- Zbliża się 100. rocznica odzyskania niepodległości. Zapraszając Polaków do wspólnego zaprojektowania nowego paszportu, chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, którzy przelewali krew za wolność Polski – mówił Mariusz Błaszczak podczas lipcowej inauguracji kampanii „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”.
Z trzynastu wizerunków graficznych prezentujących najważniejsze motywy niepodległościowe w nowym paszporcie znajdzie się sześć- wybranych w głosowaniu internautów. Zaskoczenie może budzić umieszczenie wśród propozycji, miejsc znajdujących się poza granicami kraju. Chodzi o zdjęcie wileńskiej Ostrej Bramy (prowadzi w rankingu) i Cmentarza Orląt Lwowskich na Ukrainie. O ile niewiedzę internautów można zrozumieć, o tyle ciężko usprawiedliwić pomysłodawców.
Choć nowy paszport jest w fazie etapie projektu, to litewska dyplomacja już wyraziła swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Podobnie zareagowała strona ukraińska.
Jednak w oświadczeniu przesłanym do mediów przez MSWiA napisano, że „ostateczna decyzja o tym, jakie motywy znajdą się w nowym paszporcie zostanie podjęta we wrześniu. Głosowanie na stronie www.zaprojektujpaszport.gov.pl ma charakter konsultacji społecznych. Zaprezentowane motywy wskazują postaci, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Jeszcze raz podkreślamy, że żadna decyzja nie została w tym momencie podjęta. Trudno więc przesądzać, które motywy zostaną wybrane”.
Pomysł skrytykował również Dariusz Rosati, były minister spraw zagranicznych, eurodeputowany PO. - Paszporty to są oficjalne dokumenty, na których może i powinno znajdować się godło państwa. Natomiast nawiązania do ważnych fragmentów naszej historii czy pamięci narodowej - tak jak to jest w tym przypadku - powinny być raczej pozostawione podręcznikom historii - mówił w “Faktach po Faktach” TVN24.
OBEJRZYJ WIDEO:
Na wynajmie mieszkania dalej możesz zarobić