Pomysł na nowy polski paszport krytykuje już Ukraina i Litwa

Maciej Badowski AIP
Choć nowy paszport jest w fazie etapie projektu, to litewska dyplomacja już wyraziła swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją.
Choć nowy paszport jest w fazie etapie projektu, to litewska dyplomacja już wyraziła swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Andrzej Banaś
Polskie MSWiA zainaugurowało specjalną kampanię paszportową z okazji obchodów 100- lecia niepodległości Polski. Nie obyło się bez kontrowersji.

- Zbliża się 100. rocznica odzyskania niepodległości. Zapraszając Polaków do wspólnego zaprojektowania nowego paszportu, chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, którzy przelewali krew za wolność Polski – mówił Mariusz Błaszczak podczas lipcowej inauguracji kampanii „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”.

Z trzynastu wizerunków graficznych prezentujących najważniejsze motywy niepodległościowe w nowym paszporcie znajdzie się sześć- wybranych w głosowaniu internautów. Zaskoczenie może budzić umieszczenie wśród propozycji, miejsc znajdujących się poza granicami kraju. Chodzi o zdjęcie wileńskiej Ostrej Bramy (prowadzi w rankingu) i Cmentarza Orląt Lwowskich na Ukrainie. O ile niewiedzę internautów można zrozumieć, o tyle ciężko usprawiedliwić pomysłodawców.

Choć nowy paszport jest w fazie etapie projektu, to litewska dyplomacja już wyraziła swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Podobnie zareagowała strona ukraińska.

Jednak w oświadczeniu przesłanym do mediów przez MSWiA napisano, że „ostateczna decyzja o tym, jakie motywy znajdą się w nowym paszporcie zostanie podjęta we wrześniu. Głosowanie na stronie www.zaprojektujpaszport.gov.pl ma charakter konsultacji społecznych. Zaprezentowane motywy wskazują postaci, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Jeszcze raz podkreślamy, że żadna decyzja nie została w tym momencie podjęta. Trudno więc przesądzać, które motywy zostaną wybrane”.

Pomysł skrytykował również Dariusz Rosati, były minister spraw zagranicznych, eurodeputowany PO. - Paszporty to są oficjalne dokumenty, na których może i powinno znajdować się godło państwa. Natomiast nawiązania do ważnych fragmentów naszej historii czy pamięci narodowej - tak jak to jest w tym przypadku - powinny być raczej pozostawione podręcznikom historii - mówił w “Faktach po Faktach” TVN24.

OBEJRZYJ WIDEO:
Na wynajmie mieszkania dalej możesz zarobić

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
OLO
moze zamiast ostrej bramy,zamiescicie poczet kroli polskich,lub nygusow ze kosciola i watykanu
E
Euroentuzjasta
Zdecydowanie należy zapomnieć i nie uwzględniać bohaterstwa polskich dzieci Lwowa, bo się sicz obrazi, hurr durr. Trzeba pominąć to, że zarówno wtedy, jak i od samego początku istnienia Lwów był polskim miastem, hurr durr. Wincyj kozaków mnie tu dawać, z czarno-czerwonymi flagami w autach, bo oni dobre robole są i tanio robio, hurr durr!
J
Jan Jayko-Zapiekancka
Pamiętam jak kilka lat temu pan Cejrowski narzekał że sceny przedstawiające podróżnych i środki transportu nie są polskiej mysli. Argumentował wówczas że przypuścmy tajski celnik patrząc na pszportowe katki wizow,e pomysli sobie że jesteśmy narodem bez przeszłości, bo co ma znaczyć turysta w górach w dokumencia służącym do podróży? No i rządzący podchwycili pomysł. Teraz tajski celnik spoglądając na twarz Mari Wittek i Eugeniusza Kwiatkowskiego na pewno pomyśli po tajsku "wspaniały naród, mieli takiego Kwiatkowskiego którego kojarzy cały świat, brawo wy"...
A nie można było skopiować szwajcarskiego projektu? proszę w wyszukiwarkę wpisać " schweizer pass design". Kartki wizowe kolorowe i świeże. Na każdej mały motyw z innym kantonem, jego herbem i krajobrazem, a co najważniejsze w centrum szwajcarski krzyż, kojarzony przez każdego kto miał 4 i 5 na geografii. Sądzę że przy polskim projekcie wyjdzie ogromny bałagan symboliki i mysli przewodniej, obym się mylił...
G
Gość
Są informacje że godło Polski, też należy poprawić. ...
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu