Popularność gotówki efektem wojny?
Marcowy wzrost gotówki w obiegu to m.in. efekt rosnącego zapotrzebowania na waluty obce (po wybuchu wojny w Ukrainie), które nabywane były właśnie za gotówkę PLN.
Co więcej, w analizowanym okresie Narodowy Bank Polski odnotował również odpływ gotówki w stronę gospodarstw domowych – kwota zgromadzonych środków finansowych na rachunkach bankowych zmniejszyła się o ponad 16 mld zł. Zmianę tę można określić jako rosnący popyt przezornościowy. Oznacza to, że coraz więcej osób widzi potrzebę posiadania gotówki w portfelu na „czarną godzinę”.
– Warto jednak zwrócić uwagę, że wzrost gotówki w obiegu nie jest jedynie efektem chwilowym, wywołanym wojną. Stan ten utrzymuje się już od dłuższego czasu – mówi Aleksander Pawlak, Prezes Zarząd, Tavex. Sytuację tę potwierdza nasze badanie przeprowadzone za cały 2021 rok o preferowanych metodach płatności. Pokazało ono, że dla polskiego społeczeństwa niezmiennie ważna jest możliwości korzystania z gotówki w codziennym życiu i w najbliższym czasie z tego przywileju nie zrezygnujemy – dodaje.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Tavex wynika, że 83 proc. respondentów uważa, że likwidacja gotówki w obiegu gospodarczym to niekorzystny ruch. „Za” wyłączeniem fizycznego pieniądza z obiegu było 11 proc. badanych. Natomiast 7 proc. przyznało, że nie posiada odpowiedniej wiedzy.
Najliczniejszą grupą wiekową wskazującą, że brak gotówki w obiegu jest niekorzystny, są osoby w wieku 25-34 lat (86 proc.), oraz kolejno grupy wiekowe 45-54 (85 proc.), 18-24 i 65+ (84 proc.). Co ciekawe, wyróżniającą się grupą z mniejszą liczbą wskazań są ankietowani w przedziale 35-44 (78 proc.), a także 55-64 (80 proc.).
Gotówka w portfelu daje nam niezależność i zapewnia prywatność
W niepewnych czasach oraz cyfrowym świecie to wartości bardzo ważne – coraz częściej w przestrzeni publicznej porusza się temat swobody korzystania ze swoich środków finansowych oraz ochrony prywatności. Co więcej, istnieje wiele argumentów popierających płacenie fizycznym pieniądzem – to np. odporność na awarie infrastruktury technicznej czy bankowej. Pieniądz gotówkowy ułatwia również udział w życiu społecznym ludziom mniej biegłym technologicznie, jak np. osobom starszym.
** W perspektywie długoterminowej wzrost zamożności społeczeństwa wraz ze stabilnym udziałem płatności gotówkowych powoduje – widziany w wynikach NBP – wzrost popytu na gotówkę – wskazują autorzy badania.
Warto pamiętać, że określona pula dostępnej gotówki jest potrzebna do właściwego funkcjonowania gospodarki. Co ciekawe, według informacji Europejskiego Banku Centralnego – w strefie euro banknoty i monety są przeważającym środkiem płatniczym.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?