Jak podaje spółka w komunikacie łączny szacowany koszt projektu opiewa na ponad 1,8 mln euro, z czego prawie 1,5 mln euro stanowi dofinansowanie uzyskane z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki wsparciu ESA możliwe będzie wdrożenie najnowocześniejszych technologii, co przyczyni się do istotnego rozwoju sektora bezzałogowych systemów lotniczych.
Zakres prac obejmie stworzenie innowacyjnego systemu składającego się z dwóch kluczowych modułów:
Oprogramowania, które zapewni zaawansowane narzędzia do planowania, zarządzania i monitorowania misji dronowych,
Sprzętu, stanowiącego fundament dla efektywnego i bezpiecznego wykorzystania różnych systemów łączności w warunkach operacyjnych dla wykonywanych misji dronowych.
W ramach projektu przewidziana jest również praktyczna demonstracja opracowanego rozwiązania, co pozwoli na zaprezentowanie jego funkcjonalności w rzeczywistych warunkach użytkowych.
- Wierzymy, że współpraca z ESA oraz wykorzystanie najnowocześniejszych technologii pozwolą nam stworzyć narzędzie, w znacznym stopniu ułatwiające sposób planowania i realizacji misji dronowych. W obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej rozwój tego obszaru staje się kluczowy, a szczególne znaczenie zyskują zaawansowane rozwiązania monitorujące, które zwiększają bezpieczeństwo i efektywność operacji - powiedział Jacek Kosiec, wiceprezes zarządu Creotech Instruments.
Projekt DTMTool umożliwi rozwój nowych produktów komercyjnych
Realizacja projektu DTMTool umożliwi rozwój nowych produktów komercyjnych, zarówno tych sprzętowych, jak i programistycznych, na dynamicznie rosnącym rynku dronowym. Dzięki temu Creotech Instruments planuje oferowanie nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących między innymi zobrazowania satelitarne oraz najnowszej generacji systemy lokalizacji GNSS (HAS), będące istotnym wsparciem dla operatorów dronowych i zarządców przestrzeni w ich codziennej działalności.
Ponadto projekt dostarczy unikalnych doświadczeń i testów w zakresie innowacyjnych technologii łączności i nadzorowania ruchu dronów oraz General Aviation, z wykorzystaniem platform HAPS (High Altitude Pseudo Satellites) oraz łączności satelitarnej, które mogą stać się przełomowymi elementami w przyszłym rozwoju rynku dronów.
Czas trwania projektu wynosi 36 miesięcy. W tym okresie Spółka zamierza nie tylko wdrożyć opracowane rozwiązanie, ale również rozwinąć zdolność do eksploracji nowych możliwości w obszarze lotnictwa bezzałogowego, zaspokajając rosnące potrzeby rynku oraz dostosowując się do jego dynamicznych zmian.
Creotech Instruments od października 2021 r. był notowany na rynku NewConnect Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, a już w kolejnym roku zadebiutował na głównym parkiecie GPW w Warszawie, jako pierwsza polska spółka z branży technologii kosmicznych. Głównym akcjonariuszem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu SA posiadająca 11,4 proc. akcji i Grzegorz Brona (10,15 proc.).
