- We wcześniejszych wystąpieniach odnosiliśmy się pozytywnie do pomysłu wycofania z obiegu drogich w produkcji i obsłudze monet 1 i 2 groszowych, jednakże ogłoszony wczoraj przez przedstawicieli NBP projekt ustawy takiego zapisu nie zawiera, odnosi się jedynie do zaokrąglania należności uiszczanej przez klienta przy kasie - komentuje Marcin Kraszewski, rzecznik prasowy Polskiej Izby Handlu. - W związku z tym, że zgodnie z naszymi analizami projekt ten może naruszać ustawę o cenach (klient płacący gotówką nie będzie miał pewności co do ostatecznej sumy do zapłaty przy kasie), oraz wymagałby dedykowanych rozwiązań kasowych i księgowych, budzi nasze poważne wątpliwości - dodaje.
Polska Izba Handlu jako organizacja zrzeszająca ponad 30 tys. przedsiębiorców sektora handlu i usług (ok. 20% rynku) nie została uwzględniona w konsultacjach społecznych prowadzonych przez NBP dla omawianego projektu.
- W związku z tym, że omawiany projekt nie był konsultowany z naszymi przedstawicielami, jak również jego ostateczna wersja przedstawiona wczoraj budzi nasze głębokie wątpliwości i wymaga dalszej analizy zwróciliśmy się wczoraj do NBP z prośbą o sprostowanie tej informacji. Po naszej interwencji zapis nt. naszego poparcia został usunięty z komunikatu prasowego NBP - poinformował Kraszewski.
Polska Izba Handlu oczekuje obecnie ze swoimi uwagami na otwarcie konsultacji społecznych przez Ministerstwo Finansów, które otrzymało projekt NBP i jest w stanie nadać mu status inicjatywy ustawodawczej.
- Z pewnością nie możemy zgodzić się na sytuację, w której Klient będzie płacił różne kwoty przy kasie w zależności od wybranej formy płatności i zastosowanego zaokrąglenia. Zarówno klient jak i sprzedawca powinni mieć pewność co do ceny produktu i kwoty transakcji niezależnie od użytego środka płatniczego - podsumowuje rzecznik Izby.
