Polska znalazła się w pierwszej trójce światowych eksporterów pierników. Wśród największych odbiorców spoza UE znalazła się Rosja

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie – po Kanadzie i Niemczech – na liście największych światowych eksporterów pierników z dodatkiem imbiru i podobnych.
Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie – po Kanadzie i Niemczech – na liście największych światowych eksporterów pierników z dodatkiem imbiru i podobnych. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
W 2022 r. Polska znalazła się w pierwszej trójce największych światowych eksporterów pierników – wskazano w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z kolei według danych International Trade Center w 2022 r. Polska odpowiadała za 11 proc. światowego eksportu pierników. Największym odbiorcą polskich produktów są Niemcy. Wśród największych odbiorców spoza Unii Europejskiej znalazła się Rosja.

Spis treści

Ile wynosi eksport polskich pierników?

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Tygodniku Gospodarczym PIE podają, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, że w 2022 r. pierniki stanowiły ok. 1,8 proc. wartości polskiego eksportu wyrobów piekarniczych i ciastkarskich. Polska wyeksportowała 14,2 tys. ton pierników o wartości prawie 44 mln euro. Ekonomiści dodali, że było to o ponad 8 proc. więcej niż rok wcześniej, a w ujęciu wartościowym o 24,5 proc. więcej.

Zgodnie z publikacją, w 2022 r. w porównaniu z 2019 r. nastąpił wzrost wolumenu sprzedaży pierników za granicę o 31 proc., a w ujęciu wartościowym o 55 proc.

– Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie – po Kanadzie i Niemczech – na liście największych światowych eksporterów pierników z dodatkiem imbiru i podobnych – zwrócili uwagę ekonomiści. Dodali, że według danych International Trade Center w 2022 r. Polska odpowiadała za 11 proc. światowego eksportu pierników.

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że w ciągu dziesięciu miesięcy 2023 r. eksport pierników był mniejszy w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Jego wartość wyniosła 30,6 mln euro (spadek o 12,2 proc. rdr), wolumen eksportu zaś 7,2 tys. ton (spadek o ok. 35 proc. rdr).

Kto kupuje pierniki z Polski?

– Wyniki eksportu tych wyrobów z pewnością poprawią się w okresie przedświątecznym (tj. listopad i grudzień), jednak trudno będzie nadrobić spadek wolumenu o 1/3 – ocenili.

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego podają, że w okresie od stycznia do października 2023 polskie pierniki zakupili odbiorcy z ponad 50 krajów. Do najważniejszych rynków zbytu należały kraje unijne:

  • Niemcy (57,2 proc. udziału wartości polskiego eksportu),
  • Czechy (5,3 proc.),
  • Węgry (4,3 proc.),
  • Słowacja (4 proc.).

Z kolei do największych pozaunijnych odbiorców należały:

  • Rosja (8,6 proc.),
  • Wielka Brytania (2,1 proc.),
  • Stany Zjednoczone (2 proc.).

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu