Polski PKB hamuje. Tempo wzrostu PKB spadło w II kwartale do 5,3 proc. "W Polsce zaczęła się recesja"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Dane mają charakter wstępny, szacunek PKB za 2 kwartał 2022 r. zostanie opublikowany 31 sierpnia.
Dane mają charakter wstępny, szacunek PKB za 2 kwartał 2022 r. zostanie opublikowany 31 sierpnia. Szymon Starnawski/ Polska Press
Polski PKB spowolnił znacząco z 8,5 proc. do 5,3 proc. r/r. – W Polsce zaczęła się recesja, ale nie jest to już na tym etapie nazbyt odkrywcze stwierdzenie. Raczej PKB stawia tu kropkę nad "i" – wskazują analitycy mBanku. Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego osłabienie związane jest z niższym wzrostem wydatków konsumenckich.

GUS w środę 17 sierpnia przedstawił szybki szacunek produktu krajowego brutto za drugi kwartał 2022 roku. W II kwartale 2022 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,5 proc.

Z kolei PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 5,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Dane mają charakter wstępny, szacunek PKB za II kwartał 2022 r. zostanie opublikowany 31 sierpnia.

W Polsce zaczęła się recesja

– Bum! Polski PKB spowolnił znacząco z 8,5% do 5,3% r/r (konsensus 6%). To potężne tąpnięcie w ujęciu odsezonowanym: -2,3% kw/kw. To z kolei znaczy, że strumień PKB w tym roku niemal stoi... Szczegóły będą bardzo ciekawe, ale to dopiero pod koniec miesiąca – skomentowali analitycy mBanku na Twitterze.

Jednocześnie dodali, że "w Polsce zaczęła się recesja, ale nie jest to już na tym etapie nazbyt odkrywcze stwierdzenie. Raczej PKB stawia tu kropkę nad "i".

Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego osłabienie związane jest z niższym wzrostem wydatków konsumenckich. – Wyniki gospodarcze wciąż podwyższało akumulowanie zapasów przez przedsiębiorstwa – prawdopodobnie jednak to ostatni taki kwartał – wskazują.

Ich zdaniem, kolejne kwartały przyniosą wyraźne spowolnienie. – Spodziewamy się, że wyniki w III kwartale będą zbliżone do 3%. Miesięczne informacje wskazują, że stosunkowo dobrze radzi sobie przemysł. Niemniej budownictwo spowalnia, a handel czeka stagnacja – piszą.

Jednocześnie prognozują, że "w całym 2022 wzrost gospodarczy będzie nieznacznie przekraczał 4,5 proc."

PKB mocno rozczarował

Z kolei analitycy Pekao S.A. przyznają, że "PKB mocno rozczarował w II kwartale, rosnąc jedynie o 4,5% r/r (konsensus: ok. 6% r/r) i idąc pod prąd europejskim trendom". – To, że na przełomie 2022/23 PKB spadnie w ujęciu rocznym, powinno być scenariuszem bazowym (co zakładaliśmy nawet przed dzisiejszym odczytem) – czytamy we wpisie na Twitterze.

Silne hamowanie. Najgorzej w całej UE

Ekonomiści i analitycy PKO Banku Polskiego przyznają we wpisie na Twitterze, że "po okresie ponad przeciętnie szybkiej odbudowy gospodarki po pandemii 2q22 przyniósł silne hamowanie". Jak wskazali "-2,3% q/q plasuje Polskę na ostatnim miejscu wśród państw UE dla których mamy już dane". – Wpływ wojny jest w Polsce silniejszy niż w bardziej odległych państwach – napisali.

Aktywność gospodarcza hamuje

– Może jeszcze nie awaryjnie, ale odczuwalnie wolniej się rozwijamy. To hamowanie już zapowiadały wcześniejsze dane z gospodarki, a także poprzedni odczyt PKB za I kwartał, gdzie wzrost gospodarczy opierał się głównie o wątłą i wahliwą kategorię zapasów. Ostatecznie mamy do czynienia z dość poważnym spadkiem PKB w ujęciu kwartalnym, choć i tak mniejszym niż oczekiwaliśmy – zauważa w przesłanym komentarzu Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan.

– W II kwartale br. gospodarka rozwijała się w tempie 5,3 proc. w skali roku. To mniej niż uśrednione prognozy ekonomistów (6 proc.) i znacznie mniej niż kwartał wcześniej, gdy wzrost gospodarczy wyniósł 8,5 proc. – dodaje.

Jak wyjaśnia Zielonka, lepszy od oczekiwań odczyt to wynik prawdopodobnie zdecydowanie wolniejszego niż można było tego oczekiwać jeszcze kwartał wcześniej „schodzenia” przedsiębiorstw z zapasów. Ekspert zwraca uwagę, że w gospodarce widoczne jest hamowanie konsumpcji oraz zmniejszona liczba nowych zamówień dla przemysłu, a to w konsekwencji pozwala firmom oszczędzać na zapasach.

– Jeszcze gorzej wyglądają dane odsezonowane. Wynika z nich, że PKB z kwartału na kwartał spadł o 2,3 proc. To może oznaczać, że RPP prawdopodobnie zaprzestanie zacieśniania polityki pieniężnej i utrzyma stopy procentowe na poziomie 6,5 proc. Po drugie, że w kolejnym kwartale będziemy obserwować jeszcze poważniejsze spowolnienie, mogące zatrzymać wzrost PKB przy okolicach 1,5 proc. – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu