SolarPower Europe co roku publikuje raport, w którym podsumowuje rok na europejskim rynku fotowoltaiki. Łącznie, w 2021 roku w Unii Europejskiej zostało uruchomionych 25,9 GW nowych mocy fotowoltaicznych. Tak dobrego wyniku jeszcze do tej pory nie było. Dla porównania, w 2020 roku w UE uruchomiono elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 19,3 GW. To 34-procentowy wzrost.
„Ten wzrost sprawia, że 2021 jest nie tylko kolejnym rekordowym rokiem dla energii słonecznej w UE, ale był to też najlepszy rok w historii. Poprzedni rekord ustanowiony był w 2011 roku, kiedy osiągnięto moc 21,4 GW. Top 5 rynków w Unii Europejskiej pozostało bez zmian, a wśród TOP 10 pojawiło się dwóch nowych graczy: Dania i Szwecja” – podaje SolarPower Europe w swoim raporcie.
Jak dodano w raporcie, Polska nadal zaskakuje branżę. Kraj jest „nowicjuszem” w dziedzinie energii słonecznej, a wzrost mocy fotowoltaicznej w ostatnich latach wynika przede wszystkim z systemu rabatów czy obniżonego podatku VAT. Jak wiemy, system upustów po nowym roku ulegnie zmianie, zwłaszcza jeśli chodzi o nowych prosumentów, którzy od kwietnia 2022 r. będą się rozliczać na zasadzie net-billingu. O nowych przepisach wspomniano również w raporcie.
TOP 5 europejskich graczy na rynku fotowoltaiki
Najwięcej mocy, w mijającym roku zainstalowały Niemcy. Było to łącznie 5,3 GW. Drugie miejsce zajęła Hiszpania (3,8 GW), trzecie – Holandia (3,3 GW). Czwarte miejsce przypadło Polsce (3,2 GW), a pierwszą piątkę zamyka Francja (2,5 GW).
„Od ponad dwóch lat obserwujemy dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce. Pod koniec września 2021 r. zainstalowano łącznie 6,3 GW mocy fotowoltaicznej, oszacowano, że do końca roku moc przekroczy 7 GW. Większość tej pojemności pochodzi z mikroinstalacji poniżej 50kW” – czytamy w raporcie SolarPower Europe.
Raport przedstawia również scenariusze europejskiego rynku fotowoltaicznego do 2025 roku. Moc zainstalowanych elektrowni ma rosnąć średnio o 18-20 proc. rocznie, co da 327,6 GW na koniec 2025 r. W Polsce ma to być dodatkowe 6, a nawet 12,5 GW, w zależności od scenariusza. Nadchodzące zmiany w fotowoltaice skłaniają jednak ekspertów ku tej mniejszej wartości.
Prognozowane dla UE opcje mogą być jednak niewystarczające do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Konieczne jest przyspieszenie, które za 8 lat da Europie 870 GW mocy fotowoltaicznych. Twórcy raportu zgodnie podkreślają, że wszystkie państwa członkowskie są na dobrej drodze do osiągnięcia krajowych celów w tym zakresie.
Energia słoneczne w Polsce
Na koniec października 2021 r moc całkowita zainstalowanych w Polsce odnawialnych źródeł energii wyniosła 15,7 GW. Fotowoltaika jest drugim największym źródłem zielonej energii elektrycznej w kraju (6,6 GW), tuż za tą pochodzącą z wiatru (6,8 GW). W październiku powstało 39 571 nowych instalacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Prawie wszystkie, 39 562, dotyczą fotowoltaiki.