Ministerstwo Cyfryzacji podpisało porozumienie z Urzędem Miasta Kielce o udostępnianiu miejskich danych. Dzięki temu mieszkańcy i przedsiębiorcy będą mogli wkrótce korzystać z informacji dostępnych na portalu dane.gov.pl.
Kielce przystąpiły do projektu jako pierwsze duże miasto w Polsce. Wicepremier Gawkowski podkreślił, że modernizacja polityki informacyjnej jest możliwa dzięki współpracy z samorządami i instytucjami, które chcą iść z duchem czasu.
Otwarte dane, które mogą być ponownie wykorzystane, służą jako narzędzie do poprawy jakości życia mieszkańców. Dzięki nim możliwe jest tworzenie aplikacji, które będą realnie służyć społeczności, wskazał.
Dodał, że Polska jest liderem w zakresie otwartych danych. Portal dane.gov.pl, na którym ponad 500 instytucji udostępnia 40 tys. zbiorów danych, stanowi ogromny zasób do szerokiego wykorzystania. Nowoczesne technologie wpływają na wszystkie dziedziny życia - od edukacji po ochronę zdrowia lub administrację.
Z kolei prezydent Kielc Agata Wojda zwróciła uwagę na konsekwentny rozwój miejskich zasobów danych. Obecnie, dzięki geoportalowi, mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą w prosty sposób uzyskać informacje o infrastrukturze.
Dziś każdy może sprawdzić interesujące go informacje za pomocą kilku kliknięć, podkreśliła.
Zarządzanie miastem będzie łatwiejsze dzięki nowoczesnym algorytmom, które pozwolą automatycznie analizować dane w czasie rzeczywistym.
Nowoczesne technologie pozwalają badać, gdzie mieszkańcy najczęściej spacerują, jak korzystają z komunikacji miejskiej czy gdzie czują się najbezpieczniej. To porozumienie daje nam możliwość poszerzenia zakresu udostępnianych danych, które będą dostępne nie tylko lokalnie, ale również na poziomie krajowym, podsumowała Wojda.
Czytaj również: Coraz większe wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w MŚP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
