Polski Ład – specjaliści branży IT zarobią więcej dzięki ryczałtowi, ale nie wszyscy. Czy branża IT zyska na Polskim Ładzie?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Polski Ład obniżył stawkę ryczałtu dla branży IT – czy specjaliści IT skorzystają na Polskim Ładzie?
Polski Ład obniżył stawkę ryczałtu dla branży IT – czy specjaliści IT skorzystają na Polskim Ładzie? 123rf.com
Polski Ład to reforma, która wciąż budzi wiele emocji i niepewności. Dotyczą one między innymi form opodatkowania dla firm. O ile nie zmieniły się sposoby rozliczania z Urzędem Skarbowym (zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt i karta podatkowa), to stawki już tak. Okazuje się, że dla niektórych zawodów to ryczałt będzie najbardziej korzystnym wyborem. Nowe przepisy zmieniły sposób opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Najbardziej skorzystają firmy o niskich kosztach.

Polski Ład obniżył podatki dla niektórych zawodów

Rząd wprowadził obniżoną stawkę podatku dla niektórych zawodów, m.in. dla specjalistów IT, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Dla informatyków, programistów i innych zawodów z branży ITC stawka spadła z 15 proc. do 12 proc. – czytamy na rządowej stronie wiecejwportfelach.gov.pl

Ryczałt jest korzystny dla wielu branż. Krzysztof Pulkiewicz z Banqup, platformy do zarządzania rozliczeniami dla przedsiębiorców, podkreśla:

Obecnie z ryczałtu z powodzeniem mogą skorzystać przedstawiciele wielu nowych zawodów. Wynika to ze zmiany ustawowej definicji wolnego zawodu. Stawek podatkowych w ryczałcie jest aż jedenaście – od 2 do 17 proc. – i zależne są one od branży oraz, w niektórych wypadkach, od osiąganych przychodów.

Polski Ład obniżył ryczałt dla IT – czy warto zmieniać formę opodatkowania?

Ryczałt dla przedsiębiorców w branży IT jest opłacalny, o ile, osiągają przychody wyższe niż 120 tysięcy złotych rocznie, co w tej branży jest wysoce prawdopodobne. Jednak początkujący przedsiębiorcy, lub tacy, którzy tylko częściowo świadczą usługi informatyczne, mogą osiągać niższe przychody, a wówczas, według eksperta z Banqup Krzysztofa Pulkiewicza, to zasady ogólne pozostają najbardziej atrakcyjną formą rozliczania się z Urzędem Skarbowym.

Należy pamiętać, że „specjaliści IT” to bardzo pojemne określenie. Zarobki powyżej 10 tys. netto miesięcznie opisują raczej bardziej doświadczonych programistów. Tymczasem aż 20 proc. pracowników IT w Polsce to juniorzy, którzy mogą liczyć na nieco mniejszą pensję - choć z wielkimi możliwościami na horyzoncie – zaznacza Olga Zelent, country manager w międzynarodowej szkole programowania Codecool

Polski Ład obniżył podatki, ale co ze składką zdrowotną przy ryczałcie?

Rozliczających się ryczałtem obowiązuje oczywiście składka zdrowotna, która jest wyliczana na podstawie rzeczywistych przychodów.

Ustawa przewiduje trzy progi przychodu rocznego:

  • do 60 tys.,
  • do 300 tys.
  • powyżej 300 tys.

Dla każdego z nich inną stawkę składki, ustaloną na podstawie średniego rocznego wynagrodzenia z roku poprzedniego.

Specjaliści Banqup szacują, że dzięki zmianie formy opodatkowania z liniowego na ryczałt, wynagrodzenie programistów wzrośnie o co najmniej 10 proc.

Ryczałt w jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy się opłaca?

Opłacalność rozliczania się z podatku w formie ryczałtu należy przeanalizować biorąc pod uwagę nie tylko przychody, ale także koszty.

Ekspert Krzysztof Pulkiewicz podkreśla, że ryczałt jest korzystny, gdy koszty przedsiębiorcy nie przekraczają 25 proc. przychodu, a więc działalność musi być wysokorentowna. Osoby prowadzące firmy w branży IT z reguły nie generują wysokich kosztów. Sprzęt jest wydatkiem jednorazowym, a dodatkowymi kosztami mogą być opłaty bankowe, księgowe, rachunki, wyjazdy służbowe oraz kursy i szkolenia. Ryczałt w większości przypadków będzie dla nich dobrym wyborem.

Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, w otwartym liście do Premiera Mateusza Morawieckiego, zwraca jednak uwagę na niesprawiedliwość nowego systemu podatkowego:

Podstawowym założeniem „Nowego Ładu” miało być zmniejszenie tzw. „klina podatkowego”. Efekt „Polskiego ładu” jest odwrotny. Dokonane zmiany spowodowały, że nastąpił skokowy wzrost obciążenia dochodów z pracy (działalności wykonywanej osobiście), a najbardziej korzystną formą „samozatrudnienia” stała się działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem. To prowadzi do skrajnych nierówności: informatyk uzyskujący dochody z pracy na etacie może w najgorszym scenariuszu zapłacić nawet 45% podatku i składki zdrowotnej (plus ZUS uzależniony od dochodu), a jego kolega z pracy wykonujący te czynności w ramach umowy B2B, zapłaci tylko ok. 12,3% podatku ryczałtowego (plus zryczałtowany ZUS). To pokazuje, że zamiast zwiększenia sprawiedliwości systemu podatkowego, wprowadzono totalny nieład. Polski Ład doprowadził do sytuacji, gdy o wysokości podatku nie decyduje wysokość dochodu, a wybór formy prowadzenia działalności lub zatrudnienia. Powyższy przykład pokazuje jasno, że w Polskim Ładzie porównywalnej wielkości dochód, może być obciążany daninami różniącymi się o 400 proc.!

Okazuje się, że specjaliści jednej branży mogą mieć ogromne różnice w wynagrodzeniach na rękę, w zależności od formy realizowania swoich usług, jako właściciele JDG czy jako etatowcy.

Biorąc pod uwagę nowe przepisy podatkowe oraz uwagi ekspertów: wyliczenia portalu Banqup, uzasadnienie prof. dr hab. Adama Marcińskiego z KRDP oraz uwagi Olgi Zelent ze szkoły programowania Codecool, nie jest oczywiste, że specjaliści IT zyskają na Polskim Ładzie. To zależy m.in. od tego, jakie dany specjalista świadczy usługi, od długości jego stażu pracy i doświadczenia, a przede wszystkim od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą czy pracuje na etacie oraz jakie osiąga przychody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu