Spis treści
Jakie aspekty sprawdza Straż Graniczna?
Podczas przeprowadzonych inspekcji funkcjonariusze skupiali się na kilku kluczowych aspektach:
Weryfikacji zezwoleń na pracę oraz legalności pobytu cudzoziemców.
Oceny zgodności zatrudnienia z przepisami prawa.
Identyfikacji ewentualnych nieprawidłowości oraz przeciwdziałaniu nielegalnemu zatrudnieniu.
Za powierzenie pracy cudzoziemcom bez wymaganych zezwoleń pracodawcy mogą otrzymać karę grzywny w wysokości do 30 tys. zł. Osoby zatrudnione niezgodnie z przepisami mogą natomiast zostać zobowiązane do opuszczenia kraju.
Regularne kontrole jako element rynku pracy
Wzrost liczby pracowników zagranicznych w Polsce powoduje, że kontrole tego rodzaju stają się standardowym elementem funkcjonowania rynku pracy.
„Systematyczne inspekcje legalności zatrudnienia są dziś częścią realiów biznesowych w Polsce” – komentuje Jarosław Ochkurenko, dyrektor regionalny na województwo mazowieckie w międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal. „Nagły charakter kontroli stanowi wyzwanie dla mniejszych pracodawców oraz agencji pracy działających na granicy prawa. Jednak w przypadku dużych firm, które posiadają przejrzyste procedury i przestrzegają przepisów, ryzyko jest zminimalizowane.”
Dla mniejszych firm i agencji pracy tymczasowej niezapowiedziane inspekcje mogą stanowić poważne wyzwanie organizacyjne. Z kolei duże przedsiębiorstwa, które posiadają dobrze udokumentowane procedury, są mniej narażone na konsekwencje.
Kontrole a strategia migracyjna Polski
Działania Straży Granicznej wpisują się w realizację Strategii Migracyjnej Polski na lata 2025–2030. Jej głównym celem jest zapewnienie transparentności i legalności zatrudnienia cudzoziemców w kraju.
„Zatrudnianie pracowników z odległych regionów, takich jak Azja czy Ameryka Południowa, wymaga ścisłego przestrzegania procedur i pełnej transparentności we współpracy z instytucjami państwowymi” – zaznacza Jurij Grygorenko z Centrum Analitycznego Gremi Personal. „Biznes dostosowuje się do zmian, a konstruktywny dialog między przedsiębiorcami a administracją publiczną odgrywa kluczową rolę w stabilizacji rynku pracy i ochronie interesów wszystkich stron.”
Nowe regulacje i intensyfikacja kontroli mają na celu zapewnienie równych szans na rynku pracy oraz ochronę zarówno pracodawców, jak i pracowników. Przestrzeganie procedur i dbałość o transparentność w zatrudnianiu cudzoziemców będzie miało kluczowe znaczenie dla firm operujących w Polsce.
