Wsparcie Unii Europejskiej dla ochrony granic
Wiceszef MSWiA, Maciej Duszczyk, w wywiadzie dla PAP, odniósł się do kwestii wsparcia Polski przez Unię Europejską i Niemcy w zakresie ochrony granicy zewnętrznej.
– Po raz pierwszy udało nam się wynegocjować środki z budżetu UE bezpośrednio na granicę. W środę 11 grudnia Komisja Europejska poinformowała o przyznaniu Polsce dodatkowych 52 mln euro, czyli ponad 220 mln zł na wzmocnienie ochrony granicy z Białorusią i Rosją – powiedział.
Dodatkowe środki mają na celu wzmocnienie ochrony granicy z Białorusią i Rosją. Polska stara się pokazywać sytuację na granicy międzynarodowej opinii publicznej, co ma na celu uzyskanie większego wsparcia i zrozumienia dla działań podejmowanych przez polski rząd.
Delegacje zagraniczne i rozmowy z Niemcami
Polska przyjmuje coraz więcej delegacji zagranicznych, aby pokazać sytuację na granicy.
– Dlatego przyjmujemy coraz więcej delegacji zagranicznych. Przykładowo, na granicy był niedawno sprawozdawca PE ds. budżetu. Zadeklarował kolejne dodatkowe wsparcie, pewnie jeszcze w budżecie na 2025 rok. Od razu po powrocie powiedział o tym, że składa wniosek do Komisji Budżetowej PE. Z Niemcami rozmawiamy o masie różnych rzeczy. Cały czas naciskamy na zniesienie kontroli granicznej. 19 grudnia będę kolejny raz w Berlinie na rozmowach w tej sprawie – zapowiedział.
Rozmowy z Niemcami dotyczą wielu kwestii, w tym zniesienia kontroli granicznych. Duszczyk zapowiedział kolejne spotkanie w Berlinie, które ma odbyć się 19 grudnia.
Perspektywy zniesienia kontroli granicznych
Zapytany o szanse na zniesienie kontroli granicznych przed wyborami w Niemczech, Duszczyk odpowiedział, że jest to mało prawdopodobne.
– Na pewno jednak będziemy ustalać zasady tych kontroli, tak, aby były one jak najmniej uciążliwe dla lokalnych społeczności po obu stronach granicy. Po wyborach natychmiast podejmiemy rozmowę na temat sensowności utrzymywania tego rozwiązania oraz o tym, jak sprawić, aby oba państwa były bezpieczne bez kontroli na granicy wewnętrznej – zaznaczył.
Polska dąży do tego, aby kontrole były jak najmniej uciążliwe dla lokalnych społeczności, a po wyborach planuje podjąć rozmowy na temat ich sensowności i możliwości zapewnienia bezpieczeństwa bez nich.
Migranci i współpraca z Niemcami
W kontekście medialnych doniesień o możliwości odesłania do Polski 40 tys. migrantów przez Niemcy, Duszczyk stanowczo zaprzeczył takim informacjom.
– To kompletna bzdura. Nie ma takich zagrożeń. Nie ma żadnych takich wyliczeń. Jestem w stałym kontakcie z Niemcami. W tym roku będzie to pewnie ok. 600 osób, które wcześniej były w Polsce, ale nielegalnie przejechały do Niemiec i zostały do nas zawrócone. Jest to o 30 proc. mniej przekazań niż w tamtym roku. Mowa o 40 tys. osób to jakiś kompletny fake news – powiedział.
Wiceszef MSWiA podkreślił, że liczba migrantów, którzy mogą zostać odesłani do Polski, jest znacznie mniejsza niż sugerują to niektóre media. Współpraca z Niemcami w tej kwestii jest stała i efektywna, co pozwala na skuteczne zarządzanie sytuacją migracyjną na granicy.
Polska kontynuuje swoje starania o zniesienie kontroli granicznych z Niemcami, jednocześnie wzmacniając ochronę granicy zewnętrznej dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Współpraca z Niemcami i innymi partnerami międzynarodowymi jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie. Pomimo trudności i wyzwań, polski rząd pozostaje zaangażowany w dialog i poszukiwanie rozwiązań, które będą korzystne dla obu stron.
źródło: PAP
