowe, regulacje projektowanej ustawy przewidują proporcjonalny podział minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia w stosunku do wysokości emerytury z FUS i wysokości okresowej emerytury kapitałowej w łącznej kwocie tych emerytur.

Waloryzacja emerytur rolniczych

Proponowana modyfikacja zasad waloryzacji będzie zastosowana analogicznie również do emerytur i rent rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Unormowania art. 2 określają nową wysokość podstawy wymiaru renty inwalidzkiej określonej w ustawie z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, podwyższoną w wyniku waloryzacji przeprowadzonej od dnia 1 marca 2019 r.

Waloryzacja świadczeń przedemerytalnych
Regulacje projektowanej ustawy obejmują waloryzację świadczeń przedemerytalnych. Podwyższenie tych świadczeń polegać będzie na dodaniu do kwoty świadczenia przedemerytalnego kwoty 70 zł. Kwota świadczenia przedemerytalnego gwarantowana do wypłaty, w przypadku gdy osoba uprawniona osiąga przychód w wysokości skutkującej zmniejszeniem wysokości świadczenia, została podwyższona do kwoty 570,50 zł.

Wskaźnik 103,26 proc. będzie miał również zastosowanie do obliczenia maksymalnych kwot zmniejszeń świadczeń w przypadku osiągania przez emeryta lub rencistę dochodu z pracy oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

W ocenie ministra pracy wnioskującego o nowelizację, zastosowanie w 2019 r. zmodyfikowanych zasad waloryzacji procentowej, z gwarantowaną minimalną podwyżką, zapewni nie tylko ochronę realnej wartości wszystkich wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych, lecz wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom wyższych podwyżek przez większość emerytów i rencistów.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze 54

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
teresa

Wielka łaska po latach pracy. Po prostu śmiech na sali

e
emeryt

Zachęta dla idiotów ? 20% za rok ?????????????? tylko kretyn może w to uwierzyć

e
emeryt

trzeba było płacić składki na pzpr to dziś miałbyś lepiej

E
Emeryt

Rządzili 8 lat i o tym ani mru,mru. Teraz się odezwali z taką propozycją, bo chcą się ślizgać po plecach obecnie rządzącej koalicji. Wstydu te łotry nie mają!!!!!

G
Gość

Dlaczego zamiast podwyższania emerytury kwotowo nie lepiej dawać im zasiłki i posłać cwaniaków do opieki społecznej, aby się nie śmiali!!!!!!! ze mnie bo pracowałem 44 lata a znajomi 20 lat a resztę na czarno lub 1/4 etatu. A dziś twierdzą jak za komuny … " czy się śpi czy leży 2000 ce się należy" Jak dają to po co pracować?

L
Lena zaa

Za Bieruta nowa huta za Stalina dyscyplina za Gomułki puste półki i wygospodarować Panie Boże bo i kaczyński juz wygospodarować nie może tylko karze nam głosować

G
Grazyna

W rządzie nie potrafią przeżyć za 10 tysięcy a emeryt za grosiki nie stać nas na leki be a
A z laski po 100 zł za podatników pieniądze macie ochronę itp a ja chora czekać musze 3 lata na operację mając 1 grupe bo nie stać mnie ptywatnie wydać 20 tysięcy

j
jacek

Zle myślisz ale tylko dla s beków a nie jak ktoś pracował ponad połowa swojego życia nie może dostać mniej od emeryta który ma mniej staż w tym połowa chorował

ł
łupiony do grobowej

Kiedy zostanie zniesiony podatek od emerytury ? Po to całe życie pobierali podatek,aby jeszcze od opodatkowanego wypracowanego świadczenia łupić ? Sku....o w biały dzień.

B
Banialuka

Nie będęznowu pisać bo widocznie nie pasowal mo komentarz,protestuje przeciw zrównaniu emerytur dla tych ktorzy nie zadbali o swoją przyszlość z tymi którzy o nią walczyli,placili skladki ,uczyli się,brali życie za bary i teraz są za to karani.W jakim kraju żyjemy?Może dobrze by bylo utworzyc komuny,zagnać wszystkich emerytow w jedno miejsce,talerz ,łyżka i widelec,gar zupy na srodku ,jakaś pajdka chleba,woda w kontenerze iwszystko by grało.!

B
Banialuka

Agdzie moj komentarz?

A
Albin

Wiecej zarabialem wieksze skladki placilem,lepiej lezev i sie op ... i emeryturkę zrównaja nie?

l
lolo

w 100%

l
lolo

w 100%

l
lolo

NIE wolno dzielić emerytów na dwie grupy jednym więcej bo mają małą emerytórę,a drugim mniej bo ciężko pracowali całe życie i mają większą emeryturę.

Dodaj ogłoszenie