Polska buduje własne "kablowce". Nowa era dla branży offshore

Marek Knitter
ARP oraz TFKable zadeklarowały m.in. wolę realizacji projektu, polegającego na budowie morskiej jednostki instalacyjnej Cable Lay Vessel (CLV) na potrzeby budowy i obsługi morskich farm wiatrowych
ARP oraz TFKable zadeklarowały m.in. wolę realizacji projektu, polegającego na budowie morskiej jednostki instalacyjnej Cable Lay Vessel (CLV) na potrzeby budowy i obsługi morskich farm wiatrowych fot.arp
Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Tele-Fonika Kable podpisały list intencyjny, w którym deklarują gotowość do współpracy oraz wyrażają chęć podjęcia działań w zakresie wzajemnego wspierania się związanego z uczestniczeniem w programach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz w innych projektach infrastrukturalnych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

Spis treści

Podpisany przez ARP i Tele-Fonikę Kable (TFKable) list intencyjny należy traktować jako deklarację woli współpracy oraz utrzymania długoterminowego partnerstwa. Poszczególne cele dokumentu będą realizowane na podstawie odrębnie zawieranych umów, w których określone będą zasady współpracy oraz zakres podejmowanych przedsięwzięć, podano w komunikacie.

ARP oraz TFKable zadeklarowały wolę realizacji projektu, polegającego na budowie morskiej jednostki instalacyjnej Cable Lay Vessel (CLV) na potrzeby budowy i obsługi morskich farm wiatrowych zasadniczo na Bałtyku, ale także statku zdolnego do żeglugi i pracy na innych akwenach, zwłaszcza Morza Północnego. Strony wyraziły wolę nawiązania współpracy poprzez utworzenie podmiotu, który będzie realizował projekt.

Wiceprezes ARP Radosław Niedzielski, podkreślił, że Agencja Rozwoju Przemysłu w ramach prowadzonej działalności statutowej, sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami zależnymi działającymi w różnych branżach, w tym w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. ARP dysponuje również potencjałem finansowym mogącym wesprzeć inwestycje w obszarze MEW.

- Agencja Rozwoju Przemysłu wspiera realizację innowacyjnych projektów, aby maksymalizować krajowy łańcuch dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej nie tylko poprzez zwiększenie potencjału wytwórczego przemysłu stoczniowego, a także rozbudowę kompetencji projektowych, armatorskich i operatorskich. Nasze wiodące działania dotyczą sektora morskiej energetyki wiatrowej, dlatego angażujemy się w ideę budowy morskich jednostek przeznaczonych do układania i naprawy kabli podmorskich. Mamy nadzieję, że współpraca na tym polu z Tele-Fonika Kable S.A. wzmocni pozycję polskich przedsiębiorców w sektorze wysoce specjalistycznych jednostek, świadczących usługi w sektorze offshore oraz innych projektów infrastrukturalnych - powiedział Radosław Niedzielski, wiceprezes ARP.

Niezbędne inwestycje przy realizacji projektów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej

Zdaniem Jakuba Dulskiego, wiceprezesa ARP gwałtowny wzrost potrzeb dotyczących budowy podmorskich instalacji oraz brak jednostek pływających do układania i naprawy kabli podmorskich, zarówno na krajowym, jak i światowym rynku, budowa statku typu Cable Laying Vessel to inwestycja bardzo potrzebna.

- Tego typu jednostki mogą służyć do układania i naprawy zarówno kabli morskich farm wiatrowych, jak i kabli energetycznych, telekomunikacyjnych czy światłowodowych. Dynamiczny rozwój projektów dotyczących MEW, w które angażuje się ARP S.A., a także innych projektów instalacyjnych i infrastrukturalnych planowanych i już prowadzonych w polskiej przybrzeżnej strefie ekonomicznej niesie za sobą konieczność posiadania wyspecjalizowanej jednostki morskiej. Wybudowanie jej na potrzeby obsługi morskich farm wiatrowych, pozwoli polskim przedsiębiorstwom dołączyć do globalnych poddostawców na rynku morskich farm wiatrowych – dodał Dulski.

Wybudowanie statków typu Cable Laying Vessel (CLV) tzw. kablowców

Wybudowanie statków typu Cable Laying Vessel (CLV) tzw. kablowców to inwestycja uzasadniona operacyjnie i ekonomicznie ze względu na dynamiczny rozwój projektów dotyczących MEW, a także innych projektów instalacyjnych i infrastrukturalnych prowadzonych i planowanych w przybrzeżnej polskiej strefie ekonomicznej. Ponadto na polskim i światowym rynku odczuwalny jest brak jednostek pływających do układania i naprawy kabli podmorskich, gdyż rynek budowy takich instalacji na dnie akwenów morskich jest aktualnie w fazie gwałtownego wzrostu.

Statki tego typu to zaawansowane technologicznie platformy wyposażone w wiele specyficznych systemów. Są to m.in. systemy do układania kabli czy systemy obserwacji i monitorowania prac podwodnych. Jednostki te wyposażone są zwykle w pojazdy podwodne oraz urządzenia do pogrążania kabli w dnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu