Polska mogłaby w 100 proc. zaspokoić swoje potrzeby z energetyki wiatrowej? Ekspert: Mamy ogromny potencjał wiatrowy

Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
– Myślę, że dzisiaj największym problemem są problemy prawne. Rzad przyjął ustawę, która liberalizuje tzw. ustawę odległościową, co na nowo umożliwi budowę energetyki wiatrowej – mówi nam Szymon Kowalski. Zdaniem eksperta, to była największa przeszkoda do rozwoju energii wiatrowej w kraju. Jego zdaniem, że za kilka lat, przy dobrej, wietrznej pogodzie będziemy mogli nawet w 100 proc. zaspokoić swoje potrzeby z energetyki wiatrowej.

– Zielona energia i biznes to świetne połączenie. Dzisiaj odbiorcy energii potrzebują zielonej energii, ponieważ potrzebują realizować cele – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Szymon Kowalski, wiceprezes Fundacji Re- Source Poland Hub. – Zielona energia to także źródło taniej energii. To jest ekologia, to rzec na którą duzi odbiorcy, zwłaszcza korporacyjni potrzebują najbardziej – dodaje.

– Myślę, że dzisiaj największym problemem są problemy prawne. Rzad przyjął ustawę, która liberalizuje tzw. ustawę odległościową, co na nowo umożliwi budowę energetyki wiatrowej – mówi.

Zdaniem Kowalskiego, to była największa przeszkoda do tego, aby w pełni cieszyć się zieloną energią. Jak tłumacz dalej, Polska ma olbrzymi potencjał wiatrowy oraz ogromny potencjał w możliwości budowy energetyki wiatrowej na lądzie.

Jak przypomina, obecnie na lądzie zainstalowanych jest ponad 7 GW mocy. – Sumarycznie, to jest kilak tysięcy wiatraków, a potencjał jest kilkukrotnie wyższy, z szacunków wynika, że nawet 5 razy więcej niż obecnie – wskazuje i dodaje, że jest to około 30 GW mocy.

Czy to jest dużo? Kowalski wyjaśnia, że nasz system dzisiaj w szczytach zapotrzebowania potrzebuje 27- 28 GW. – Jeżeli w systemie będziemy mieć dostępnych 30 GW mocy w wiatrakach, to jest szansa, że przy dobrej, wietrznej pogodzie będziemy mogli nawet w 100 proc. zaspokoić swoje potrzeby z energetyki wiatrowej – tłumaczy.

Przypomnijmy, Rada Ministrów, 5 lipca 2022 r., przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Inwestycje będą mogły być lokalizowane w minimalnej odległości 500 metrów od zabudowań.

Przepisy nowelizacji zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczyć to będzie także dalszego rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni

Ceny prądu w górę

Kowalski nie ukrywa, że sytuacja rynkowa obecnie jest bardzo trudna. – Mamy bardzo wysokie ceny surowców. Mamy wojnę na Ukrainie, a to wszystko negatywnie wpływa na ceny energii.

– Energetyka wiatrowa jest szansą na obniżenie tych cen, jednak sytuacja jest bardzo trudna i w krótkiej perspektywie nie możemy oczekiwać, że te ceny spadną – przyznaje.

Polacy za rozwojem farm wiatrowych. Chcą tańszego prądu i czystego powietrza

Z najnowszego badania Social Changes wynika, że poparcie dla rozwoju lądowych elektrowni wiatrowych w Polsce sięga 81 proc.

Wśród największych korzyści wynikających z rozwoju inwestycji wiatrowych na lądzie Polacy wskazują:

  • czyste powietrze (66 proc.),
  • tańszy prąd ( 66 proc.),
  • niezależność energetyczną (59 proc.).

Ponadto ankietowani wskazali na nowe miejsca pracy (25 proc.), bezpieczeństwo (25 proc.), rozwój polskich firm (22 proc.) i wpływy do budżetu dla gmin (22 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu