Połowa Polaków chce wyjechać z kraju za pracą

Maciej Badowski AIP
Polacy nie chcą wyjeżdżać do jakiejkolwiek pracy za granicą. 73 proc. badanych chciałoby pracować za granicą, ale tylko w swoim zawodzie.
Polacy nie chcą wyjeżdżać do jakiejkolwiek pracy za granicą. 73 proc. badanych chciałoby pracować za granicą, ale tylko w swoim zawodzie. Michał Pawlik
47 proc. Polaków jest gotowa wyjechać do pracy za granicę. Kolejne 22 proc. rozpatruje taką możliwość przy sprzyjających warunkach. A tylko co trzeci Polak całkowicie wyklucza emigrację ekonomiczną.

Jak wskazuje raport Paylab, który badał problem migracji zarobkowej w Europie Środkowej i Wschodniej – Polska wciąż pozostaje w czołówce krajów o największym poziomie emigracji w regionie. Badanie zostało przeprowadzone w 11 państwach: Estonii, Łotwie, Litwie, Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz w Serbii.
Polska znalazła się na czwartym najwyższym miejscu ze względu na odsetek pracowników, którzy chcieliby opuścić kraj w celach zarobkowych. Wyżej od Polski uplasowały się Czechy, gdzie 55 proc. zatrudnionych chce wyjechać do pracy za granicę. Na kolejnym miejscu znalazły się Serbia (51 proc.) oraz Bośnia i Hercegowina (również 51 proc.).

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CO DRUGA FIRMA CHCE ZATRUDNIAĆ UKRAIŃCÓW

Jednak różnica pomiędzy Czechami a krajami bałkańskimi jest dość duża, jeśli weźmiemy pod uwagę czas, jaki pracownicy z tych krajów chcieliby spędzić za granicą. Czesi najczęściej wybierali możliwość wyjazdu na kilka tygodni (26 proc. badanych). Co wskazuje, że krótka emigracja miałaby być możliwością zdobycia wartościowego doświadczenia i dobrego punktu w CV. Natomiast Serbowie i Bośniacy najczęściej wybierali opcję wyjazdu na dłużej niż rok (37 proc. ankietowanych). Tutaj emigracja traktowana jest raczej jako stały wyjazd z kraju zapewniający wyższe zarobki i większe możliwości rozwoju.

Polsce pod tym względem bliżej do krajów bałkańskich niż południowych sąsiadów. 11 proc. rodaków rozpatruje możliwość wyjazdu na kilka tygodni, 10 proc. na kilka miesięcy, a największa grupa – 26 proc. na dłużej niż rok. W naszym kraju emigracja wciąż rozumiana jest najczęściej w kategorii stałego lub dłuższego wyjazdu za granicę.

Porównując jednak bezwzględne dane, a nie procent populacji – Polska jako największe z badanych państw, wciąż jest krajem, który „dostarcza” największą liczbę emigrantów do krajów Zachodnich.

Najmniej osób, chce emigrować z Łotwy – 33 proc., Estonii – 37 proc. i Litwy – 38 proc. Niskie wyniki krajów bałtyckich są skutkiem podejmowanych w ostatnich latach reform, które miały na celu zatrzymać dużą falę emigracji (np. w Estonii – znacząco wzrosła płaca minimalna a bezrobocie spadło do 6,5 proc.). Biorąc jednak pod uwagę niewielką populację tych krajów – są to wciąż duże liczby. Dla takich krajów, jak Litwa, Łotwa i Estonia – odpływ 30 proc. pracowników to bardzo dużo.  

„Brain drain” – czyli odpływ specjalistów

- Badanie pokazało, że Polacy nie chcą wyjeżdżać do jakiejkolwiek pracy za granicą. Aż 73 proc. badanych odpowiedziało, że chciałoby pracować za granicą, ale tylko w swoim zawodzie. Na ten moment dużo większym zagrożeniem z punktu widzenia ekonomii wydaje się nie emigracja w ogóle, a emigracja specjalistów – mówi Joanna Żukowska, ekspert MonsterPolska.pl (członka grupy Paylab). To wysoko wykwalifikowani pracownicy zapewniają dynamiczny rozwój i wysoki poziom innowacyjności każdej gospodarki – dodaje.

Skalę problemu pokazuje fakt, że Polska zajęła drugie miejsce wśród wszystkich badanych krajów. Więcej wykwalifikowanych osób chce opuścić tylko Litwę – tam ten odsetek wynosi 75 proc. pracowników.

Po przeciwnej stronie znów znalazły się kraje bałkańskie, gdzie ludzie gotowi są wyjeżdżać do jakiekolwiek pracy – bez względu na swoją profesję. Do każdej możliwej pracy chce wyjechać aż 48 proc. Bośniaków oraz 43 proc. Serbów i tyle samo Chorwatów. Wyniki badania odzwierciedlają niestabilną sytuację ekonomiczną krajów bałkańskich, które borykają się z wieloma problemami (np. bezrobocie w Bośni w 2016 roku osiągnęło poziom 42 proc., a wśród najmłodszych wyniosło aż 58 proc.).

Pomimo rozbieżności pomiędzy wynikami w poszczególnych krajach. Problem emigracji wykwalifikowanych pracowników jest zjawiskiem charakterystycznym dla regionu, gdzie średnio 64 proc. ankietowanych chciałoby pracować za granicą, ale tylko w swoim zawodzie. Co więcej, badanie wykazało, że najczęściej za granicę wyjeżdżają osoby o najwyższym wykształceniu.
Aż 56 proc. osób z wykształceniem doktorskim oraz 54 proc. magistrów ze wszystkich krajów jest gotowych wyjechać do pracy za granicę. W porównaniu – tylko 34 proc. osób z najniższym (podstawowym) wykształceniem chce emigrować.

Pieniądze na pierwszym miejscu

Badanie pokazało, że największą motywacją do wyjazdu pracowników z Europy Środkowej i Wschodniej są wyższe zarobki za granicą. Ważne są również możliwości rozwoju oraz zdobycie doświadczenia i nowych umiejętności, w tym również umiejętności językowych.

Złe strony emigracji

Wśród czynników, które zniechęcają do wyjazdów za granicę, ankietowani ze wszystkich krajów zgodnie na pierwszym miejscu postawili – rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi. Jest to główny powód, dla którego pracownicy nie decydują się na opuszczenie kraju. Wśród innych złych stron emigracji uczestnicy badania wskazali – obcość w nowym środowisku, problemy z komunikacją w obcym języku czy obawy o dyskryminację w pracy.

- Badanie wykazało, że wysoka emigracja z krajów Europy Środkowej i Wschodniej wciąż jest zjawiskiem charakterystycznym dla regionu. W najbliższych latach na pewno najbardziej palącym problemem będzie odpływ wykwalifikowanych pracowników zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Wyjściem dla Polski mogłoby być zachęcanie do przyjazdu do naszego kraju specjalistów ze Wschodu i innych mniej rozwiniętych państw, dla których Polska jest wciąż szansą na wyższe zarobki i lepsze perspektywy zawodowe – podsumowuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 49

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dreistadt
W dniu 24.02.2017 o 17:02, Obecny1 napisał:

  No tak, nie brałem tego pod uwagę.  :unsure:

A tu trzeba będzie dla zrozumienia całości, rozciągłości  od lat ciągnącego się problemu bez względu, którzy partyjniacy u władzy!

O
Obecny1
W dniu 24.02.2017 o 12:31, Dreistadt napisał:

 Konstytucja, a konstytucja i wszystko na temat! :angry: 

 

  No tak, nie brałem tego pod uwagę.  :unsure:

D
Dreistadt
W dniu 24.02.2017 o 04:18, Obecny1 napisał:

 Amerykanie mają czym się bronić, dzięki drugiej poprawce do Konstytucji USA.  :rolleyes:

Konstytucja, a konstytucja i wszystko na temat! :angry:

O
Obecny1
W dniu 23.02.2017 o 23:51, Dreistadt napisał:

No tak, ale to znają i widzą tylko ci co poza Polskę wyjechali, a zaś wielu tu wykpić prawdę gotowych i usłużnie ślepo chwalić poczynania kolejnych partyjniaków przy żłobie :rolleyes: ! 

 

   Kpiących z prawdy i ślepo chwalących ci u nas dostatek.  :unsure:

 

      Ps. "Prawda Was wyzwoli".  :rolleyes:

O
Obecny1
W dniu 23.02.2017 o 23:21, Dreistadt napisał:

Bo USA za Oceanem i tam demokracja ponoć! :blink:

 

              Ponoć.  :D

D
Dreistadt
W dniu 23.02.2017 o 22:46, Obecny1 napisał:

  Zachodnia i Północna Europa - być może, ale nie USA.  :D

Bo USA za Oceanem i tam demokracja ponoć! :blink:

O
Obecny1
W dniu 23.02.2017 o 09:24, Dreistadt napisał:

Myślisz, że cała Europa przejdzie na Islam? :o

 

  Zachodnia i Północna Europa - być może, ale nie USA.  :D

D
Dreistadt
W dniu 20.02.2017 o 21:37, czarna pantera napisał:

...w takim wlasnie jestem, ^_^ :Dtylko czy to aby jest dobre ? ...sam nie wiem....multi/kulti ma swoje dobre i zle strony, ale cywilizowany swiat ku temu zmierza...i chyba taki jest kierunek...chociaz podoba mi sie polityka Polski i Wegier w tej kwestii...ale to tylko odwlekanie w czasie tego co i tak nastapi...wczesniej czy pozniej. :)

Myślisz, że cała Europa przejdzie na Islam? :o

G
Gość
W dniu 19.02.2017 o 08:59, kelo napisał:

...co tu komentować , atmosfera praworządności , poczucia sprawiedliwości społecznej , kumoterstwo , układy i układziki - tak żle jeszcze nie było !!!!

Połowa Polaków jak za komuny chce wyjechać z kraju i niekoniecznie tylko  za pracą , a też jak wtedy za wolnością i jak najdalej uciec od tych nieustających głupot twardogłowych!

O
Obecny1
W dniu 22.02.2017 o 23:09, Gość napisał:

Obecny1 pomimo ze zalogowany "robi" sie nie widoczny i wali wrzutki w Pośmiejmy się,wstydzi sie ze tyle wrzuca.zachowuje się jak troll.wstyd.potem pod osloną nocy lub bladym świtem spod innych nickow lajkuje sam siebie.za kazdym pobytem wstawia od 40 do 90 lajkow.wstyd.

 

 Niektórzy ludzie mówią, że wstydem jest kraść i dać się złapać. :D Do Twoich zarzutów się nie odniosę, ponieważ są absurdalne i głupie jak Ty.  :wacko:

G
Gość

Obecny1 pomimo ze zalogowany "robi" sie nie widoczny i wali wrzutki w Pośmiejmy się,

wstydzi sie ze tyle wrzuca.zachowuje się jak troll.

wstyd.

potem pod osloną nocy lub bladym świtem spod innych nickow lajkuje sam siebie.

za kazdym pobytem wstawia od 40 do 90 lajkow.

wstyd.

D
Dreistadt

Gdy nieodparta chęć człowieka w świat ciągnie,  żadna siła jej nie jest w stanie powstrzymać, a podróże kształcą! :)

O
Obecny1
W dniu 20.02.2017 o 23:05, czarna pantera napisał:

...ot i wszystko w temacie :rolleyes:  (jak na/razie ;) )......pozdrawiam...dobranoc. :D

 

 Mówię dobranoc, chociaż słońce w San Diego jeszcze wysoko na niebie, minęła dopiero godz.14:00.  :D   :rolleyes:

O
Obecny1

San Diego International Airport - odprawia ok. 50 000 pasażerów każdego dnia. Rocznie - ok. 20 000 000.  :rolleyes:

c
czarna pantera

...ot i wszystko w temacie :rolleyes:  (jak na/razie ;) )...
...pozdrawiam...dobranoc.
:D

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu